Giresunum

Giresun’da doğmak

Yazan: Merve Eda
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merhaba ben Merve Eda. 13 yaşındayım ve 7. Sınıfa gidiyorum. Doğduğum andan beri Giresun’dayım ve Giresun’u tanımaya 19 Ağustos’ta başladım. Saat 18 civarlarında…

Gözlerimi açtığımda Giresun’daydım. Burada doğmuştum ben. Ne zaman dışarı çıkacaktık anne? Ne zaman benim elimden tutup parkta gezdirecektin beni? Gülüşlerimiz birbirine karışacak mıydı? Evet. Bende Giresun’un yemyeşil dağlarını, ormanlarını görebilecek, o kaldırımlarında benimde ayağımın tozu olacaktı. Sanırım şanslıydım ben. Öyle miydim? Öyleydim. Annemin ve babamın elinden tutup, onlarla güldüm. Ve büyüdüm.

Ben hep Giresun’un eşsiz manzarasına tanık oldum. Gökyüzünün mavisini,ormanların yeşilini,denizin kokusunu hissederek büyüdüm. İyiki de Giresunluyum. Ben en şanslı çocuklardanım. Giresun tadına doyulmaz bir şehirdir. Uğruna şiirler yazılır. Yeşil ve mavinin odak noktasıdır Giresun. Bu şehre bir kere giren kolay kolay çıkamaz. O dağlarındaki göze çarpan yeşilliğe bakınca insanın içi geçer ve der ki ‘’İşte burası benim şehrim!’’.

Merve Eda Geçer

Merve Eda Geçer

Ama bu şehir, bu kadar görünmezliği hak etmiyor. Karadeniz’in incisi Giresun, hiçbir kimse tarafından görülmüyor. Karadeniz’în tek adası Giresun’da. Hiç haberlere çıkmıyoruz. Halbuki başka şehirler küçük bir şey olsa hemen habere çıkar. Ben sadece Giresun’un tanınmasını, herkesin dilinde olmasını isterim. Bu kadar güzel,harika bir şehrin heba edilmesi kötü, çok kötü. Giresun için uğraşan, bu şehre bir şeyler katmak için çırpınan insanlar tanıyorum. Bu şehrin gerçek sevdalıları onlardır. Burada yaşamak, oturmak, gezmek çok kolay. Ama bu şehrin sesini duyurmak çok zor. Bunun için bir araya gelmek zorundayız.

Bu şehrin diğer şehirlerden farkı ne? Az nüfuslu olması mı? Hayır, asla. Biz Giresunlular bir araya gelsek yeri göğü inletiriz. Biz halkız. İsteklerimiz var, arzularımız var. Ama şehrimizinde var. Bizim şehrimiz takdire şayan bence. 13 yaşındayım ve ben bunları gördüm şehrimizde bu zamana kadar. Ve bunları yazıya döktüm. Yaşadıklarım kadar anlattım. Keşke daha çok görsem, gezsem. Ama şimdilik bu kadar. Yazılarımı okurken büyülenmeniz dileğimle…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.