Giresun Üniversitesi

Giresun Üniversitesi Bilgilendirme ve Tanıtım

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Tercih dönemi geldi çattı. Sınavlardan sağ salim çıkmayı başaran öğrenciler rotalarını çizmek için internette sıkı bir araştırma içerisine girdi. Eğer sıkı bir Giresun Blog takipçisi değilsen, eminim ki sen de o araştırmalar sonucunda bize ulaştın. Bu yazımda şehrimizin üniversitesi olan Giresun Üniversitesi hakkında elimden geldiği kadar sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Giresun Üniversitesi 2006 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak kuruldu. Yaşanan rektör değişimleri nedeniyle kurulduğu günden bu yana bir türlü tam manasıyla gelişme gösteremese de, Prof. Dr. Aygün Attar’ın rektörlüğe atanmasının ardından hızlı bir şekilde yaralarını kapatmaya devam ediyor.

Havadan-Giresun-Üniversitesi

Toplam 10 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Devlet Konservatuarı ile Giresun’un bütün ilçelerine yayılan, 31.000’den fazla öğrenciyi bünyesinde barındıran bir üniversitedir.

Giresun Üniversitesi Android Uygulaması çıktı! Google Play'den indir ve sana özel ayrıcalıkları keşfet

MERKEZ KAMPÜSÜ: GÜRE

Giresun Üniversitesi‘nin Giresun Merkez’deki yapılanması yavaş yavaş Güre Yerleşkesine kaydırılıyor. Güre Yerleşkesinde mevcutta Rektörlük Hizmet Binası, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ile açık spor alanları, kütüphane, iki konferans salonu, iki toplantı salonu, çok amaçlı uygulama salonu, merkezi laboratuvar, Mühendislik fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile lojmanlar, gezi alanları ve kafeterya bulunuyor.

Giresun Üniversitesi’nde gün batarken #giresunblog

Fatih Özdemir (Fozdemir) (@fozdemircom) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Giresun Üniversitesi AmfiGüre Kampüsü Giresun Merkez ilçesinin Bulancak yönü çıkışında, Karadeniz Sahilyolu üzerinde yüksek bir arazide bulunuyor. Çevresi dağlık arazilerle çevrili, kuzeyinde ise Karadeniz bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzak, oldukça doğal bir ortama sahip. Ayrıca Karadeniz Sahilyolu üzerinde kum bir plaj ile de bağlantısı var; fakat her ne kadar denizi görse de kampüsün direkt olarak denize sıfır olduğunu belirtmek doğru olmaz.

Kampüse ulaşım şehir merkezindeki Bulancak Durağı ile Giresun Üniversitesi Gazipaşa Yerleşkesi / Debboy Mevkii’den kalkan minibüslerle ve yine aynı güzergah üzerinden geçen özel halk otobüsleri ile sağlanıyor. Yol durumuna bağlı olarak şehir merkezinden tahmini 15 dakika içerisinde kampüse ulaşmak mümkün.

GAZİPAŞA VE NİZAMİYE YERLEŞKELERİ

Giresun Üniversitesi’nin Giresun Merkez ilçesindeki diğer iki yerleşkesi ise Gazipaşa ve Nizamiye. Bu yerleşkeler Güre gibi doğal bir alanda değil, şehir içerisine sıkışmış bir bölgedeler. Ve Güre Kampüsü’ndeki modern binalara göre biraz daha eski haldeler.

Giresun Üniversitesi - Gazipaşa Yerleşkesi

Giresun Üniversitesi – Gazipaşa Yerleşkesi

Gazipaşa Yerleşkesi’nin bulunduğu bölge, genelde halk arasında Debboy diye tabir ediliyor. Bu yerleşke şehrin en önemli caddesi olan Gazi Caddesi’nin üzerinde ve tepede bulunuyor. Karadeniz’in dağlık arazisini düşündüğünüzde, şehrin merkezi de olsa yapı gereği deniz seviyesinin fazlasıyla üzerinde.

Gazipaşa ve Nizamiye yerleşkeleri birbirlerine oldukça yakın konumdalar.

Gazipaşa Yerleşkesi içinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Giresun Meslek Yüksekokulu, İslami İlimler Fakültesi, TÖMER, misafirhane ile spor salonu, kütüphane, teknoloji salonu, kimya laboratuvarları, dinlenme ve yürüyüş alanları, kafeterya ve kantin bulunuyor.

Nizamiye Yerleşkesi’nde ise Tıp Fakültesi Morfoloji binası ve Dekanlık, Mediko Sosyal Merkezi ve Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi binaları var.

28 Maddede Giresun Üniversiteli Olmak >>>

28-Maddede-Giresun-Üniversitesi

Merkezdeki diğer yapılar

Giresun Üniversitesi şehrin her noktasına yayılmış ve dağınık durumda. Bundan dolayı Giresun Merkez ilçesinde üniversiteye bağlı birkaç birim, yerleşkelerden çok bağımsız noktalarda bulunuyor. Bunların başında rektörlük binası geliyor.

