Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım

-

Tercih dönemi geldi çattı. Sınavlardan sağ salim çıkmayı başaran öğrenciler rotalarını çizmek için internette sıkı bir araştırma içerisine girdi. Eğer sıkı bir Giresun Blog takipçisi değilsen, eminim ki sen de o araştırmalar sonucunda bize ulaştın. Bu yazımda şehrimizin üniversitesi olan Giresun Üniversitesi hakkında elimden geldiği kadar sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Giresun Üniversitesi 2006 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak kuruldu. Yaşanan rektör değişimleri nedeniyle kurulduğu günden bu yana bir türlü tam manasıyla gelişme gösteremese de, Prof. Dr. Aygün Attar’ın rektörlüğe atanmasının ardından hızlı bir şekilde yaralarını kapatmaya devam ediyor.

Havadan-Giresun-Üniversitesi
Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 2

Toplam 10 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Devlet Konservatuarı ile Giresun’un bütün ilçelerine yayılan, 31.000’den fazla öğrenciyi bünyesinde barındıran bir üniversitedir.

MERKEZ KAMPÜSÜ: GÜRE

Giresun Üniversitesi‘nin Giresun Merkez’deki yapılanması yavaş yavaş Güre Yerleşkesine kaydırılıyor. Güre Yerleşkesinde mevcutta Rektörlük Hizmet Binası, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ile açık spor alanları, kütüphane, iki konferans salonu, iki toplantı salonu, çok amaçlı uygulama salonu, merkezi laboratuvar, Mühendislik fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile lojmanlar, gezi alanları ve kafeterya bulunuyor.

Giresun Üniversitesi Amfi

Güre Kampüsü Giresun Merkez ilçesinin Bulancak yönü çıkışında, Karadeniz Sahilyolu üzerinde yüksek bir arazide bulunuyor. Çevresi dağlık arazilerle çevrili, kuzeyinde ise Karadeniz bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzak, oldukça doğal bir ortama sahip. Ayrıca Karadeniz Sahilyolu üzerinde kum bir plaj ile de bağlantısı var; fakat her ne kadar denizi görse de kampüsün direkt olarak denize sıfır olduğunu belirtmek doğru olmaz.

Kampüse ulaşım şehir merkezindeki Bulancak Durağı ile  Giresun Üniversitesi Gazipaşa Yerleşkesi / Debboy Mevkii’den kalkan minibüslerle ve yine aynı güzergah üzerinden geçen özel halk otobüsleri ile sağlanıyor. Yol durumuna bağlı olarak şehir merkezinden tahmini 15 dakika içerisinde kampüse ulaşmak mümkün.

GAZİPAŞA VE NİZAMİYE YERLEŞKELERİ

Giresun Üniversitesi’nin Giresun Merkez ilçesindeki diğer iki yerleşkesi ise Gazipaşa ve Nizamiye. Bu yerleşkeler Güre gibi doğal bir alanda değil, şehir içerisine sıkışmış bir bölgedeler. Ve Güre Kampüsü’ndeki modern binalara göre biraz daha eski haldeler.

Giresun Üniversitesi - Gazipaşa Yerleşkesi
Giresun Üniversitesi – Gazipaşa Yerleşkesi

Gazipaşa Yerleşkesi’nin bulunduğu bölge, genelde halk arasında Debboy diye tabir ediliyor. Bu yerleşke şehrin en önemli caddesi olan Gazi Caddesi’nin üzerinde ve tepede bulunuyor. Karadeniz’in dağlık arazisini düşündüğünüzde, şehrin merkezi de olsa yapı gereği deniz seviyesinin fazlasıyla üzerinde.

Gazipaşa ve Nizamiye yerleşkeleri birbirlerine oldukça yakın konumdalar.

Gazipaşa Yerleşkesi içinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Giresun Meslek Yüksekokulu, İslami İlimler Fakültesi, TÖMER, misafirhane ile spor salonu, kütüphane, teknoloji salonu, kimya laboratuvarları, dinlenme ve yürüyüş alanları, kafeterya ve kantin bulunuyor.

Nizamiye Yerleşkesi’nde ise Tıp Fakültesi Morfoloji binası ve Dekanlık, Mediko Sosyal Merkezi ve Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi binaları var.

