Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun Vapuru kalkıyor…

Giresun Vapuru kalkıyor…

Gelin hep birlikte yüzyıl öncesine gidelim, Doğu Karadeniz’in mecburiyet noktası Eski Giresun‘a… Karadeniz’in 4 bir yanından insanlar koşturuyor “Giresun Vapuru“nda yer alabilmek için, Titanic misali. Otobüsler akın akın geliyor Giresun Rıhtımı‘na. Kayıklar açılıyor. Genci, yaşlısı, çocuğu… Büyük bir heyecanla açılıyorlar Karadeniz’e ve oradan da İstanbul’a.

Masal anlatmıyorum. 1900’lü yıllardaki Giresun’u anlatıyorum size. O kadar eskiye de gitmeye gerek yok aslında, çünkü çok kısa bir zaman önceye kadar da durum böyleydi. Yani Türkiye’nin kurulduğu yıllardan bu yana, Doğu Karadeniz’in en gelişmiş şehriydi Giresun.

Giresun-Limanı

Giresun türkülerindeki “Giresun üstünde, vapur bağrıyor”, “Giresun Kayıkları” sözlerini her duyduğumda nerede bu vapur yahu, nereden bağırıyor diye sorarım genelde kendime. Eski Giresun fotoğraflarına baktıkça da kahrolurum. Bu güzelliği mahvedenlere sitem ederim hep.

Giresun-RıhtımıGiresun türkülerindeki vapurların hikayesi cumhuriyetin ilanından da çok eskiye dayanıyor. 1900’lerin başlarında Giresun’dan kalkan vapur, o zamanın en popüler ulaşım aracıymış. Çünkü o zamanlar bütün bu güzellikleri katleden Karadeniz Sahilyolu Projesi yoktu ve haliyle karayolu ulaşımı biraz daha zordu. Bu yüzden Giresun Rıhtımı dönemin en popüler ulaşım alternatifi haline gelmiş. Trabzon’dan, Ordu’dan… Daha konforlu olan denizyolu ulaşımını tercih etmek isteyen herkes bu vapura akın ediyormuş. Eski fotoğraflar bu saadetin en iyi tanıkları aslında.

Giresun-Vapur---LimanGiresun Limanı gemilerin yanaşmasına uygun olmadığı için dönemin en büyük yolcu taşımacılığı yapan gemileri Giresun açıklarında dururmuş. Giresun Rıhtımı’ndaki biletli yolcular ve kargolar, kayıklarla birlikte açıkta bekleyen gemiye taşınırmış. Her şey güllük gülistanlık değilmiş tabi. Malum Karadeniz hırçındır. Fırtınalı havalarda kayıklar yanaşırken başlarmış bir telaş. Kayıklarda dua sesleri ve çığlıklar birbirine karışırmış. Ama sonunda bütün yolcular vapura binermiş.

Vapur uzun yıllar boyunca Giresun’a uğramaya devam etmiş. Bunu Karadeniz’de çekilen ilk yeşilçam filmi olan 1970 yapımı Ekrem Bora’nın başrolünde oynadığı Firari Aşıklar filminin sahnelerinden anlayabiliyoruz.

Aşağıdaki videoda filmin bir parçasını sizlere paylaşmak istiyorum. Videonun 5. dakikasında Giresun’u görebilmeniz mümkün. Filmin tamamını izlediğinizde karakterlerin “Giresun Vapuru”na yetişmek için Trabzon’dan son sürat Giresun’a gitmeye çalıştıklarını görebiliyorsunuz. Giresun Vapuru’nu ilk kez bu filmde detaylıca görebilmeniz mümkün.

İşte gerçek Giresun… Deniziyle iç içe, tarihi mimarisiyle görsellik abidesi, imkanlarıyla çevre illerini kıskandıran bir şehir… Ama sadece fotoğraflarda! Bu saadeti sadece fotoğraflarda görebilmek çok üzüyor beni. Çünkü birtakım aklıselim insanoğlu bu şehri kaderine terk etmiş. Zamanın büyük şehri, şimdi çevre büyükşehirleri arasında ezilir olmuş.

Kim olduklarını bilmiyorum ama; Karadeniz Sahilyolu projesini şehrin bu güzelliklerinin ortasından geçirerek şu muhteşem yaşam alanını beton yığınına çeviren; Giresun Limanı’nı işlevsiz hale getirip, taş taşımacılığı yapılan sıradan bir gümrük limanı haline getirerek tarihi güzelliğini bozan, denizi doldurarak Giresun’u Karadeniz’den uzaklaştıran her kimse ben onlara hakkımı helal etmiyorum. Eminim ki Giresun halkı da benimle aynı düşüncededir.

Bu herhangi bir siyasi kimliğe yapılmış bir tehtit değildir, yanlış anlaşılmasın. Karadeniz Sahilyolu projesi çok eskilere dayanıyor ve birçok iktidarın suçudur. Projeyi biraz araştırırsanız bu yazdıklarımın siyasi partiyi hedef alan bir yazı olmadığını anlarsınız. Bu bir siyaset değil, insanlık suçudur.

Keşke bir zaman makinesi olsa da Giresun’un o muhteşemliğine tanıklık edebilsek.

Bunu Paylaşın

Fatih Özdemir

Tüm Yazıları: Fatih Özdemir

Giresun Blog Proje Yöneticisi - 10 yıldır blog yazıyor, arada video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Yorumlar (7)

 • Pingback: Giresun’un hepinizi şaşırtacak en eski 28 fotoğrafı - Giresun Blog

 • Handan Cinoğlu
  30 Aralık 2015 at 10:57 Reply

  Sadece Giresun sahili değil,Göreleli olarak ben de Çocukluğumun tüm anılarını yok etmemek için o sahillere yıllardır gitmiyorum bile…Yeni genç nesil ancak bu şekilde gerçek hatıralardan mahrum bırakılabilirdi….Yazık..

 • Ali Veli Kırkdokuz Elli - Facebook üzerinden
  17 Nisan 2015 at 10:45 Reply

  Bizim siyasilerimiz böyle olmaya devam edecekleri aşikar olduğuna göre bunlar bizim iyi günlerimiz.
  Liman ne zaman deniz kabarsa içinde felaket yaşanıyor.Dünyada deniz dalgası rahat girsin diye ters yöne girişi yapılan tek liman bizimki.Kesin proje mühendisleri Trabzonludur.

 • Sağolsun bizim milletimizi yoneten insanlar giresun limanıni deniz afetinden sonra trabzonlularin istedigi gibi hiçbir işlevi olmayacak sekilde inşaa ettiler.Simdi bırakın vapuru giresuna gelen bir tane yük gemisi var mi ???

 • Mazimiz şanlı, gurur ve ılnur verici. O ruhu günümüzde de canlandırmak lazım. Hep birlikte. Saygılarımla

 • Fatma Gökçe Özbay - Facebook üzerinden
  16 Nisan 2015 at 22:10 Reply

  Bu güzel araştırma yazınız için;Emeğinize ve yüreğinize sağlık fatih özdemir!

 • Atakan Bektaş - Facebook üzerinden
  23 Mart 2015 at 16:42 Reply

  Ne vapuru vapur gören var mı ? Vapurun sesinden rahatsız olacakki bizim halkımız şimdi koca liman otopark olarak kullanılıyor o eski vapurlarda şimdi Artvin Rize Trabzonda bağırıyor orda dönüyor para orda oluyor ekmek iş kapısı bizde alıp çantayı gurbet gurbet geziyoruz ve böyle gidersede çok gezeriz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.