Beyin Fırtınası Kültürel Sorunlar

Giresun’da sanatçı eksikliği…

Yazan: Umut Kuş

Söz konusu Giresun olunca her lafa bir cevabım bulunur. Ben ise, cevabını veremediğim şeyler üzerine yazı yazarım. Bundan dolayı pek yazı yazmam doğrusu. Amaç ne olursa olsun, ne yazarsam yazayım; gerçekleşmediğine her tanık olduğumda yüreğimde bir burukluk oluşurken, başımda öne eğilir, zaman zaman.

Giresunlu olmayıp Karadeniz şarkısı dinleyen insanların çoğu, Trabzonluların ve Rizelilerin seslendirdiği o yanık sesli şarkıları dinliyorlar. Keza bizde öyle… Şehrimizde yaşayan ya da Giresunlu olup başka yerde ikamet eden insanlar bile bu insanları dinliyorlar. ” Neden dinliyorlar!? ” demiyorum. ” Bizim şehrimizde neden böyle sanatçılar yok!? diyorum.

Sahi, bir Resul Dindar neden yok şehrimizde? Ya da bir Marsis grubu? Hadi geçtim, Kazım Koyuncu gibi büyük bir insan neden yetiştirmiyor bu şehir? Volkan Konak, Ekin Uzunlar, Apolas Lermi, Selçuk Balcı, İmera grubu, Ayşenur Kolivar, Niyazi Koyuncu ya da diğer gözde ses sanatçıları? Nerede bizim gitar ve kemençe çalan saygıdeğer sanatçılarımız? Sorguya sual olmaz. Yoklar çünkü.

Birçok yazı yazma girişiminde bulundum. Hatta bazen deliliğim tuttu, tüm şehri tek tek gezip sanatçı arayacaktım neredeyse. Ama bulamayacağımı biliyordum. Dolayısıyla aramaktan vazgeçtim.

Özlem duyuyorum bu şehrin gereksinimlerine. İhtiyaç duyduğu her şeye, gidene, gelene. Bir tek ihtiyaç duymadığım şey; kendim. Ben olmasam’da olur bu şehir, ben yaşamasam da yaşar bu şehir diyorum, içten içe. Ama sanatçı olmadan yaşatamazsınız bu şehri. Bilin istedim.

Bizim şehrimizde ki sanatçıların emeğine sonsuz saygım var. Ama belirteyim, birkaç isim haricinde kimse beceremiyor. Müziği Karadeniz‘e özgü yapan o birkaç kişi ise diğer iller tarafından dinlenmiyor yahut gerekli tanıtımları yapılmamış.

Size bir şey daha diyeyim: Bizim şehrimize özgü türküleri bile Trabzonlu, Rizeli sanatçılardan dinliyoruz. Onların sesi daha cazip geliyor zira. Kulağa daha hoş geliyor. Adım gibi eminim arkadaşlar. Çoğunuz diyorsunuz ki; keşke bir Karadenizli sanatçı çıkıp Giresun‘a özgü horon havası söylese’de, bizde dinlesek. Böyle diyen bir tek ben mi varım? Eminim ki hayır. Çoğunuz böyle düşünüyorsunuz.

Bunun acısını günden güne yaşamaktayım. ” Çare bulunsun! ” diyeceğim fakat biliyorum; çaresi yok. Ya elin Trabzonlusu, Rizelisi kütüğünü Giresun‘a geçirecek, ya da böyle bir şey düşünmeyeceğiz. Sadece günden güne yazacağız, ders almaları için.

Neyse… ” Ben cevabını veremediğim şeyler üzerine yazı yazarım. ” demiştim. Bir daha ki cevap veremediğim yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

12 Yorum

 • Bunu bir Trabzonlu olarak söylüyorum senin o saydıklarının çoğu karadeniz sanatçısı değil.Giresun’da çok değerli kemençe üstadları vardır,tabiki bunu siz yeni nesil anlayamaz çünkü popüler kültür ile yöresel kültür değerlerini kaybetmiş nesiller yetişiyor.Şuanda yaşamakta olan katip şadi,mehmet sırrı öztürk,mehmet maksutoğlu,naci keskin.Hayatını kaybetmiş değerli sanatçılar piçoğlu osman,durkaya,karaman bu saydığım isimler kemençe çalıyorken rizede kemençe sesini duymayan insan sayısı duyanlardan fazlaydı.He birde giresundan sanatçı çıkmıyor diyorsunya mehmet gümdoğdu o saydığın isimlerin hepsinden daha sanatçı.

