Yaşam Memleket Özlemi (Gurbetçiler) Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor

Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor

-

Yeni yıla bol bol Giresun yazmak, gurbette olsak bile yazılar sayesinde adeta Giresun’da yaşamak gerekli diye düşünüyorum. İyisiyle kötüsüyle geride bıraktığımız bir yıl ve umutlarla, inanmışlıklarla başladığımız yepyeni bir yıl. Uzun bir aradan sonra şehrim için kalemimi elime almış bulunuyorum.

Bugün ele alacağım konuyu kısaca özetlemem gerekirse Giresun’un yoksun olduğu “Sahil” gerçeğini yazacağım.

Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 2

Karadeniz asidir, benzemez başka denizlere. Alıp götürür kendisinin bile bilmediği yerlere. Benim için her zaman gizemli ve insanımsı bir şekle bürünmüş olmalı ki bazen sesleniriz birbirimize. Halleşiriz, anlatırız her bir şeyi. Kritiğini yaparız olayların. Çekiştiririz insanları. Âşık oluruz ve aşkımızı ilk birbirimize anlatırız. Anlayacağınız iki iyi arkadaşız.

uk_2_giresun143 (1)

Üniversite eğitimim için bulunduğum şehirde deniz yok.

Dertleşebileceğim senin gibi biri yok hayatımda. Uzaktayım senden. Üniversiteye ilk başladığım zamanlarda yapamadım. Öyle bir hale geldim ki senin arkadaşlığına ihanet etmeye kalktım. Âmâ yanılmışım, ne Marmara ne de Ege bir sen olamadılar. Anlayamadılar beni. Âdeta başlarından savarcasına “Deli misin be adam?” dediler. Acıdılar bana. Kovdular huzurlarından. Seni  bulacağım ümidi ile başka kapılara yöneldim. KOSKOCAMAN YANILDIM.

Şimdiler de kavuşmayı bekliyorum. Âmâ dayanamadım affet. Anlatmak istiyorum her şeyi.

Karadeniz, 8 bin 350 kilometre kıyı şeridine sahip, 461.000 km² alan kaplayan (Azak Denizi dâhil, Marmara Denizi hariç), en geniş yeri doğudan batıya 1.175 km, en derin noktası 2.210 m olan, Marmara Denizi vasıtasıyla Ege Denizi’ne bağlanan, batıdan doğuya böbrek formunda bir denizdir. Karadeniz üzerinde bulunan önemli liman kentleri Köstence, Mangala, Burgaz, Varna, Odesa, Sivastopol, Yalta, Ker, Novorossisk, Sofi, Şuhum, Potin, Batum, Hopa, Trabzon, Samsun, Altınordu, Giresun, Sinop ve Zonguldak’tır.

uk_giresun024 (1)

Evet, birçok yerde limanın ve birbirinden güzel sahillerin var ama ne yazık ki en az değeri Giresun’da görüyorsun. Diğer sahil şehirlerine göre daha az insanla buluşuyor ve nice az kişiyle dertleşebiliyorsun. Gelmek istiyorsun konuşmak istiyorsun hatta arada bir sesleniyorsun ama yine de duyulmuyorsun.

Evet, sahil olmazsa olmazımızdır. İnsanların sosyal yaşam merkezlerinden biridir elbette. Tatiller de vazgeçilmezidir insanların. Özellikle de gezmeyi bilen Giresun insanı için büyük bir eksikliktir bence. Komşu illere bakıyorum da daha fazla seviliyorsun. Biz mi vefasızız bizden öncekiler mi onu bilemeyeceğim ama tek bildiğim şey değerinin karşılığını çok az görüyorsun.

2016 yılına, benim uzun süredir rahatsızlık duyduğum Giresun’un sahil sorunuyla başlamak istedim. Bilimsel verilerden, olgulardan ve mühendislik projelerinden bahsetmek istemedim. Çözüm önerilecek bir problem olduğunu da düşünmedim. Yapılması gereken tarihin akışı içerisinde son derece basit bir olaydır. Umarım bu yazıyla beraber iyi işler olur ve şehrimin insanlarının sahil özlemi en kısa sürede giderilir.

Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 3
Abdurrahman Esen
1 Mayıs 1994 tarihinde Giresun'da doğdum. İlk ve orta okulumu Sayca İlköğretim okulunda okudum. Hayatımın en güzel yılları olan lise yıllarım Giresun İmkb Anadolu Öğretmen Lisesinde geçti. Üniversite eğitimim için Sakarya'da yaşıyorum. Giresun'un daha iyi yerlere gelmesi için kalemi elime almış bulunuyorum.

2 YORUMLAR

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 7
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 9
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 10
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun Halkı Sahili Hak Ediyor 11

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.