28-Maddede-Giresun-Üniversitesi

Merkezdeki diğer yapılar

Giresun Üniversitesi şehrin her noktasına yayılmış ve dağınık durumda. Bundan dolayı Giresun Merkez ilçesinde üniversiteye bağlı birkaç birim, yerleşkelerden çok bağımsız noktalarda bulunuyor. Bunların başında rektörlük binası geliyor.

Giresun Üniversitesi Merkez Tarihi Rektörlük Binası
Giresun Üniversitesi Merkez Tarihi Rektörlük Binası

Giresun Üniversitesi’nin rektörlük binası şehir merkezindeki en tarihi yapılardan biridir. Giresun Kalesi yolu üzerinde bulunan Tarihi Rektörlük Binası, Batı Giresun Sahilyolu üzerindeki çoğu noktadan da görülebilen şehrin simgesel bir eseri haline gelmiştir. Bu binada Rektörlük, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bölüm Başkanlıkları, Hukuk Müşavirliği ile Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bulunuyor. Üniversitenin modern bir yapıya sahip olan diğer Ek Rektörlük Binası ise Güre Kampüsü’nde bulunuyor. Rektörlük birimleri bu iki bina arasında bölünmüş haldedir.

Giresun Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) ise Gazipaşa Yerleşkesi’nin sınırında, Gazi Caddesi’ne çıkan yol üzerinde bulunuyor. Üniversite araştırma hastanesi görevi üstlenen merkez, Giresunlulara sağlık hizmeti veriyor.

Ayrıca Merkez’de Topal Sokak üzerinde Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu ve Gazi Caddesi Üzerinde İslami Bilimler Fakültesi bulunuyor.

İLÇELERDEKİ YERLEŞKELER

Giresun Üniversitesi’nin çoğu fakülte ve meslek yüksekokulu diğer ilçelere de dağılmış durumda. Bu kapsamda  Piraziz’de Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bulancak’ta Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu, Keşap’ta Meslek Yüksekokulu (+ Yakında Turizm Fakültesi), Espiye’de Meslek Yüksekokulu, Tirebolu’da İletişim Fakültesi ve Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu, Görele’de Sanatlar Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eynesil’de Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu, Dereli’de Meslek Yüksekokulu, Şebinkarahisar’da Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokuları ve Alucra’da Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

Giresun’un Merkez ilçeden sonraki en gelişmiş ilçeleri Bulancak, Görele ve Tirebolu’dur. Tercihlerinizi yaparken, ilçelerdeki gelişmişlik düzeyi ve sosyal hayatı da göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

İlçelerdeki çoğu bina eski bir yapıya sahip. Fakat Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Görele Sanatlar Fakültesi ve Tirebolu İletişim Fakültesi geçtiğimiz yıllarda modern bir şekilde son teknolojilerle yeniden inşa edildi.

YURTLAR

Giresun’u tercih eden öğrencilerin çoğu konaklamayla ilgili sıkıntılar yaşamaktadır. Giresun’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Merkez ilçe, Keşap, Tirebolu, Eynesil, Şebinkarahisar ve Alucra’da devlet yurtları bulunuyor.

Merkez ilçede 3 ayrı öğrenci yurdu bulunuyor. Güre Kampüsü’nde bulunan Sahil yurtları yalnızca kız öğrencilere tahsis edilmiş durumda. Buradaki A Blok klasik, B ve C Blok ise yarı özel yurtlardır.

Şehir merkezindeki Liman ve Gedikkaya Mahallesi devlet yurtları ise tamamen erkek öğrencilere tahsis edilmiş durumda. Limandaki A ve A2 Blok klasik, Gedikkaya’daki B blok ise yarı özel devlet yurdudur.

Merkez ilçedeki özel yurtların çoğu ise kız öğrencilere hizmet veriyor. Erkek öğrencilere hizmet veren yurtların geneli ise çeşitli yapılanmalara bağlıdır.

Şebinkarahisar’daki kız ve erkek ayrı olmak üzere 2 adet, Keşap’ta iki blok karma olmak üzere 1 adet, Tirebolu’da karma olmak üzere 1 adet, Eynesil’de kız olmak üzere 1 adet ve Alucra’da iki blok karma olmak üzere 1 adet devlet yurdu bulunmaktadır.