 • *Şenez Erzik (UEFA Asbaşkanı)
  *Teoman (Sanatçı)
  *Aziz Nesin (Yazar)
  *Hasan Ali Yücel (Eski Milli Eğitim Bakanı)
  *Can Yücel (Yazar)
  *Rahşan Ecevit (Bülent Ecevit’in eşi)
  *Hayrettin Erkmen (Eski Dışişleri Bakanı, Çalışma Bakanı, İmar ve İskan Bakanı)
  *Nihat Kahveci (Futbolcu)
  *Ceyhun Eriş (Futbolcu)
  *Toprak Sergen (Oyuncu)
  *Gökdeniz Karadeniz (Futbolcu)
  *Yıldırım Mayruk (Modacı)
  *Seren Serengil (Sanatçı)
  *Salih Memecan (Karikatürist)
  *Huri Sapan (Sanatçı)
  *Derya Baykal (Tiyatrocu)
  *İlyas İlbey (Tiyatrocu)
  *Hulki Cevizoğlu (Gazeteci-Yazar)
  *Kenan Işık (Tiyatrocu-Sunucu-Oyuncu)
  *Hilal Cebeci (Sanatçı)
  *İlker Yasin (Kanal D Spor Yönetmeni, Spiker)
  *Altan Erkekli (Oyuncu)

 • Bu duruma giresun dan değilde karedenizden bakmak lazım diye düşünüyorum. Bugün istanbulda arabada yüksek sesle bir horon dinledigimde Rizeli Trabzonlu Giresunlu demiyorlar tek kelime Karadenizli hepimiz biriz bir olmak zorundayız. Eynesil de doğan biri giresunlu Vakfıkebir de doğan Trabzonlu aradan net bir hat mi var insanları ayıran memleket gonuldedir yaşadığın yer önemli değil

 • Ben giresun Görele zıvalıyım kim demiş giresun da sanatçı yok giresun deyince akla Görele Görele deyince ise akla kemence horan gelir . Ben giresun merkezde de kaldım 2 sene ama yöreden horan ve ozunden uzak kalmış bir nesil doğma büyüme istanbul Ayazağa da yaşıyorum bu semtin geneli Karadeniz olup ve çoğunlu Giresunludur biz burda memleketimizi sonuna kadar güzel bir şekilde temsil ediyoruz .gerek sanatçı abilerimiz gerek folklor ekiplerimizle biz burda özüne sonuna kadar sahip çıkan gencleriz gitar kemence oldumu ne oluyor beğenen beğenir dinleyen dinler önce giresun kemenceye bağlılığını göstersin o kadar giresun lu kardeşlerimiz var kemencenin başkenti Görele olduğunu bilmiyor demem o ki gerek yok moderenlige biz ozumuzde kemence horan ile güzel şekilde yaşarız
  GİRESUN ZIVA UŞAKLARI :)

 • Katip Sadi var, Sirri Ozturk var. Degerli kemencecilar var. Ama popular degiller. Olay bu sadece, yoksa Giresun un da kendine ozgu sanatcilari mevcut.

 • Çok değerli Giresunlu sanatçılar var. Sanatçı tanımına yüklediğiniz anlam sizi bu düşünceye itebilir. Durkaya, Piçoğlu, Katip Şadi…ve birçok ozan yetiştiren insanları unutmayalım.

  Sanat TV dizileri, popüler yaşam, gitar ve entel bir kültür algısı değildir..

  Bu düzene uyum sağlayamayan ama gerçekten sanatçı olan Giresunlu arkadaşlarımızın hakkını yemeyelim. Yeni nesilden Tirebolulu Mehmet Gündoğdu bunun en güzel örneğidir.

  Doğru yerden bakarsak çok şey görebiliriz..

  Apolas Lermi

  http://www.apolaslermi.com

  • Eskileri birçok yazısında belirtmiş. Eskilere hicbir Giresunlunun lafı yok. Yeni nesil sanatçıları kültüre ayak uyduramiyorlar.

 • Cok dogru yazmissiniz malesef aslen giresunlu olan sanatcilar yada oyuncularin agzindan hic duydunuzmu biz giresunluyuz bile demiyorlar

%d blogcu bunu beğendi: