Yaşam Ekonomi Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri!

Giresun’un şok edici Turizm gerçekleri!

-

Yıllardır hepimizin üzerinde durduğu, alternatifler düşünüp sürekli konuşmalar yaptığı ve gündem oluşturduğumuz büyük yaramız turizmden bahseceğim ve bir de isteğim olacak.

Her geçen gün çözülmesi gereken adımların, üzerine daha da fazlası eklenerek kaybetmeye devam ettiğimizin farkında olmamış, aynı kısır konuşmaların etrafında dönmüşüz. Ne kadar klasik cümleler, konular ve sorunlar gibi görünsede maalesef sorunumuz büyük.

Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 2

Örneğin; ilimiz virtüellerini kaybetmişiz, birilerine ilgisizlikten teslim etmişiz. Çavuşlu ekmeğini, Görelemizde doğan kemençeyi, hamsiyi, horonu, amazonları, mısırı, kirazımızı ve şimdide her fırsatta övündüğümüz dünyanın en kalitelisi diye kendi aramızda konuştuğumuz fındığımızı hediye ediyoruz. Kime? Ordu’ya….

Nasıl yani

Son yapılan turizim fuarında Giresun ne kadar kötü temsil edildiğinin farkında mısınız? Veya bu zamana kadar hangi turizm fuarında ilimiz nasıl temsil edilmiş, nasıl tanıtılmış? İstanbul Emitt fuarına Doğu Karadeniz’den kim nasıl katıldı? İyiki Bulancaklı bir abla varmış da yöresel hediyeliklerimizi orada sergilemiş. Komşu illerimizin standlarını görünce; neleri kaybediyoruz, ne kadar kaybediyoruz, biz neyi konuşuyoruz diye sordum kendime? Dedik ya fındık

Ordu şöyle yazmış standına;
“Oksijenin ve fındığın başkentine hoşgeldiniz.” Burayı biraz düşünelim…

Bir diğer konu ilimizin turizm değerleri ve turizme katkısı.
Şuanda bilinen belli başlı tur firmalarının bir çoğunun güzergahında olmadığımızın farkında mısınız? Giresun Kalesi’ne tur otobüslerini çıkaramadığımızı biliyor musunuz? Maalesef kalemize otobüs çıkacak yol yok. Ne acı. Bir tur otobüsü Giresun’umuzda bir gün bile konaklayamıyor. Adaya gidemiyor, kaleye çıkamıyor, yaylalarda konaklayamıyor. Biz de oturmuş turizim sorununu konuşuyoruz.

Sevgili Abilerim, ablalarım, büyüklerim. Bu memlekette sorumluluklarımız büyük! Benim bir oğlum var ve onun bu memlekette kalmasını, yanımda olmasını, onunla birlikte kalkıp beraberce işe gitmeyi çok istiyorum. Oğlumla telefonda konuşup özlem gidermek istemiyorum. Vakti geldiğinde yıllarımı verdiğim işletmemin başına geçip beni gururlandırdığı günü görmek istiyorum.

Onun içindir ki
Yatırımcının tercih etmediği, kalifiye personel yetişmeyen, kültürel değerlerine sahip çıkılmayan, siyasi birlikteliğini sağlayamamış, hemşehrileri ile iletişim kuramayan, birlik ve beraberliği güçlenmemiş, ulusal anlamda tanınmamış ve tanıtılamamış bir ilde olduğumuzun gerçeğinin farkında olup artık biryerden başlamamız gerektiğinin bilinciyle:

Siz değerli büyüklerimizin desteğini alarak memeleketimizin değerlerini geri almak için, ilimizin en küçük eserinin bile tanıtımı için, yaylarımızın her birinde konaklamaya, her yerine ulaşmaya, Trabzon olarak alıkonulan ekmeğimize Çavuşlu demeyi ve dedirmeyi, sadece fındık değil “Giresun fındığı” demeyi ve bunu her paketin üzerine gururla yazmak için; yeni değerler kazanıp, Giresun’un en büyüğüne yakışanı yapmak için bu konuda özveri ile çalışacak, beyin fırtınası yapıp uygulamalara geçeçek bir komisyon kurulmasını ve çözümlerinin hayata geçirilmesini ümit ediyorum.