Yurtların teknik altyapılarıyla ilgili detaylı bilgiyi ve irtibat numaraları T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden alabilirsiniz: https://kygm.gsb.gov.tr/YurtMudurlukleri

Tercih döneminiz boyunca Giresun Üniversitesi hakkında aklınıza takılan soruları lütfen sadece aşağıda bulunan yorum bölümleri üzerinden bize iletiniz. Böylelikle sizinle aynı şeyleri merak eden öğrenciler de, vereceğimiz cevaplar üzerinden merakını gidermiş olur.

Bu arada Giresun’u tercih edip şehrimize geldiğiniz zaman bizi (Giresun Blog’u) sıkça duyacaksınız. Şimdiden ne olduğumuzu bilmenizde fayda var :)

Hayatınızda başarılar, görüşmek üzere!

Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 3
Fatih Özdemirhttp://www.fozdemir.com
Giresun Blog Proje Yöneticisi - Hakkımda: www.fozdemir.com/fatih-ozdemir

276 YORUMLAR

 1. slm benimde cocugum bulancak kadirkarabas turizim ve otel iletmeciliği yuksek univrsitesini kazandı ama bulancakta devlet yurdu yo merkeze basvura bilirmiyizdevlet yurdu icn veya sizin bir bilginiz varsa ozel yurtlar hakında bizimle paqylasırsanız vede yardımcı olursanız minetkar kalarım saygila mahmut alı

 2. Merhaba, ben giresun islami ilimler bolumune kaydimi yaptirdiktan sonra kyk ya basvurdum fakat yedek listedeyim 368. Sirada, acaba sira gelme ihtimali var mi yoksa hemen baska birseye bakmakta fayda var mi?
  Ozel yurtlarda fiyat indirimi istenebilir mi, oda olmazsa son secenek nedir guvenilir manada?

   • Merhaba Buse, sen hangi ilden yada ilceden geleceksin?
    Ben bugun birkac ozel yurt arastirdim ve biri bana bakmaya gerek yok siraniz gelir dedi, bosuna ugrasmayin 1200 lerden bile cikiyor dedi. Bunun uzerine biraktim bakmayi, herhalukarda b planim var.
    Bana ulasmam icin irtibat no verebilirmisin?

 3. Merhaba, Espiye MYO ya bağlı hazırlık öğrencileri merkezde hazırlık bittikten sonra Espiyedeki eğitimlerine nasıl devam ediyorlar acaba? Hazırlık sürecinde merkez KYK da kaldım,gidiş geliş mi yapmalıyım akşamları mümkün mü yoksa nerde kalmamız gerekiyor,ikinci öğretimim.Bilgilendirirseniz sevinirim…

 4. Merhabalar ben 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene yatay geçiş ile geldim ancak harç tarihini ve dolayısıyla ders kayıt tarihini de kaçırdım ne yapabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim.

 5. mrb.okul oncesı ıkıncı ögretım için harcların son tarıhı ne zaman acaba ıkı gundur zıraat atm den yatırmaya calısıyorum ama kabul etmıyo tahsılat saatı sona erdı denılıyor klavuzda ıse harclar 28 temmuzdan ıtıbaren ıfadesı var bu konu hakkında yardımcı olabılırmısınız

 6. Ben Giresunda hemşirelik kazandım fakat yurt konusunda skntı yaşarsın diyorlar kyk ilçelerdeki fakültelerde bullunan öğrencilere yurt vermiyormuş hemşirelik okuyanlar varsa iletişime geçebilirmiyiz lütfen….

 7. ben bulancak kadir karabaş uygulamalı bilimlerde uluslararası ticaret ikinci öğretimi kazandım ikinci öğretim olduğu için akşam dönmek zor olur diye en yakın ışıkdemir kız öğrenci yurdunu buldum yurt hakkında bilgisi olan var mı

 8. Merhaba İyi Günler,
  Ben Giresun Üniversitesi İşletme bölümünü kazandım.
  E devletten e kayıtımı yaptım ve orda İngilizce hazırlık sınıfını okumak istemediğimi bildirdim ancak Üniversitenin kendi sitesindeki ön kayıt olayında 4. adımda İngilizce bölümünde ya sınava gireceğim ya Yabancı dil hazırlık okulunu okuyacağım ya da İngilizce yeterlilik belgemi Okula sunacağım diye işaretleme alanı var. Ben bunların hiçbirini işaretlemek istemiyorum. İngilizce zorunluluğu kalktığı halde neden böyle birşey çıktı karşıma ? İlla birini işaretlemem gerekiyor hangisini işaretleyeceğim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin..

