Giresun Seyyid Vakkas Türbesi

Giresun’da Bir Türbe – Seyyid Vakkas Hazretleri

Çınarlar mevkiinde, Cumhuriyet İlköğretim Okulunun yanında medfun bulunan Seyyid Vakkas Hazretleri, isminin başındaki Seyyid sıfatından da anlaşılacağı üzere peygamberimizin soyundandır.

Giresun Seyyid Vakkas Türbesi
Giresun Seyyid Vakkas Türbesi

Giresun’da yaşayan herkes bilir Seyyid Vakkas Hazretleri’ni. Ben yine de bilmeyenler ve merak edenler için sizlere tanıtmak istiyorum.

Çınarlar mevkiinde, Cumhuriyet İlköğretim Okulunun yanında medfun bulunan Seyyid Vakkas Hazretleri, isminin başındaki Seyyid sıfatından da anlaşılacağı üzere peygamberimizin soyundandır.

Hayatı hakkında kesin bilgi olmayan Seyyid Vakkas Hazretleri’nin II. Mehmet döneminde Giresun ve çevresinde yerleşmiş bir uç beyi olduğu bilinmektedir. Doğum tarihi bilinmeyen Seyyid Vakkas Hazretleri 1461 tarihinde medfun bulunduğu yerde şehit edilmiştir. 15. yy’da yapılan mezarının üzerine 19. yy’da Osmanlı mimarisinin tipik özelliğini gösteren bugünkü türbesi yapılmıştır.

Seyyid Vakkas Hazretleri’nin vazifesi icabı Giresun’da bulunduğu bir sırada, çıkan çatışmada medfun bulunduğu yerde şehit edildiğine inanılır. Bu şehadetle ilgili olarak halk arasında şu efsane anlatılmaktadır.

Seyyid Vakkas Hazretleri ve birlikleri Giresun’u almak için yaptıkları savaşta çok mücadele verirler. Savaşın bir anında düşmanın bir darbesiyle Seyyid Vakkas Hazretleri’nin başı gövdesinden ayrılır. Kopan başını koltuğunun altına alıp orada bulunan son düşman askerini öldürünceye kadar savaşır. Bu arada evinin penceresinden bakmakta olan bir Rum kadın Seyyid Vakkas Hazretleri’ni görünce “Başı kopmuş bir adam savaşıyor” diye bağırır. Bunun üzerine Seyyid Vakkas Hazretleri olduğu yere yığılır. Cesedi şehit olduğu yere gömülür.

Bizlerin de çocukluğu bu efsane ile geçti elbette. Bizler de her yanından geçişimizde kendisi için bir duamızı eksik etmeyiz.

Saygı ve Selam ile…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Furkan Özcan

6 Temmuz 1991 tarihinde Giresun'da doğdu. 11 yaşına kadar Tirebolu'da, 12 yaşından itibaren de Giresun Merkez'de yaşadı. Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi mezunudur. 2014 yılı itibariyle Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunudur. Giresun kültürü ile yakından ilgilenmektedir. Web ve grafik tasarımın yanı sıra, şiir, deneme, makale yazmak hobileri arasındadır.

Yorum Bırakın