Bu vesile ile değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 3
Yunus Türkhttp://www.markomedya.com
26 Ağustos 1980'de Giresun'da doğdu. Eğitimini Giresun Lisesi'nde aldı. Bir dönem Tempo TV'de de çalışan Yunus Türk, şuanda Giresun'un en iyi reklam ajansı Marko Medya'yı yönetmektedir. Evli ve tek çocuk babasıdır.

10 YORUMLAR

  1. Kardesim
    Agzina yuregine saglik bende gurbette yasayan bir Giresunlu olarak neden ilimizin herzaman trabzon ve ordunun arasinda ezildigine ve bu halkin neden birseyler yapmadigina neden tasin altine bir elde uzattmamasina icerlenip duruyorum insallah 10-15 sene sonra Giresunuma keskn donus yaparak , Kanadadan ogredigim gordugum ve Giresunuma katkida saglayacak yenilikler konusunda omrumun nefesimin sonuna kadr calisacagim..
    Saygilar Gurbetci Kesapli..

  2. Merhabalar bende bu duruma cok uzuluyorum. her sene memleketime gidip donerken yine umutsuz dinmek beni deli ediyor. Simdi soyleyeceklerim siyasi cekismelere neden olmasin lutfen herkes giresunu dusunerek hareket etsin. Gecn donemki parlementodan 3 millet vekili bulunduran ak partini vekillerinin meclis kursusunde ne kadar konustugu ve ne gibi soru onergesi verdigini tbmm interrnet sitesine girdiginizde goreceksiniz. 3 vekilden sadece 1 tanesi 5 yil boyunca 1 soru sormus:)) soruya gelelim van iline alinacak geminin kaynagini ve teslimatini sormus, PARDON ? Siz nerenin vekilisiniz? Bakin arkadaslar bizler devamli paylasim yapip kendimizi tanitarak kitle olmaliyiz. Bakin size tavsiyem artik kalkinma ananslari var bizimki DOKAP girin internet sitesine cok guzel raporlar var. Ama en onemlisi yatirimlar. Giresun icin sadece botanik park projesi var yaklasik 5 milyon lira trabzonunki 5-6 milyar lira:) bu duruma sadece giresun yicaret odasi koydu sonrasin yumurtaciligi bize yedirdiler:) erzincan demiryolu ne oldu? Trabzona kaydi:)) ses varmi? yok, tepki varmi? yok bunlari yazdigimda ya şarabiniz bitti diyorlar yada sen cemaatcisin diyorlar ama kimsd giresun icin konusulduguna bakmiyor. Bakin unyeliler toplumsal tepkilerini ortaya koyduklarinda turkiyenin en uzun tuneli yapildi. Analarimiz kisin evlatlarinin yanina gidip koyler bombos kaliyor bir kere demiyorlar bizim evlatlarimizz neden hep gurbetci oldular neden giresunda hep beraber olamiyoruz? Insallah bunlara cevap bulursak insallah. Kalin saglicakla

  3. Evet memlekette iş bulmak burada yaşamak gerçekten büyük bir soru işareti. Zaten üniversiteyi dışarıda okuyoruz. bilgisayar müh okuyorum arkadaşlarım var gene başka mühendislik okuyanlar burada iş bulabilirmiyiz diye düşünüyoruz ama şu an öyle bir imkan pek yok gibi.

  4. Çok haklısınız, doğma büyüme İstanbul'da yaşayan bir hemşehriniz olarak ben buradan sizin de belirttiğiniz (belki daha da fazlası) eksiklikleri görüyor memleketime ne katkı verebilirim diye düşünürken Giresun'da olup da kılını kıpırdatmayanları gördükçe üzülüyorum.

  5. Sizi kutluyorum tüm sölediklerinize katılıyorum çavuşlu ekmeği giresun fındığı giresun kirazı ve yayla turiziminde kümbet kulakkaya bektaş reklamları yapılmalı bu kelimelrin üzerinde durulmalı sağa sola kaptırmayıp kelime oyunlarıyla değerlerimizi marka haline getirip çalanlardan hesabı sorulmalı

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 15
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 17
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 18
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun'un şok edici Turizm gerçekleri! 19

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.