 9. ben giresun üni. eğitim fakültesi pdr bölümünü kazandım. gürede erkek yurdu yokmuş galiba.erkekler merkezdeki yurtlara dağıtılmış. ben bunun nedenini sorucam. ayrıca yurt odaları kaçar kişilik ve modern mi? şimdiden teşekkürler.

 10. Giresunda hemşirelik kazandım yurt için yardimci olur musunuz ? Devlet veya yarı özel düşünüyorum fakat yurttan pirazize servis varmı onun hakkında bilgi almak istiyorum

  • Tirebolu, Karadeniz Sahilyolu projesinden kılpayı kurtularak doğal güzelliğini korumuş tek ilçemizdir. Merkeze uzaklığı dolmuş ile yaklaşık 45dk’dır.

   Tirebolu’da karma olmak üzere 1 adet devlet yurdu bulunuyor.

 11. göreleye öğrenci olarak geldiğimizde ciddi bir konaklama sorunu ile karşıkarşıyız galiba ?? öylemi güzel sanatları yeni inşa edilmiş öğrenci yurduda mevcut değilmi bilgisi olan var mı_=?

  • Doğrudur. Görele’de bu yıl çok fazla öğrenci talebi olacaktır. Kiralık ev araştırmasına çıkabilirsiniz.

   Ayrıca buraya bilgilerinizi yazarsanız, belki burayı gören biri sizinle ev arkadaşı olmak için talepte bulunabilir. Ev arkadaşı arıyorsanız eğer faydalı olacaktır.

 12. merhaba ben piraziz ebelik bölümünü tercih ettim giresun merkeze olan uzaklığı ve dolmuş ücretleri nasıl ? birde yurt bulamazsam ev kiraları nasıl ? Öğrenci dostu olan hiç esnaf yok mu :///

 13. Giresun üniversitesin de tıp okumayı düşünüyorum ,
  akreditasyon belgesi var mı ?
  Simüle lab bulunuyor mu ?
  Anabilimdalı var mı ?
  Fakülte ile hastane bitişik mi ?
  Öğrenci değişim programlarından ( Mevlana ,Farabi , Erasmus ,Twinning ..) hangileri bulunuyor ?
  Maket ve kadavra sayısı yeterli mi ?
  cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 14. Ben hemşirelik okumayı düşünüyorum giresunda fakat devlet yurdu yönünden sıkıntı olurmu diye dusunuyorum birde staj yapiyapilacak hastane okul ve yurt mesafelerini merak ediyorum bu konuda bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkürler…

 15. Sayın, Öğrenciler, yaşadığınız bölgeyi ve okulu unutmadan, Üniversiteye girme hakkını kazandığınız puan durumuna göre, tercih döneminiz boyunca, tercih yapacağınız Üniversiteler hakkında tam bir bilgi aldıktan ve tercih edip o şehri gördükten sonra tercih yapmanız gerekirken, sonradan yaptığınız Üniversite hakkında olumsuz, çirkin vs. sözler sarf etmek, okumuş, kültürlü insanlara yakışmaz, Ancak, okumuş cahil insanlara yakışır. Bu gibi yorumlar kültürlü insanların işi değildir. Giresun Üniversitesi gelişmekte olan bir yeni Eğitim, ilim vs. merkezidir.

 16. Fatih abi bir sorum olacak zahmet olmazsa bilgi verebilir misin ? Mühendislik fakultesi ve iletişim fakultesi birbirinden çok uzaklar mı ? Örneğin ben iletişimde okusam A kişiside muhendislik fakultesinde okursa aynı yurtta kalmamız ne derece mümkün ?

 17. ağır konuşmamak için kendimi zor tuttuğum bir üniversite tercih etmeyen bilemez.
  gelin görün bol bol sövün
  ayrıca sloganına hunharca güldüğüm bir üniversite.(bence slogan “geleceğin işsizlerini yetiştirmek bizim işimiz” olmalıydı.

