Alucra Tarihi Mekanlar Turistler için Yaylalar

Dünyanın Çin’den sonraki en büyük ikinci seddi Giresun’da

Yazan: Ogün Ekiz
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilindiği üzere dünyanın en uzun seddi Çin Seddi’dir. Çin’in kuzeybatısında 6000 kilometre boyunca uzanan set, aynı zamanda da en uzun savunma duvarıdır. Ancak set zamanla yıkıldığı için günümüze uzunluğu 2.500 kilometre olarak ulaşmıştır. Çin Seddi’nden sonraki en uzun seddin Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en uzun ikinci seddi; ilimize bağlı Alucra ilçemizde bulunan Çakrak Köyü’nün Çıkrıkkapı Yaylası’nda yer almaktadır. Dünyada Çin Seddi’nden sonra koruma amaçlı olarak inşa edilen ikinci set olma özelliğini taşıyan yapı; “Hacı Abdullah Duvarı” adıyla anılmaktadır.

sosyal-yasatantonlar-haciabdullah

Sadece bir kapısı bulunan taş duvar; 6,5 kilometre uzunluğunda, 1,5 metre yüksekliğindedir ve 400 yıl önce inşa edilmiştir. Rivayete göre Hacı Abdullahzade, bu duvarı 1600’lü yıllarda Rum işçilerine yaptırmıştır. Duvarın yapılma amacının, ekilen ürünleri hayvanlardan korumak olduğu söylenmektedir.

Hacı Abdullahzade’nin onlarca göbekten torunu olan Süreyya Yılmaz, duvarla ilgili olarak bilgiler verdi. Süreyya Bey, büyük dedelerinden Hacı Abdullahzade’nin 1610’lu yıllarda, Rum işçilerine şuanda dünyada Çin Seddi’nden sonra koruma amaçlı olarak yapılan ikinci büyük yapıt olan bu duvarı yaptırma sebebini şöyle anlatıyor:

“O yıllarda ekili alanların korunması için böyle bir duvarı dedemiz ördürmüş. Çambaşı, Mıcıklı deresi, Çıkrıkkapı (Batı düzü), Bardaklı mezarlığı, Karyalağı, Karabacak, Kaymasoğlu tarlası diye adlandırılan bölümler duvarın hududunu oluşturuyor. Rumlardan önce bu topraklarda Cenevizlilerin de yaşadığı belirtiliyor. Ancak Hacı Abdullah Çıkrıkkapı’ya Horasan’dan gelmiş. Kız hakkı olarak Hacı Abdullah’ın oğluna aldığı bir gelinin sülalesi tarafından verilen bu geniş topraklar, ekili alanlar sınırlandırılsın düşüncesiyle tüm bu duvarlar örülmüş. İşin ilginç tarafı kız hakkı olarak zamanında böyle bir takım haklar verilirken, şimdilerde bu şekilde kız hakkı diye bir şey söz konusu değil.”

uk_2_giresun045

 

Sonuç olarak bakacak olursak; dünyanın yedi harikası arasında yer alan Çin Seddi nasıl koruma altındaysa, ülkemizde yer alan böyle tarihi bir yapının tanıtımının ve korunmasının büyük önem arz ettiğini düşünmekteyim.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.