Öneriler Turistler için

Giresun’da kısa şehir turu nasıl atılır?

Giresun Kısa Şehir Turu Haritası
Giresun Kısa Şehir Turu Haritası
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun Kısa Şehir Turu Haritası

Giresun Kısa Şehir Turu Haritası

Karadeniz‘in doğal güzelliğini en iyi gözlemleyebileceğiniz şehir olan Giresun, her gün birçok yabancı misafirini ağırlıyor. Eğer siz de seyahat planlarınızın arasına Giresun‘u eklediyseniz, bu yazı tam size göre! Giresun‘a bir iş için mi geliyorsunuz, yoksa Karadeniz turunuzun bugünki ayağı Giresun mu? Eğer öyleyse, size şehir merkezine geldiğinizde uygulayabileceğiniz, kısa bir şehir turu planı önereceğim. Tur için yandaki haritadan yardım alabilir, güzergahı görsel olarak da kafanızda oluşturabilirsiniz. (Büyütmek için haritanın üzerine tıklayınız) Eğer vaktiniz bolsa, Giresunblog.com‘daki diğer yazıları okuyarak da, yeni keşfedecek mekanlar bulabilirsiniz. Çünkü Giresun‘un güzellikleri sadece bu güzergah ile sınırlı değil :)

Atatürk Meydanı - Gazi Caddesi

Atatürk Meydanı – Gazi Caddesi

1 – 2 – 3 YEŞİL GÜZERGAH

Yukarıdaki harita görselinde de görebileceğiniz gibi gezimiz 1’den yani Atatürk Meydanı‘ndan başlıyor. Burası şehrin meydanı ve Giresun Belediyesi tarafından trafiğe kapatılarak yeniden düzenlendi. Burada Türkiye’de ilk kez uygulanan Sokak Kütüphanesi projesi önünde kitabınızı okuyup, hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Meydandaki Belediye binasının önünde yine bir ilk olan Oyuncak ve Kitap Kumbarası bulunuyor. Bu kumbaraya da bağışta bulunarak ihtiyaç sahiplerini sevindirebilirsiniz. Meydan şehrin en işlek caddesi olan Gazi Caddesi‘ne bağlantılı. Atatürk Meydanı‘nı gezdikten sonra Gazi Caddesi‘nden gezi güzergahı boyunca ilerleyebilirsiniz. Yokuş yukarı bir cadde olmasından dolayı bu bölüm biraz yorucu olabilir :) Daha sonra Giresun Kalesi‘ne çıkmak için Çınarlar‘a, sola doğru, dönüş yapmanız gerekecek. Eski İtfaiye’nin yanındaki yokuş, sizi Giresun Kalesi‘ne götürecek.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi şehir için biçilmiş harika bir kaftan. Giresun’un merkezinin doğu ve batı yakasını bu noktada aynı anda görebilirsiniz.

3-4 TURUNCU GÜZERGAH

Giresun Kalesi‘nde geçirdiğiniz hoş vakitlerin ardından, tekrar aynı yol üzerinden Zeytinlik Mahallesi‘ndeki tarihi evlerin arasından geçerek Giresun Müzesi‘ne inebilirsiniz. Burada Giresun’un kültürü ve arkeolojik kazılarda bulunan eserleri görebileceksiniz. Kültür Bakanlığına bağlı olduğu için Müzekart uygulaması bu müzede de geçerli.

Giresun Zeytinlik Mahallesi

Giresun Zeytinlik Mahallesi

Zeytinlik Mahallesi‘ndeki tarihi evler UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor ve her biri çok değerli. Eminim mimari yapıları sizi de etkileyecek.

4-5 MAVİ GÜZERGAH

Doğu Giresun - Giresun Adası

Doğu Giresun – Giresun Adası

Giresun Müzesi‘ni gezdikten sonra üst geçitten geçerek kendinizi sahile atabilirsiniz. Burada sizi Giresun‘un doğu bölgesinin eşsiz manzarası karşılayacak. Denizin orasındaki Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olan Giresun Adası‘nı da görmeden bu noktadan ayrılmamalısınız. Daha sonra haritada belirtilen sahil güzergahı boyunca temiz havayı içinize çekerek yapacağınız uzun bir yürüyüşün ardından Giresun Limanı‘na, oradan da başlangıç noktamız olan Atatürk Meydanı‘na ulaşabilirsiniz.

ÖNERİ OTEL VE RESTORANLAR

Giresun planlarınızın arasında konaklamak varsa, size Kazancılar Yokuşu‘ndaki Lonca Butik Otel‘i öneriyoruz. Romantik ve keyifli bir akşam yemeği içinse Atatürk Meydanı‘nda (Hacı-Miktat Cami’nin bitişiğinde) bulunan Şehr-i Lezzet Restoranını tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz boyunca aklınıza takılan soruları iletişim bölümünden bize sorabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi Facebook ve Twitter‘dan takip edin!

Bu turu Video olarak da izleyebilirsiniz.

Video çalışmamız hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.