Projeler Sorunlar

Giresun’a rekreasyon alanı yapılacak mı?

Yazan: Ataol Demir
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu yazımda Giresun ilinin rekreasyon alanında ne durumda olduğuna ve neler yapılabileceğine değinmeye çalışacağım. Bizzat bölümünü okumakta olduğum bir konu. Belki birçoğunuz adı bile yeni duyuyorsunuz; REKREASYON…

Nedir Bu Rekreasyon?

En basit tanımı ile insanların fiziksel ihtiyaçlarından ve işlerinden arta kalan zamanlarını değerlendirme şekilleridir. Bunu evde televizyon izleyerek pasif bir şekilde yada her hangi bir spor dalında yer alarak aktif olarak da yapabilirsiniz. Rekreasyon etkinliklerinin gerçekleştirildiği alanlara da Rekreasyon Alanı adı verilmektedir…  Tanım kısmını uzatarak sizi sıkmak istemiyorum…

Peki Giresun’da Rekreatif Faaliyetlerde Durum Nedir?

Ben anlatmaya başlamadan sizlere sormak istiyorum Giresunlu hemşerilerim siz Giresun’da yeterince rekreatif faaliyetlerde bulunabileceğiniz yeterli rekreasyon alanına sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

En iyisi bir bakalım Giresun’un durumuna… Giresun’da hafta sonları Giresun Kalesi, Cumhuriyet Parkı gibi birkaç sayılı yer dışında pek bir değerlendirilecek alan yok, yaylalarımıza da herksin gitme imkanı yok. Gençlik merkezimiz oldukça güzel hazırlanmasına rağmen tek başına tüm Giresun halkına yeterli değil. Kalede özellikle hafta sonları deyim yerindeyse İstanbul tarzı trafik yaşanmakta. Giresunlu hafta sonları çevre illere akın etmekte (bu arada il parası da dışarı akıyor, unutmayalım…). Daha kendi vatandaşımız burada kalmazken turist beklemek çok saçma değil mi? Yani anlayacağımız Giresun olarak yeterli rekreasyon alanlarına sahip değiliz. Aslında sahibiz ama değerlendirmiyoruz.

Giresun’da Neler Yapılabilir?

Giresun’da değerlendirebileceğimiz alan sayısı o kadar fazla ki, zaten hepsini saymayacağım. Dikmen Tepesi alıcıları dışında bomboş yatıyor, oysaki oraya teleferik çekip doğal yapıyı bozmadan kurulacak tesisler bizi bir adım ileri götürür. İncimiz Giresun Adası yine aynı şekilde doğal yapıyı bozmadan değerlendirilebilse birde eskiden olduğu gibi mavi turlar düzenlense… Gözleri büyüleyen Gedikkaya’da aynı şekilde değerlendirilebilir. Aksu ve Batlama derelerinin yatakları martılara tahsis edilmiş durumda.  –

Bunlar sadece bir kaçı uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Yaylalarımızın, özellikle ulaşım imkanı bulunmayan vatandaşlarımız için sağlanacak imkanların ardından, turizm altyapısı da atılmaya başlanacaktır. Bu bahsettiklerim daha çok Giresun’un değerlendirilebilecek yerleri daha Gölyanı’ndan bahsetmedim bile. Bunun yanı sıra şehrimizde de farklı hobiler arayan vatandaşlarımızı da düşünmemiz gerekiyor maalesef yeterli spor komplekslerine sahipte değiliz. Yeterli piknik alanlarının olmadığı da ayrı bir gerçek. Giresunumuz’da ciddi bir rekreasyon alanı açıklığı bulunmaktadır, bu ilimize hem ekonomik hem de kültürel olumsuzluklar olarak geri dönmektedir. Şunu da eklemem gerekiyor; bir şehri kendi insanına kazandıramazsanız turizme de kazandıramazsınız.

İlimizi sizler için alanımda değerlendirmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim, kendinize iyi bakın.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.