Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun için geri dönüşüm formülü!

Giresun için geri dönüşüm formülü!

Giresun-Geri-Dönüşüm-Formülü
Giresun-Geri-Dönüşüm-Formülü

Dün Giresun Blog‘a yazdığım “Giresun geri dönüşemiyor!” başlıklı yazımdan sonra, bu konuyu daha da ayrıntılı inceleyerek; bu sorun için Giresun’da neler yapılabileceği, ne gibi önlemler alınabileceği ve ne tür projeler oluşturulabileceği hakkında birkaç fikir sunmak istiyorum.

Bilindiği gibi dünyanın bir numaralı sorunu çevre, çevrenin sorunu da atık. Dünyamızı alakadar eder bu soruna karşı Giresun’un karşılıksız kalması, onun mavi ve yeşiline yakışmaz.

Bu sebeple küçük çaplı olarak atık sorunumuza bir değinelim:

Atık pilin gelişi güzel atılmasıyla;

En başta toprak kullanılmaz hale gelir ve metallerin yarattığı su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst eder. Etkilenen sadece su ekosistemi değil, aslında tüm ekosistemdir. Zaman içerisinde bu etkiler insanlar üzerinde de görülür. Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında, nörolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları gelir. Ayrıca bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.Ayrıca atık piller 300 yılda yok oluyor.

Atık plastiklerin gelişi güzel atılmasıyla;

Pet plastik şişe tam 400 yılda yol olur etrafa atmadan önce 400 kere düşünün.

Bir su şişesinde 40 gram plastik var. Her insan dışarıya bir su şişesi atarsa; katı atık, çöp hacminin ne kadar büyüyeceğini tahmin etmek zor değil. Bir cam şişe ise; doğada 4000 4500 yılda yok oluyor.

Atık kağıtların gelişi güzel atılmasıyla;

Geri dönüşümü en kolay malzeme olmasına rağmen, dünya genelinde çöplerin yüzde 30’unu kağıtlar oluşturuyor

Atık yağlar ise;

1 lt atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir.  Toksik özelliğe sahip bu yağlar yeraltı sularına karışarak kısıtlı olan temiz su kaynaklarını içilemez hale getirir. Kirlenen yeraltı sularını temizlemek çok pahalı ve zordur.Bunun Giresun’da uygulanmadığını düşününce halimizi düşünsenize!

Şimdi yapılabileceklere gelirsek…

‘Ağaç yaş iken eğilir’ atasözümüze bağlı kalarak öncelikle ilkokullardaki küçüklerimize eğitimler verilmeli, bu eğitimlerin bilinçli olması yanı sıra bir o kadar da eğlenceli olmalıdır ki bu da çocukların çabucak sıkılıp eğitimin faydasız olmasının önüne geçecektir.
Sonrasında, şehrimizdeki geri dönüşüm toplayan kutularımız arttırılmalı hatta mümkünse bütün çöp konteynerlerinin yanına geri dönüşüm konteynerleri yerleştirilmeli ve böylelikle bütün halkın farkındalığı arttırılmalıdır.

Giresun genelinde tüm lokantalar, yemek üretim tesisleri, okul kantinleri, büfeler, otel mutfakları, fast food satış noktaları ve fabrika yemekhanelerinden çıkan bitkisel atık yağların toplanması için bu yerlerle sözleşme yapılmalı, sözleşme yapılırken bitkisel atık yağları biriktirme bidonları bırakılmalı, proje hakkında bilgilendirme yapılmalı, hazırlanan proje afişleri lokantalara, yemekhanelere asılmalıdır.

Buna benzer bir uygulamada pilot bölge olarak seçilecek olan bir mahallemizde ev sakinlerine bitkisel atık bidonları dağıtılmalıdır böylece ne kadarının geri dönüldüğüne bakılarak; uygulama gerektiği gibi ilgi gördüyse diğer bölgelerde de uygulanmalı, eğer uygulama havada kaldıysa üstünde daha fazla bilinçlendirme yapılmalıdır.

Ayrıca yapılması gereken bir diğer yöntem ise, geri dönüşümün tanımını yapan , yıllar sonra ne kadar önemli olacağını anlatan ve geri dönüşüm konteynerlerinin konumlandırıldığı yerleri gösteren bir broşür şart!

Bütün bunların yanında Giresun’a yapılacak olan çöp tesisinin geri dönüşüm için imkan sağlayacak bir nitelik taşıması önemlidir. Her ne kadar Çavuşlu Beldesi’nde yapılmakta olan çöp tesisinin bilir kişi tarafından kesinlikle uygun olmadığı görüşü belirtilse de bu konunun da üstünde durulması gerektiği aşikardır!

GİRESUN’DAKİ GERİ DÖNÜŞÜMÜ ANLATAN BİR ÖNCEKİ YAZIMI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Bunu Paylaşın

Yorumlar (3)

 • Onur
  25 Mart 2014 at 00:22 Reply

  Zamanı yaşayan bizlere ve gelecek nesilleri de hitaben önemli bir konuya değinilmiş.teşekkürler. Bu çevre kirliliğinin bireyleri ilgilendiren kısmı ile bizler sorumluyuz diye düşünüyorum kendimizi bu konuya hassas ve duyarlı bir birey vasfına eriştirdikten sonrada çevremizi etkileyip çevre kirliliğine duyarlı ve önlem alıcı bireyler olması yolunda eşlik etmeliyiz. İkincisi kurum ve kuruluşların müdahele noktasının işletmelerin üretim sonucu elde ettikleri kimyasal atıkların çevre ye minimum zararı verecek şekilde kontrolünü, denetimi gerçekleştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Güzel ve renkli Giresun’ un solmaması dileğiyle…

 • Fatih Özdemir
  24 Mart 2014 at 21:48 Reply

  Giresun Blog’da her eleştirinin bir projesi var :)

  • selami bekdemir
   24 Mart 2014 at 22:04 Reply

   Gençler sizleri beğeni ile izlemeye devam ediyorum.tamamen katılıyorum ancak yetmez daha fazla bireylere ulaşabilirlik adına kurumsal ve sivil toplum birimleriyle.dahafazla kitleye ulaşmanızı diliyorum.birde detay bu konuları sadece şehirde diil.köylerde ve yaylalarda da valilik aracılığyla.yapılmalı ki oralardaki doğal yaşamda ölmesin ve dereler vasıtasıyla yazın bırakılan milyonlarca pilastiksel atıklar sel sularıyla malesef sahile kadar gelip felakete katkı kalıcı kirlilik bırakmakta. bunu son derece önemli buluyorum.sırf bunun için yaz aylarında bildiriler le halka enpoze etmeli hepinize saygı ve teşekkürler. iyiki varsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.