Giresun Üniversitesi Merkez Tarihi Rektörlük Binası

Giresun Üniversitesi Merkez Tarihi Rektörlük Binası

Giresun Üniversitesi’nin rektörlük binası şehir merkezindeki en tarihi yapılardan biridir. Giresun Kalesi yolu üzerinde bulunan Tarihi Rektörlük Binası, Batı Giresun Sahilyolu üzerindeki çoğu noktadan da görülebilen şehrin simgesel bir eseri haline gelmiştir. Bu binada Rektörlük, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bölüm Başkanlıkları, Hukuk Müşavirliği ile Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bulunuyor. Üniversitenin modern bir yapıya sahip olan diğer Ek Rektörlük Binası ise Güre Kampüsü’nde bulunuyor. Rektörlük birimleri bu iki bina arasında bölünmüş haldedir.

Giresun Üniversitesi Android Uygulaması çıktı! Google Play'den indir ve sana özel ayrıcalıkları keşfet

Giresun Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) ise Gazipaşa Yerleşkesi’nin sınırında, Gazi Caddesi’ne çıkan yol üzerinde bulunuyor. Üniversite araştırma hastanesi görevi üstlenen merkez, Giresunlulara sağlık hizmeti veriyor.

Ayrıca Merkez’de Topal Sokak üzerinde Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu ve Gazi Caddesi Üzerinde İslami Bilimler Fakültesi bulunuyor.

İlçelerdeki fakülte ve yüksekokulları tanıtmadan önce, Giresun Üniversitesi’nin tanıtım filmini sizinle paylaşmak istiyorum;

İLÇELERDEKİ YERLEŞKELER

Giresun Üniversitesi’nin çoğu fakülte ve meslek yüksekokulu diğer ilçelere de dağılmış durumda. Bu kapsamda Piraziz’de Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bulancak’ta Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu, Keşap’ta Meslek Yüksekokulu (+ Yakında Turizm Fakültesi), Espiye’de Meslek Yüksekokulu, Tirebolu’da İletişim Fakültesi ve Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu, Görele’de Sanatlar Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eynesil’de Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu, Dereli’de Meslek Yüksekokulu, Şebinkarahisar’da Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokuları ve Alucra’da Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

Giresun’un Merkez ilçeden sonraki en gelişmiş ilçeleri Bulancak, Görele ve Tirebolu’dur. Tercihlerinizi yaparken, ilçelerdeki gelişmişlik düzeyi ve sosyal hayatı da göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın.

Giresun Üniversitesi Android Uygulaması çıktı! Google Play'den indir ve sana özel ayrıcalıkları keşfet

İlçelerdeki çoğu bina eski bir yapıya sahip. Fakat Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Görele Sanatlar Fakültesi ve Tirebolu İletişim Fakültesi geçtiğimiz yıllarda modern bir şekilde son teknolojilerle yeniden inşa edildi.

YURTLAR

Giresun’u tercih eden öğrencilerin çoğu konaklamayla ilgili sıkıntılar yaşamaktadır. Giresun’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Merkez ilçe, Keşap, Tirebolu, Eynesil, Şebinkarahisar ve Alucra’da devlet yurtları bulunuyor.

Merkez ilçede 3 ayrı öğrenci yurdu bulunuyor. Güre Kampüsü’nde bulunan Sahil yurtları yalnızca kız öğrencilere tahsis edilmiş durumda. Buradaki A Blok klasik, B ve C Blok ise yarı özel yurtlardır.

Şehir merkezindeki Liman ve Gedikkaya Mahallesi devlet yurtları ise tamamen erkek öğrencilere tahsis edilmiş durumda. Limandaki A ve A2 Blok klasik, Gedikkaya’daki B blok ise yarı özel devlet yurdudur.

Merkez ilçedeki özel yurtların çoğu ise kız öğrencilere hizmet veriyor. Erkek öğrencilere hizmet veren yurtların geneli ise çeşitli yapılanmalara bağlıdır.

Şebinkarahisar’daki kız ve erkek ayrı olmak üzere 2 adet, Keşap’ta iki blok karma olmak üzere 1 adet, Tirebolu’da karma olmak üzere 1 adet, Eynesil’de kız olmak üzere 1 adet ve Alucra’da iki blok karma olmak üzere 1 adet devlet yurdu bulunmaktadır.

Yurtların teknik altyapılarıyla ilgili detaylı bilgiyi ve irtibat numaraları T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden alabilirsiniz: http://kyk.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

Giresun Üniversitesi Android Uygulaması çıktı! Google Play'den indir ve sana özel ayrıcalıkları keşfet

Tercih döneminiz boyunca Giresun Üniversitesi hakkında aklınıza takılan soruları lütfen sadece aşağıda bulunan yorum bölümleri üzerinden bize iletiniz. Böylelikle sizinle aynı şeyleri merak eden öğrenciler de, vereceğimiz cevaplar üzerinden merakını gidermiş olur.

Bu arada Giresun’u tercih edip şehrimize geldiğiniz zaman bizi (Giresun Blog’u) sıkça duyacaksınız. Şimdiden ne olduğumuzu bilmenizde fayda var :)

Hayatınızda başarılar, görüşmek üzere!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.