 18. merhaba ben giresun üniverstesi eğitim fakültesi pdr i.ö kazandm bir kaç sorum var cevaplarsanız çok sevinirim
  yurtlarda sıkıntı varmış yurtlar ne kadar uzakta ?
  okul şehire ne kadar uzak ?
  ve ayrıca giresunda öğrenci yaşamı nasıl haytı yani ucuz bir şehirmi pahalı mı?

 19. devlet kız yurtlarının tamamı güre de bulunuyor dediniz. peki güre ve görele arası mesafe ne kadar kaç km? .güre de bi yurda yerleşebilirsek görelede ki yüksekokula nasıl gidebiliriz??

  • Giresun ve Görele arası 60 km ve otobüsle yolculuk ortalama 1 saat sürüyor. Ulaşım minibüs ve otobüslerle sağlanıyor. Güncel tek yön gidiş ücreti öğrenci 7 TL.

   Bütün kız yurtları Güre’de değil elbette. Ben merkez ilçe için söyledim onu. Bunun dışında Tirebolu’da da bir devlet öğrenci yurdu bulunuyor.

 20. bende görele uygulamalı bilimler yüksekokulu bankacılık ve finans bölümünü kazandım. ancak nerde kalıcam nasıl olucak . okula en yakın devlet yurdu nerde ve hangisi ?? bunları bilmek istiyorum?????

 21. ben bankacılık ve finas kazandım okul göreledeymiş. orada devlet yurdu varmı okula kaç km ? bu bölüm için ön kayıt gereklimi?. kayıt tarihi eylulun ikisi diyor ve on kayıt agustosun 5 diyor on kayıt için kayıt tarihinden önce gitmelimiyim? yarı özel yurt varmı görelede? ve kaç km .

 22. edindiğim bilgiye göre kayıtlar üniversite tarafından yapılıyormuş ve doldurulması gereken belgeler öğrencilere gönderiliyormuş o belgeler kayıt tarihinde üniversiteye gidip onaylatılıyormuş. İşler bu şekildemi ilerliyor? “25 – 29 Ağustos Güz yarıyılı harç ödeme, kayıt yenileme, derse yazılma (yeni kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtları ÖİDB tarafından yapılacaktır) ​” bu duyuru üniversite sitesinde yayınlanmakta buradaki derse yazılma işi bizi ilgilendiriyomu? eğer ilgilendiriyorsa kullanıcı adı ve şifre işleri nasıl gerçekleştiriyo?

 23. Merhaba, ben bu sene giresun tıpa yerleştim de biraz bilgi verebilirmisiniz? Hazırlık var mı? hangi yerleşkede bulunduğu yer önemli yerlere yakın mı? birde fakülteye yakın okulun yurdu var mı? teşekkür ederim

 24. Benim kayıt yeri Gazipaşa yaziyo ama iktisadi ve idari Bilimler fakültesi gürede varmış kayıtların Gazipaşadami yapilacak gürede okunacak yardımcı olursanız.

 25. Kyk’nın Kızlar için bulunan Sahil Yurdunda Devlet Yurdunun Çok Kötü Olduğu Söyleniyor Bunun Sebebi Nedir ? Yarı özel yurdunun Fiyatı tam olarak ne kadardır ve Eğitim Fakültesine Yurt Uzak mı ? Kayıtlar Tam anlamıyla ne zaman olacaktır ve ön kayıt Gerektirmiyor mu ?

 26. gazi paşa yerleşkesi kapalı spor salonu debboy mevkii kayıt adresim olarak gözüküyor. burdaki yazınızda eğitim fakültesi güre de gözüküyor. ben kayıt için gittiğimde kayıt adresine mi gidecem. kayıt günü tek gün olduğu için endişeliyim orada bir sıkıntı çıkarmı yer konusunda?

 27. Meraba ben pdr bölümünü kazandım sonuc belgesinde gazi paşa yerleşkesi yazıyor ancak blogda egitim fakültesinin yerleşkesi farklı yazıyor acba bu yıl değişiklik mi yapıldı bilgilendirirseniz sevinirim

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 281
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 283
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 284
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım 285

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.