Yemekler

Giresun’un meşhur yemeklerini tattınız mı?

Giresun Meşhur Yemekleri
Giresun Meşhur Yemekleri
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Hayatım boyunca en sevdiğim şey; yeni şehirler, yeni yerler keşfetmek olmuştur. 21 senelik hayatım boyunca birçok ile gitmiş, birçok bölgeyi gezmiştim. Lise yıllarından beri ise görmeyi en çok istediğim bölge Karadeniz‘di. Bundan sebep üniversite tercihlerime Karadeniz Bölgesi‘nden bir çok ili yazmıştım. Sonuçlar açıklandığında Karadeniz‘i kazandığımı öğrendiğimde sevincim katlanmıştı. Daha önce hiç gitmediğim bir bölgeye gitme düşüncesi beni çok mutlu etmişti.

Giresun’a gelince vaktim oldukça şehri keşfetmeye çıktım. Küçük ama sevimli bir şehir seviyorum Giresun‘u.

Daha sonra yöresel yemeklerini tatmaya başladım zamanla. Daha önce hiç tatmadığım lezzetlerdi. Size bir kaç favorimden bahsedeceğim.

Fasulye diblesi; en sevdiklerim arasında birinci sırada yer alıyor. Pirinç ve taze fasulyenin birbirine en çok yakıştığı yemek. Giresun’a gelip de fasulye diplesi yemeden gitmek büyük bir kayıp olur.

Pancar sarması; görünüş olarak nerdeyse yaprak sarmasından ayırt edemezsiniz. Ama tadı yaprak sarmasından kat kat daha güzel.

Mısır ekmeği; mısır unundan yapılan bir şaheser. Sadece ekmek olarak bile yeseniz yedikçe yenir bir lezzeti var. Ama Giresunda yogurt ile yenmesi daha yaygın açıkçası ben her türlü seviyorum mısır ekmeğini.

Fasulye turşusu; ilk kez görüp yediğimde çok şaşırmıştım. Egede yaşayan bir insan olarak turşuyu sadece salatalık biber ve domates olarak görmüştüm. Fasulyeden yapılan turşu beni çok şaşırtmıştı ama tadı gerçekten denenmeye değer. Servisi ise diğer turşulara nazaran biraz daha değişik. Turşusu yapıldıktan sonra soğanla birlikte bir tavada kavrularak servis yapılıyor.

Isırgan çorbası; ilk adını duydugumda tatmak konusunda çekinmiştim açıkçası :) ürkütücü bir adı olmasına rağmen benzersiz bir lezzete sahip mutlaka denenmeli.

Galdirik turşusu; çok değişik gelen bir turşudur galdirik turşusuda. Yabanda yetişen galdirik otundan yapılıyor.

Sakarca; ilk baharda yetişen bir ottan yapılan yemek.

Hamsi Pilavı/Böreği; ben buraya gelene kadar sadece hamsi kızartması yemeğini biliyordum. Hamsi denince aklıma sadece kızartma gelirdi. Oysa hamsi hem pilava hem böreğe koyulabilen benzersiz bir lezzet. Karadeniz insanı yaratıcı kırk yıl düşünsem aklıma hamsili börek yapmak gelmezdi ama iyi ki birilerin aklına gelmiş bu güzel lezzeti Karadeniz mutfağına kazandırmışlar.

Genelde tattığım yemekler otlardan yapılıyordu. Bir arkadaşım demişti ki ”Giresun mutfağı vejetaryendir. Her otu pişirir yeriz.”  Ama bir o kadar da lezzetli bir mutfak. Sevdiğim ve benimsediğim yemekleri sizlerle paylaşmak istedim. Sizinde çok sevdiğiniz, vazgeçemediğiniz Karadeniz yemeklerini paylaşmak isterseniz lütfen aşağıya yorum bırakın şimdiden teşekkürler.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.