Beyin Fırtınası Tarih Sahnesi

Giresun ismi nereden geliyor?

Giresun Kiraz
Giresun Kiraz
Yazan: Eda İlhan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun Kiraz

Giresun Kiraz

Karadeniz Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Giresunumuz için yaptığım ufak çaplı araştırmalara dayanarak ilimizin isim analizlerinden sizlere bahsetmek istiyorum.

Giresun’un eski isimleri için yaptığım araştırmalarda birçok isimle karşılaştım. Fakat tek bir isim üzerinde hala kesin bir karara bağlanılamadığını gördüm. Giresun yöresi için verilmiş en eski isim, M.Ö. 15.yy’da Hititlerin kaynaklarında geçiyormuş ve Hititler bu bölgeye Azzi Ülkesi diyorlarmış. Bu bölge, Giresun, Trabzon, Erzurum ve Gümüşhane’nin bir bölümünü de kapsıyor. Yunalılar ilimize Choerades, Romalılar Kerasous ve Cerasus (Kerasus) demeyi tercih ediyorlarmış o zamanlar. Eski Türkler için şehrin adı ise Vilayet-i Çepni’ymiş. Osmanlı zamanında Kerasunt adı ile sık sık anılan ilimiz, 1930 yılında Giresun adını alıyor.

Yukarıdaki resmi isimleri yanında ilimiz Gireson, Kerason, Keresea, Kerasus, Kerasos, olarak da konuşulup yazılıyor. Fakat bunların yanında bir başka bulduğum kaynakta M.Ö. 1344-1306 yılları arasında hükümdar olan Hitit Kralı 2.Murşil (Mursili) zamanında Giresun’un adı “Kerasos” (Kerasus) değilde ARİPSAS (Aripsa) olarak geçiyor.

Bir diğer rivayete görede şehirde ismin en çok da kirazdan geldiğine inanılır. Şehrin adının kirazdan geldiğini söyleyenler genel olarak kentin ilk olarak Çıtlakkale tarafında kurulduğuna ve o dönemde oradaki kiraz ağaçlarından adını aldığına inanırlar. Dünyaya kirazın buradan yayıldığını düşünürler.

Buna destek olarak gösterebileceğimiz hikâye de Romalı General Lukullus’un M.Ö. 70 yılında Giresun’a gelmesine dayanır. Lukullus Giresun’da kiraz yer ve çok sever. Roma’ya dönerken yanında kiraz fidanı götürür. Romalılar kirazı (Cerasus Avium) tanır, beğenir. Böylece kirazın getirildiği yöreye Keresus adı verilir. Oysaki bu hikaye yaşanmadan yaklaşık 200 yıl kadar öncesinde de Roma’da kirazın varlığından söz edilebilmektedir. Lakin ‘’Ceras’’ kelimesinin sadece kiraz için değil, yabani üzümsü meyvelerin çoğu için kullanıldığı görülmekte ve kerasus isminin belki de başka bir meyveden gelebileceğini de düşündürür.

Ayrıca Karadeniz’de tek Kerasus Giresun’da olmayıp, Trabzon Vakfıkebir’de bulunan ve günümüz adıyla Kirazlık Köyü olan yerin eski adı da Kerasus olarak bilinmektedir. Bunlara ek olarak bir de Sinop’ta bulunmaktadır.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.