Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun yaylalarına kaç kere çıkabildik?

Giresun yaylalarına kaç kere çıkabildik?

Giresun Yaylaları
Giresun Yaylaları

Giresun’a gelen turistlerin veya öğrenci olarak gelen bir çok kişinin, Giresun’da kaldığı süre zarfında ismini sıkça duyduğu fakat çoğunun gidemediği yerlerin başında “Yaylalar” gelir.

Yaylalar; Giresun merkezinin çevresinde veya sahil şeridinde yaşayıp da köylerde herhangi bir akrabası olmayanlar için yalnızca Karadeniz‘in yerel televizyon kanallarında gösterilen, kar ve yeşilin bir arada olduğu bir yer olarak bilinir. Birkaç örnekle yaylalara gerekli önemin verilip verilmediğine bakalım;

Giresun’a gelen üniversite öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca kaldıkları Giresun‘da kaç kere yaylaya gitmiştir?

Bu konuyu biraz açmak gerekirse öğrenci olarak gelenlerin herhangi bir organizasyon olmadığı müddetçe yaylalara çıkması mümkün gözükmemektedir. Çünkü mesafe uzak, ulaşım masrafları ise bir öğrencinin kaldıramayacağı düzeylerde.

Aslında tam da burada üniversite toplulukları devreye giriyor. Giresun Üniversitesi‘nde faaliyet gösteren bir çok topluluk; Giresun dışına gezi düzenlerken, yaylalarımızı es geçiyor, başka şehirlerdeki yaylara gezi düzenliyor. Mesela; Bursa Uludağ Üniversitesi’nde her topluluk veya tur, sene içinde sürekli Uludağ’a gezi düzenliyor. Böylelikle hem yeni gelen öğrencilerin hem de Uludağ‘a tek başına gidemeyen öğrenciler için uygun bir fırsat sunuluyor.

Bizler de bu örneklerden ders çıkarmalı ve yaşadığımız ilin doğal güzelliklerinden faydalanmalıyız. Kümbet, Bektaş, Koçkayası yaylaları gibi değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Bunu Paylaşın

Yorumlar (3)

 • Salih
  5 Ekim 2013 at 22:49 Reply

  yaylada rakı içmeye adam arıyosun herhalde :))))

 • Fatih Özdemir
  5 Ekim 2013 at 17:53 Reply

  Ekipçe bir etkinlik yaparız inşallah :)

  • Abdullah Morgil
   5 Ekim 2013 at 22:53 Reply

   Mutlaka yapılmalı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.