Projeler Sorunlar

Giresun’da ciddi bir trafik sorunu baş göstermeye başladı

Giresun - Foto: Fatih Özdemir
Giresun - Foto: Fatih Özdemir
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun - Foto: Fatih Özdemir

Giresun – Foto: Fatih Özdemir

Giresun‘da ki en büyük problemlerimizden birisi de, hepimizin bildiği ve sıkıntısını çektiği trafik. Çarpık kentleşme sonucu ortaya çıkan bu problem,  yörenin insanlarını, orada eğitim almakta olan öğrencileri ve en çokta şehir dışından gelen bir yabancıyı oldukça zora sokuyor.

Bu problemi eleştirel bir gözle değerlendirme fırsatını ilk olarak geçtiğimiz eğitim yılının sonunda yapılan mezuniyet töreninde yakaladım. Ailem abimin mezuniyet töreni için Giresun’a gelmişti. Bu bahaneyle de Giresun’u gezme fırsatı yakalamış oldular fakat yanlarında biz olmasak şehrin içinde dönüp duracaklardı.

Her şeyden önce şehrimiz hakkında öncelikle bilmemiz gereken şu ki; çok geriye gidecek olursak 2000 yılı aşkın süredir Giresun’da yerleşim yerleri bulunmakta ve zamanında sürekli bir şekilde, bilinçsizce ve plansız yeni yapılan evler, yeni binalar, yeni ihtiyaçlar çarpık kentleşmeyi beraberinde getirdi. Doğal olarak trafik problemini doğurdu.

Şehrin caddeleri ve yolları çok dar ve özellikle kaldırımlar oldukça yetersiz.

Gazi Caddesi’nin yayalaştırılması kesinlikle olması gereken bir projeydi tabi ki yayalar için çok iyi oldu. Bu projeye en çok sevinenlerden biride benimdir herhalde fakat hali hazırda karışık ve zor bir yapıya sahip olan Giresun trafiği arapsaçına döndü.

Caddenin trafiğe kapatılmadan önceki halini unutmuş olamayız. Hangimiz yanında arkadaşıyla, sevgilisiyle vs. yan yana Gazi Caddesi‘de kaldırımlarda yürüyebiliyordu ki?

Şahsen ben yürüyemiyordum ya birimiz önde birimiz arkada ya da birimiz kaldırımda birimiz araç yolunda oluyordu.

Şu sıralar sürmekte olan doğal gaz boru hattı döşemesi zaten dar olan Giresun yollarını iyice zora sokuyor. Şehir içi yollarda yapılan yol yapım ve onarım çalışmaları ulaşıma büyük oranda darbe vuruyor. Tabi ki bu konuda yapılabilecek bir şey yok yollarımız dar ve araç trafiğimiz kalabalık bunu hepimiz biliyoruz. Giresun trafiğinde ki en büyük sıkıntılarımız; araçların yayalara karşı saygı göstermemesi ve buna karşılık yayaların araçlara karşı en çok trafik ışıklarının olduğu alanlarda yaya için kırmızı yanmasına rağmen yola çıkmaları ve dolmuşçuların durak alanları dışında yolcu indirip bindirmesi cabası.

Dolmuşçulardan söz açılmışken; bugün bir dolmuşçu ile yolculuk esnasında konuşurken “Giresun trafiği sizce nasıl ?” diye bir soru sordum ve dolmuşçu bu soruma şöyle bir cevap verdi.

Öncelikli olarak trafiğimiz çok kötü, araçların yayalara hiç saygısı yok, yoldan geçen yaya’ya yol vermek için duracağına iyice gaza basıp ilerliyorlar. İnsanımız kaldırım dışına yola taşmakta kaldırımlar yetersiz kalıyor. Yol kenarları kesinlikle araç işgali altında (ki bunda hem fikir olmayan yoktur diye düşünüyorum) Bu yüzden ben, bana ayrılan durak alanımda yolcu indirip bindiremiyorum çünkü çoktan işgal edilmiş oluyor. (Dolmuşçuların trafiğe verdiği eziyetin nedenini de öğrenmiş olduk) Fakat belediye o alanı benim için ayırmış ve orada durup indi-bindi yapacaksın diyor aksi halde ceza uygulaması söz konusu. Hem bana ayrılan yer varken hem de özel araçlar tarafından o alan işgal halindeyken ben nasıl yol ortasında indi-bindi yapmayayım. Zabıtanın bu duruma bir son vermesi, durak alanında ki araçlara bir çözüm getirmesi gerekiyor. Kaldırımların, yaya ve araç trafiğinin sağlıklı işleyebilmesi için kesinlikle genişletilmesi gerekiyor. Halkımızın daha duyarlı ve bilinçli bir şekilde araç ve yaya trafiğine çıkmaları lazım

Böyle bir cevap karşısında gerçekten çok şaşırdım ve mutlu oldum. Çünkü hem böyle bir cevap beklemiyor hem de böyle bir duyarlılıkla karşılaşacağımı düşünmüyordum. Bugün şunu öğrenmiş oldum ki bu trafik konusundan şikâyetçi olan sadece bizler değilmişiz.

Şehrimiz yerleşik bir yapıda artık. Kısmi alanlarda kentsel dönüşüm yapılabilir belki. Bu, mümkün müdür? Tartışılabilir!

Hadi hepsini geçelim daha kontrollü ve düzenli bir trafik ile şehrimiz çok daha güzel, eğlenceli ve yaşanılabilir olabilir. Yapmamız gereken daha duyarlı ve özenli hareket etmek.

Önce trafikte siz örnek olun! Diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.