Şehir Tarih Sahnesi Giresun ismi nereden geliyor?

Giresun ismi nereden geliyor?

-

Giresun Kiraz
Giresun Kiraz

Karadeniz Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Giresunumuz için yaptığım ufak çaplı araştırmalara dayanarak ilimizin isim analizlerinden sizlere bahsetmek istiyorum.

Giresun ismi nereden geliyor? 2

Giresun’un eski isimleri için yaptığım araştırmalarda birçok isimle karşılaştım. Fakat tek bir isim üzerinde hala kesin bir karara bağlanılamadığını gördüm. Giresun yöresi için verilmiş en eski isim, M.Ö. 15.yy’da Hititlerin kaynaklarında geçiyormuş ve Hititler bu bölgeye Azzi Ülkesi diyorlarmış. Bu bölge, Giresun, Trabzon, Erzurum ve Gümüşhane’nin bir bölümünü de kapsıyor. Yunalılar ilimize Choerades, Romalılar Kerasous ve Cerasus (Kerasus) demeyi tercih ediyorlarmış o zamanlar. Eski Türkler için şehrin adı ise Vilayet-i Çepni’ymiş. Osmanlı zamanında Kerasunt adı ile sık sık anılan ilimiz, 1930 yılında Giresun adını alıyor.

Yukarıdaki resmi isimleri yanında ilimiz Gireson, Kerason, Keresea, Kerasus, Kerasos, olarak da konuşulup yazılıyor. Fakat bunların yanında bir başka bulduğum kaynakta M.Ö. 1344-1306 yılları arasında hükümdar olan Hitit Kralı 2.Murşil (Mursili) zamanında Giresun’un adı “Kerasos” (Kerasus) değilde ARİPSAS (Aripsa) olarak geçiyor.

Bir diğer rivayete görede şehirde ismin en çok da kirazdan geldiğine inanılır. Şehrin adının kirazdan geldiğini söyleyenler genel olarak kentin ilk olarak Çıtlakkale tarafında kurulduğuna ve o dönemde oradaki kiraz ağaçlarından adını aldığına inanırlar. Dünyaya kirazın buradan yayıldığını düşünürler.

Buna destek olarak gösterebileceğimiz hikâye de Romalı General Lukullus’un M.Ö. 70 yılında Giresun’a gelmesine dayanır. Lukullus Giresun’da kiraz yer ve çok sever. Roma’ya dönerken yanında kiraz fidanı götürür. Romalılar kirazı (Cerasus Avium) tanır, beğenir. Böylece kirazın getirildiği yöreye Keresus adı verilir. Oysaki bu hikaye yaşanmadan yaklaşık 200 yıl kadar öncesinde de Roma’da kirazın varlığından söz edilebilmektedir. Lakin ‘’Ceras’’ kelimesinin sadece kiraz için değil, yabani üzümsü meyvelerin çoğu için kullanıldığı görülmekte ve kerasus isminin belki de başka bir meyveden gelebileceğini de düşündürür.

Ayrıca Karadeniz’de tek Kerasus Giresun’da olmayıp, Trabzon Vakfıkebir’de bulunan ve günümüz adıyla Kirazlık Köyü olan yerin eski adı da Kerasus olarak bilinmektedir. Bunlara ek olarak bir de Sinop’ta bulunmaktadır.

Giresun ismi nereden geliyor? 3
Eda İlhan
17 Mart 1992’de İstanbul’da doğdu. Aslen Samsun’lu fakat İstanbul’da yaşıyor. Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü öğrencisidir. İlköğretim ve lise hayatımı İstanbul’da tamamladı. Gezmek,kitap okumak, doğayla iç içe olmak hobileri arasında büyük bir yer kaplamaktadır.

4 YORUMLAR

  1. Bence Giresunluların, çok misafirperver olmalarından dolayı kapıda misafiri bekletmeyip “buyur içeri giresun” şeklinde hitaplarından olmuş olabilir… mi? :)

  2. Bence Giresunluların, çok misafirperver olmalarından dolayı kapıda misafiri bekletmeyip “buyur içeri giresun” şeklinde hitaplarından olmuş olabilir… mi? :)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun ismi nereden geliyor? 9
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun ismi nereden geliyor? 11
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun ismi nereden geliyor? 12
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun ismi nereden geliyor? 13

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.