Giresun Üniversitesi

Giresun Üniversitesi 8. akademik yılını başlattı

Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar
Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar
Yazan: Eda İlhan
Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar

Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar

Üniversitemizin 8. akademik yılının açılışı dün yapılan çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Giresun Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden 2006 yılında ayrılarak kurulan bir üniversitedir. İlk kurulduğu zamanlarda 2 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 3 fakülteden oluşan üniversitemiz; günümüzde 10 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 3 enstitü, 1 devlet konservatuarı ve rektörlüğe bağlı 5 birimden oluşmaktadır. Ayrıca üniversitemiz günün koşulları doğrultusunda hızlıca gelişmekte ve büyümektedir.

Üniversite, sadece bulunduğu yerde değil bölge ve ülkede de hızla gelişimini sürdürmektedir. Yeni yapılan fakülte binalarının bitimiyle, Giresun Üniversitesi gelişiminde bana göre bir seviye daha yükselecek. Bu yıl yapılan üniversite sınav sonuçlarında Giresun Üniversitesi %98’lik doluluk yaşayarak Türkiye genelinde bir adım öne çıkmıştır. Rektörümüz Prof. Dr. Aygün Aktar’ın gelmesiyle de üniversitemizin gelişim süreci daha da hızlandı.

Fakat üniversitemizde bazı eksikliklerinin olduğunu düşünmekteyim. Tabi ki diğer büyük adı olan üniversitelerin kampüsleri veya binalarından burada söz etmem mümkün değil. Ama bizim üniversitemizin de küçük dokunuşlarla değişmesinin mümkün olacağını düşünüyorum. En basit şekilde örnek verecek olursak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nde bulunan kantinin daha da düzenli ve renkli konuma getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gri masa ve sandalyelerin yerine renkli sandalyeler getirilip düzenli bir şekilde dizayn edilmesi, kantinin daha güzel ve alımlı olacağını ve eskisine oranla daha fazla talep çekeceğini düşünüyorum. Bu sadece küçük bir örnekti. Düşünüldüğünde daha birçok tavsiyeler öneriler sunulabilir.

Aynı zaman da okulumuzun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nin İşletme bölümüne konulan ingilizce hazırlık sisteminin, okulun eğitim çıtasını giderek yükselteceğini düşünmekteyim. İngilizce Hazırlık ilk olarak 2011 yılında faaliyete geçti. Bu her ne kadar öğrenci açısından kötü ve zor bir durum gibi gözükse de mezun olup iş hayatını düşündüğümüz de bize çok büyük yardımcı olacaktır.

İstanbul’dan gelmeden önce bu üniversiteyi daha küçük ve daha kötü bir durumda bekliyordum. Fakat karşılaştığım durumdan hoşnut kalmadım değil. Burada geçirdiğim 2.5 yıla ve geriye kalan yaklaşık 2 yılıma baktığım zaman, eksikleriyle de olsa zamanımın çoğunu geçirdiğim bu okul, zamanla bu eksiklerini gidereceğini ve adını daha da çok duyaracağını düşünüyorum.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

4 Yorum

  • Herşey öğrencilerin aktif olmasıyla daha güzel olabilir. Çamlık’ta okey çevirmek yerine, yararlı bir iş yapsa herkes. tadından yenmez olur Giresun

    • Benim anlamadığım öğrenciler hem monotonluktan şikayet ediyor hem okulun güzel olmadığından şikayet ediyor ve sıkıcı olduğundan bahsediyor ama iş sadece şikayette kalıyor. Kimsede hareket yok :)

    • Öncelikle teşekkür ederim Zeynep Hanım :) sonrasında ise atalarımız ” Nerede hareket orada bereket ” demişler :) Her şey biz öğrencilere kalmakta :)

%d blogcu bunu beğendi: