Giresunum Sorunlar

Giresun’da gündelik yaşam akıcı mı?

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Giresun Üniversitesi‘ni kazanmadan önce Giresun hakkında pek bir bilgim yoktu. Belkide bunun en büyük sebebi İstanbul gibi bir metropolde yaşıyor olmamdaydı. Ya da o yoğun, göz alıcı şehre kendimi kaptırmamdaydı. Zorlu bir sınav atmosferinden çıktıktan sonra tanımadığım, bilmediğim ayrı bir kentte okuma fikri beni hem telaşlandırmıştı, hem de meraklandırmıştı.

Giresun‘a geldikten sonra kafamdaki bir çok soru işareti de kaybolmaya başladı. Çünkü Giresun, birçok kültürü içinde barındıran sade ve güzel bir şehir. Halkıyla, esnafıyla ve doğasıyla bu derece sadeliğe ulaşmış en nadir şehrimiz bence. Masmavi denizi ve yeşil bitki örtüsüyle kendine çeken sıcak bir şehir…

Elbetteki bir şehir için sadece bunlar yeterli değil. Ekonomik olarak da sosyal olarak da şehrin biz öğrencilere ve halkına bir şeyler katması gerekir. Mesela; ekonomik alanda şehirde yeterli sayıda fabrika yok, genel anlamda göç veren bir şehir olması da ayrı bir sıkıntı yaratıyor tabi. Sosyal alanda da, her ne kadar diğer yıllara oranla yeni alanlar ve projeler yapılsa da, Giresun yeteri kadar tatminkar değil. 2 yıl boyunca şehirde gözüme çarpan detayları maddeler halinde sizlerle paylaşmak isterim;

  • Şehrin sahille pek alakası yok. Deniz sadece şehre görüntü veriyor. Sahil şeridinin iyileştirilmesi ve park alanlarının halka açılması gerektiğini düşünüyorum.
  • Giresun Şehir Tiyatrosu‘nun daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi için yeni bir çalışma yapılması gerekiyor. Oyucular içinde izleyiciler içinde daha büyük bir tiyatro salonu açmaları gerekir.
  • Öğrenciler olarak  bizlerin şehirle bütünleşmemiz adına; yöresel ve kültürel tanıtımlar yapılmalı.
  • Belediye ve Üniversite ”Giresun’un derdi bizim derdimiz” şiarıyla yola çıkan gençlik adına, toplumsal forumlar düzenlenmeli ve gençleri yaşamı kavramaya dair sempozyumlara teşfik etmelidir.
  • Giresun Üniversitesi olarak da şehirde sosyal projelere de yer verilmesi gerekir.

Hep beraber birleşerek, öncelikle Giresun için bir şeyler başarabileceğimize inanmamız gerekir. Eğer daha güzel bir şehir istiyorsak, daha yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyorum. Daha güzel yaşanılabilir bir Giresun için, şehrimize sahip çıkalım derim.

Yazımı ünlü düşünür Bruce Barton’un sözüyle bitirmek istiyorum: “Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır.”

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.