Gündem Ordu Sorunlar

Giresun-Ordu birleşiyor mu?

Yazan: Yavuz Kartal

Şuanda eğitimi almış olduğum ekonomi, dünya düzeninin en önemli taşlarından birisidir. İnsanlar önce kendi ailelerini daha sonra çevrelerini, şehirlerini, ülkelerini ekonomik olarak geliştirmek ister. Gelişen ve değişen dünyamızda bu olgu az yada çok hepimizde vardır ve bu durum doğru bir eğilimdirde, ancak tadını kaçırmadığımız sürece. Tadını kaçırınca ne mi olur? Amacı farklı, sonuçları farklı ve etkisi farklı bir durumla karşı karşıya kalırız. Giresun ve Ordu illerinin birleştirilmesi düşüncesi de işte bu olayın farklı bir boyuta geçmiş halini gösterir.

İlk olarak iki ilin birleştirilme düşüncesi konunun başında bahsettiğim insanların bulunduğu bölgeyi başta ekonomik olmak üzere bir çok açıdan güçlü göstermesi, yani birlikten kuvvet doğar düşüncesine dayandırılabilir, ama olay aslında çok farklı bir boyuttadır. Öncelikle bu düşünce ne yazık ki bir Giresunlu tarafından, bir milletvekili tarafından ortaya atılmıştır. Bahsi geçen milletvekili bir bakandır da aynı zamanda ve Giresunluların çok şey beklediği bir makamdadır. Giresun’da ne kadar sevilir sevilmez orası görecelidir, ancak insanların hemşehri olması gereği kazandıkları güven ve beklenti her geçen gün azalmakta hatta yerini büyük bir hayal kırıklığı almaktadır.

Açık konuşacağım, bu birleştirme mevzusu bir sistemdir. Sadece bu illere has değildir. Eğer rengime katamıyorsam ya bölerim yada rengimin çoğunlukta olduğu bir yerde karşı rengi azınlıkta bırakırım stratejisidir bu. Daha da açık konuşmak gerekirse muhalefet partilerine ait illerin ve bölgelerin nasıl hükümet partisi yönetimine geçirileceğinin hesabıdır.

Giresun Günbatımı

Giresun Günbatımı

Giresun merkez olarak CHP’li bir belediyeye sahiptir. Genel olarak eskiden beri süre gelen bir sol parti ağırlığı, bir muhalif duruş vardır Giresun merkezde. Ancak bu durum artık birilerinin pek hoşuna gitmemekte. Karadenizde sol ağırlıklı iller olan Artvin,Giresun,Ordu,Sinop ve Zonguldak gibi iller şehir merkezlerinde ne kadar bu durumda olsalar da köyler ve belli ilçeler işin içine katılınca Karadeniz’deki diğer iller gibi sağ ağırlıklı hale geliyorlar. Yani kısaca Karadeniz’de büyük şehir uygulamasına geçilen illerde bir sol partinin kazanma ihtimali en kuzeyinden en güneyine yoktur. İşte Giresun-Ordu illerinin birleştirme amacı da temelinde budur.

Ordu büyükşehir olalı çok kısa bir zaman oldu ve Ordu merkezde de Giresun merkez gibi süre gelen bir sol parti gücü vardı. Ordu önce sahte nüfus sistemi göstergesiyle büyük şehir yapıldı ve ardından beklendiği gibi son belediye seçimlerinde sol görüşün şehirden tüm izi silindi. İşte şimdi bu duruma Giresun’da dahil edilse tadından yenmez. Hatta kim bilir belki Sinop da bir gün Samsuna bağlanır, Artvin ile Rize birleştirilir ve tamamen farklı rengi olmayan bir haritaya sahip olunur. Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde ve bölgede aslında bu sistem uygulanıyor zaten. Memleket bir akşamda oradan oraya bağlanan ilçeler ve bölgelerle doldu artık.Mahalleniz bir sabah uyanıyorsunuz başka ilçeye bağlanmış öbür gün başka bölgedesiniz.

Kişisel olarak ne sol ne sağ görüşüm oldu. Ancak hep bir görüşüm oldu ki buda insanların düşünce alanlarının ve seçim haklarının kısıtlanmasına sonuna kadar karşı oldum. En doğrusundan en yanlışına kadar o topluluk ne istiyorsa onu seçme, onunla ilerleme hakkına sahip olmalı. Bu düşüncem sadece Karadeniz için değil Türkiye’nin doğusundan batısına tamamı için geçerlidir.

Ordu - Boztepe

Ordu – Boztepe

Gelelim bu düşüncede ortaya atılan Giresun ve Ordu illerinin birleştirilme fikrinin bu illerin halkları üzerindeki etkisine. Öncelikle Türkiye bırakın birleşmeyi il olup bölgesini daha güçlü ve tanınan bir yer haline getirmek isteyen ilçelerle dolu. Bir çoğumuzca bu bir ilerleme, gelişme göstergesidir. Ancak karşımıza menfaatler amacıyla tüm bu düşüncelerin aksine birleştirilip ismi unutturulmak istenen iki il çıkıyor. Bir başka durum ise fark edilerek yada farkında olmadan küçük duruma düşürülen iki il halkı. Tek başlarına da yeterli nüfusa, kültüre ve bunun gibi bir çok özelliğe sahip olan Giresun ve Ordu illerinin Türkiye’deki yeri ve konumu ayrı ayrı yetersiz mi denilmek isteniyor? Neden bu şehirleri büyükşehir olmadan güçsüz kalırsınız algısına düşürüyorlar? Ülkedeki her şehir büyükşehir olmak zorunda mı? Ya da ülkedeki büyükşehirler en yaşanılır olan şehirler mi? Bunlar da ayrı bir tartışma konusu. Ayrıca diyelim ki birleştirilirse yeni şehrin adı ne olur? Nasıl bir sistem uygulanır? Bu uğurda vazgeçilen alışkanlık ve özelliklerin kazanılacak avantajlarla yeri doldurulur mu? Bunlara hiç girmiyorum bile. Yorumu sizlere bırakıyorum.

Sadece Giresun ve Ordu için konuşmayacağım aslında bu durum bütün Karadenizlileri ilgilendiriyor. İllerimiz, kültürümüz, doğamız bu amaçlar ve ekonomik çıkarlar adı altında heba edilmesin ve buna izin vermeyelim. Zor bulunur bir doğaya, bir benzeri olmayan müzik, yeme kültürü ve yaşam şekli gibi özelliklere sahip olan biz Karadenizliler sürekli birbiriyle yarıştırılan ve bu çerçevede tutulan bir halde olmayalım. Daha da kültürlenelim, şehirlerimize üniversiteler isteyelim, eğitime önem verelim, turizmi geliştirelim ve en önemlisi çıkarlar uğruna birbirimizin kuyusunu kazmak yerine şekilde değil fikirde birleşelim. Büyük şehirler olmasak da olur büyük beyinler olalım. Yoksa eğitimli nüfusun kendine yer bulamadığı, coğrafi konum gereği işçi nüfusuna yetecek endüstrinin olmadığı Karadeniz Bölgesi bu zaman kaybı düşüncelerle daha çok göç vermeye mahkum olur.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

45 Yorum

 • Ayrıca yerel seçimlerde sadece chp kazanıyo genelde yüzde 61 kerim aksu’yu nedense bizim millet halkla iç içe olduğundan seviyo

 • Tabela da tek giresun yazmaz sa plaka (28) kaldırılırsa bunu yapacak hangi parti olursa olsun hesap veremez karadenizde giresun Tek geçilir giresunumun güzellii ni paylaşmak isteyen tabelada yazana plaka daki (28) dokunmadan yatırım yaparak kalkındırsın

 • Saçmalık nasıl böyle düşünürler anlamıyorum hiç farkında değilmisiniz ordunun gittiği noktanın düştüğüne ordunun değiştiğine eski sıcaklığının kaybolmasını giresun gibi türkiyenin ikinci temiz havasına sahip olamadığına biz giresun gelişmesin demiyor elbet bazı noktalarda devrin getirdiği ihtiyaçlar olacaktır fakat böyle güzel bir ili cidden bu güzel ile bu kötülüğü nasıl düşünüyorsunuz cidden aklımız almıyor orduya ne olduysa bize de o olur hatta daha kötüsü bile olabilir çünkü giresun cidden doğal güzellik ve kaynak açısından zengin bir il Allaha Şükür her şeyi var bırakalım da giresun böyle güzel kalsın şu an gelişmiş ülkelerin çoğu keşke bu olayları gerçekleştirmeden bir daha düşünseydik diyip pişman oluyorlar bunu yapmadan önce yapmış memleketlerden ders çıkarmayı bilirsek çok daha iyi olucak

  • Şehri yıpratarak, özelliklerini kaybettirerek değil ekonomik ve sosyal açıdan şehrin kültürüyle birlikte yukarı taşımak gerekiyor. Bazı Ordu’lu tanıdıklarımdan bu konuda ki şikayetlerini duyuyorum. Umarım Giresun’a da aynı şey olmaz.

