Beyin Fırtınası Kültürel Sorunlar

Giresun’da sanatçı eksikliği…

Yazan: Umut Kuş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Söz konusu Giresun olunca her lafa bir cevabım bulunur. Ben ise, cevabını veremediğim şeyler üzerine yazı yazarım. Bundan dolayı pek yazı yazmam doğrusu. Amaç ne olursa olsun, ne yazarsam yazayım; gerçekleşmediğine her tanık olduğumda yüreğimde bir burukluk oluşurken, başımda öne eğilir, zaman zaman.

Giresunlu olmayıp Karadeniz şarkısı dinleyen insanların çoğu, Trabzonluların ve Rizelilerin seslendirdiği o yanık sesli şarkıları dinliyorlar. Keza bizde öyle… Şehrimizde yaşayan ya da Giresunlu olup başka yerde ikamet eden insanlar bile bu insanları dinliyorlar. ” Neden dinliyorlar!? ” demiyorum. ” Bizim şehrimizde neden böyle sanatçılar yok!? diyorum.

Sahi, bir Resul Dindar neden yok şehrimizde? Ya da bir Marsis grubu? Hadi geçtim, Kazım Koyuncu gibi büyük bir insan neden yetiştirmiyor bu şehir? Volkan Konak, Ekin Uzunlar, Apolas Lermi, Selçuk Balcı, İmera grubu, Ayşenur Kolivar, Niyazi Koyuncu ya da diğer gözde ses sanatçıları? Nerede bizim gitar ve kemençe çalan saygıdeğer sanatçılarımız? Sorguya sual olmaz. Yoklar çünkü.

Birçok yazı yazma girişiminde bulundum. Hatta bazen deliliğim tuttu, tüm şehri tek tek gezip sanatçı arayacaktım neredeyse. Ama bulamayacağımı biliyordum. Dolayısıyla aramaktan vazgeçtim.

Özlem duyuyorum bu şehrin gereksinimlerine. İhtiyaç duyduğu her şeye, gidene, gelene. Bir tek ihtiyaç duymadığım şey; kendim. Ben olmasam’da olur bu şehir, ben yaşamasam da yaşar bu şehir diyorum, içten içe. Ama sanatçı olmadan yaşatamazsınız bu şehri. Bilin istedim.

Bizim şehrimizde ki sanatçıların emeğine sonsuz saygım var. Ama belirteyim, birkaç isim haricinde kimse beceremiyor. Müziği Karadeniz‘e özgü yapan o birkaç kişi ise diğer iller tarafından dinlenmiyor yahut gerekli tanıtımları yapılmamış.

Size bir şey daha diyeyim: Bizim şehrimize özgü türküleri bile Trabzonlu, Rizeli sanatçılardan dinliyoruz. Onların sesi daha cazip geliyor zira. Kulağa daha hoş geliyor. Adım gibi eminim arkadaşlar. Çoğunuz diyorsunuz ki; keşke bir Karadenizli sanatçı çıkıp Giresun‘a özgü horon havası söylese’de, bizde dinlesek. Böyle diyen bir tek ben mi varım? Eminim ki hayır. Çoğunuz böyle düşünüyorsunuz.

Bunun acısını günden güne yaşamaktayım. ” Çare bulunsun! ” diyeceğim fakat biliyorum; çaresi yok. Ya elin Trabzonlusu, Rizelisi kütüğünü Giresun‘a geçirecek, ya da böyle bir şey düşünmeyeceğiz. Sadece günden güne yazacağız, ders almaları için.

Neyse… ” Ben cevabını veremediğim şeyler üzerine yazı yazarım. ” demiştim. Bir daha ki cevap veremediğim yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.