Giresun Üniversitesi

Giresun’da Azerbaycanlı Olmak

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir Azerbaycan Türkü olarak Türkiye’de eğitim görmek hele ki Karadeniz Bölgesinde yaşamak açıkçası güzel ve gururlu bir duygu. Zaten Türkiye denildiği zaman bir Azerbaycan Türkünün gözünde kardeşlik, birlik ve beraberlik canlanıyor. Nasıl demiş şair: “Bir bedende iki can Türkiye Azerbaycan.

Giresun Üniversitesi Kafkas İslam Ordusu MeydanıKonu ne olursa olsun her zaman Azerbaycan ve Türkiye bir birbirlerine tam destek duruyorlar.  Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Rahmetli Ebülfez Elçibey’in güzel bir lafı vardı; “Azerbaycan ve Türkiye dost değildir. Çünkü dostluk sonradan kazanılır bizler kardeşiz.” İki ülkenin vatandaşlarının bir birine olan sevgisi ve saygısı Türkiye’de eğitim almaya karar vermemi sağlayan ilk nedendi. Giresun’u seçme sebebim ise doğasının güzelliği , Karadeniz insanının mertliği ve Giresun Üniversitesi‘nin yeni bir üniversite olmasına rağmen hızla büyümesidir .Giresun yeşili ile, mavisi ile, fındığı ile, kirazı ile Doğu Karadeniz’in tek adası ile bir sözle her bir güzelliği ile Karadeniz’in incisidir .

Her bir öğrenci eğitim alacağı şehrin farklı olmasını ister. Ben de gelmeden önce Giresun hakkında azda olsa araştırmalar yaptım. Bu araştırmalarım Giresun’da okuma isteğimi daha da kamçıladı. Özellikle de;

Atatürk’ün 15 yakın korumasının hepsinin Giresunlu olması, yurt dışında yaşayan Giresunluların yaşaması, dünya fındığının üçte birini Giresun’un tedarik etmesi, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun seddinin Alucra – Yağlıdere sınırında bulunan Çıkrıkkapı Yaylası’nın olması, şehir dışında şehitliği bulunan tek ilin Giresun olması (Afyon Giresun Şehitliği) beni en çok etkileyen nedenler arasındadır.

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Ayrıca Kümbet yaylası, Gelinkayası, görkemli kalesi, yiğit Topal Osman Ağası, Kuş dilli festivali ve adası ile Giresun tam bir doğa harikasıdır. Fındığın başkenti, kirazın ana vatanı Giresundur. Tüm bunlar beni derinden etkiledi.

Buraya ilk geldiğim zaman birçok öğrenci gibi ben de buraya alışamayacağımı düşünmüştüm ama tabi ki tam tersi oldu. Tatilde bile memlekete gittiğim zaman özleniyor Giresun. En çok Gazi Caddesi’ni özlüyor insan. O ki yokuş aşağı iniyorsun ya denize adım adım yaklaşıyorsun. Sahili özlüyor insan. Arkadaşlarla gezmeyi eğlenmeyi Karadeniz’i seyretmeyi özlüyor insan…

Ve en nihayetinde Giresun harbiden özleniyor…

Azerbaycanlı öğrencilerden Giresun On/Off çalışmasını izlediniz mi?
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.