 • Asla birleşmemeli. İnsan memleketini bu kadar satamaz.giresun gelişmemiş bir il olarak kalsın yeterki bizim olsun gelişen şehirleri gördük nasıl değiştiler göç başladı, göçün başlamasıyla göç eden insanlar geldikleri bu memleketin kendilerinin olmadığı için değiştirmekte ve zarar vermekfe bir sakınca görmediler ve görmeyecekler bunu aklımızdan geçirmek bile iyi ye işaret değildir. Böyle düşünenler halkımızdan çıkıyorsa cidden bir yerlerde hatayı nerde yapmışız diye düşünmek gerekir anlayacağınız bir il kendi haliyle güzeldir giresun gelişmesin demiyorum ama eğer bu açıdan bir gelişme düşünüyorsanız sonuçları lütfen başka memleketler gibi kötü olmasın böyle düşünceler eğer gerçekleşirse giresun u eski sıcaklığını eski bütünlüğünü bulamazsınız giresunla övünemeyiz yapılan sanayi devrimi sonucu çoğu gelişmiş ülkede hava sıkıntısı oluyor biz giresunumuza yeşil giresun türkiyede ikinci en temiz havaya sahip il diye övünemeyiz lütfen böle düşünmeyin

  • Gelişme sağlanacaksa şehrin kültürel ve doğal özellikleri korunmalı. Şehir bizim ona sahip çıkmalıyız.

  • başlarım kerim aksuya giresunu öne çıkarmak istese ordu merkeze gelene kadar tabelalara trabzon yerine giresun yazdırırdı

 • birleşmeyi düşüneceğimize Giresunumuzu nasıl kalkındırır geliştirebiliriz diye düşünmeliyiz ….ancak GİRESUNLULAR DA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA BU İŞ DE SAHİL YOLUNA BENZEMEZ İNŞALLAH

 • Bazıları bu tür üpotik hayaller kuruyor olabilir ama halkta destek bulamaz, merkez zorlaması ile de tutmaz .

 • Bu fikir sadece Nurettin Caniklinin fikri. O da 3 ay sonra gidici. Bu fikir de Nurettin Canikli ile gider.
  Ayrıca hiç iyi bir fikir değil. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesidir giresun ise il belediyesidir. Ancak ordunun ilçesi olabilir onu da giresun kabul etmez. Bu budur.

 • Şu konuyu gündemde tutup durmayın kardeşim Ordu insanı Giresun insanını sevmez tam tersi de gün gibi ortadadır. Millet ayrılıp il olmaya çalışır bizde ise delinin biri kuyuya taş attı peşinden koşturup gidiyoruz… Kapatın şu konuyu artık. Biz Yeşil Giresun’umuzdan memnunuz.

 • çok basit ordu halkı otoban gecirmeyip orduya nasıl sahip çıktıysa giresun insanı da sahip çıkmayıp giresun sahilini bitirdiler bu kadar basit giresundan otoban geçmemiş olsaydı bu sahil ordu sahiline ezer geçerdi kesinlikle bu kadar geride kalmazdı sahil acisindan

 • Kapitalizm doğal zenginliklerimizi ve güzelliklerimizi istiyor. Kanunlar insanlar tarafından yağılıyor. Büyük şehirmiş. Bizler şehrimizin küçük ve mutlu doğal kalmasını isteriz. Yahu bu nedir? Büyükşehir olunca gökten para mı yağıyor? GeçiniZ efendim geçiniz. Uyanın artık oyunuzu verdiniz. Ananızı istemeye başladılar.

 • giresun ilinden utanan varsa gelmesin biz giresunnu ilçede yapsalar biz giresunluyuz ve gurur duyuyorum bizi enayi deyiliz yeter artık bu memleketi yetirmeyiz kimseye oy uğruna.

 • tek tipleştirme çabalarının gayet yoğun olduğu ülkemizde insanların masa başında rant uğruna iki şehri birleştirmesi düşüncesi hiç hoş değil ve kanımca gerekli de değil , biz her ne kadar farkına varamasakta farklılık zenginliktir. gayet önemli bir konuda güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık .

 • Zaten ordu ilini oy için büyük şehir yaptılar. Bizim insanımız da yuttu. Kardeşlerim sahilde oturan adamla camoluk da oturan a aynı hizmet gitmez ama vergisi carti cürtu eşittir. Dağın tepesine izinsiz olarak çivi çaktırmazlar yersin cezayı içtiğini göze suyuna saat takılır tıkır tıkır ödersiniz ya gelecek hizmet bir dahi ki seçimlere malzeme Sallarlar yine bol keseden. Büyük şehir olabilmenin stadusu var ama oy uğruna mağdur olan yine Gariban ve köylü hepsi bu. Alın size büyük şehir

 • Sacmalik ya aptallık AMK giresun ordu spormu olacak :) yok boyle bi dünya

 • Her iki şehrinde kendıne has ayrı ozellıklerı ve tarıhı bir geçmişi var bu birleşme kendi içerisinde daha buyuk çatışmalara sebep olur. Giresunlu giresunludur. Ordulu orduludur. Hükümet kendini düşünerek bu durumu şirinlik olarak gösteriyorlar.

%d blogcu bunu beğendi: