Markalar Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı?

Giresun’da gündelik yaşam akıcı mı?

-

Giresun Üniversitesi‘ni kazanmadan önce Giresun hakkında pek bir bilgim yoktu. Belkide bunun en büyük sebebi İstanbul gibi bir metropolde yaşıyor olmamdaydı. Ya da o yoğun, göz alıcı şehre kendimi kaptırmamdaydı. Zorlu bir sınav atmosferinden çıktıktan sonra tanımadığım, bilmediğim ayrı bir kentte okuma fikri beni hem telaşlandırmıştı, hem de meraklandırmıştı.

Giresun‘a geldikten sonra kafamdaki bir çok soru işareti de kaybolmaya başladı. Çünkü Giresun, birçok kültürü içinde barındıran sade ve güzel bir şehir. Halkıyla, esnafıyla ve doğasıyla bu derece sadeliğe ulaşmış en nadir şehrimiz bence. Masmavi denizi ve yeşil bitki örtüsüyle kendine çeken sıcak bir şehir

Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 2

Elbetteki bir şehir için sadece bunlar yeterli değil. Ekonomik olarak da sosyal olarak da şehrin biz öğrencilere ve halkına bir şeyler katması gerekir. Mesela; ekonomik alanda şehirde yeterli sayıda fabrika yok, genel anlamda göç veren bir şehir olması da ayrı bir sıkıntı yaratıyor tabi. Sosyal alanda da, her ne kadar diğer yıllara oranla yeni alanlar ve projeler yapılsa da, Giresun yeteri kadar tatminkar değil. 2 yıl boyunca şehirde gözüme çarpan detayları maddeler halinde sizlerle paylaşmak isterim;

  • Şehrin sahille pek alakası yok. Deniz sadece şehre görüntü veriyor. Sahil şeridinin iyileştirilmesi ve park alanlarının halka açılması gerektiğini düşünüyorum.
  • Giresun Şehir Tiyatrosu‘nun daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi için yeni bir çalışma yapılması gerekiyor. Oyucular içinde izleyiciler içinde daha büyük bir tiyatro salonu açmaları gerekir.
  • Öğrenciler olarak  bizlerin şehirle bütünleşmemiz adına; yöresel ve kültürel tanıtımlar yapılmalı.
  • Belediye ve Üniversite ”Giresun’un derdi bizim derdimiz” şiarıyla yola çıkan gençlik adına, toplumsal forumlar düzenlenmeli ve gençleri yaşamı kavramaya dair sempozyumlara teşfik etmelidir.
  • Giresun Üniversitesi olarak da şehirde sosyal projelere de yer verilmesi gerekir.

Hep beraber birleşerek, öncelikle Giresun için bir şeyler başarabileceğimize inanmamız gerekir. Eğer daha güzel bir şehir istiyorsak, daha yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyorum. Daha güzel yaşanılabilir bir Giresun için, şehrimize sahip çıkalım derim.

Yazımı ünlü düşünür Bruce Barton’un sözüyle bitirmek istiyorum: “Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır.”

Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 3
Ümit Öztürk
12 Haziran 1992'de Kars Akyaka'da doğdu. Giresun Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü öğrencisidir. Yaşamının büyük bir bölümü Kocaeli/Darıca'da geçti. Futbol oynamak, sinemaya gitmek ve kitap okumak hobileri arasındadır.

3 YORUMLAR

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 8
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 10
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 11
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun'da gündelik yaşam akıcı mı? 12

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.