Yaşam Şehrin Sorunları Giresun geri dönüşemiyor!

Giresun geri dönüşemiyor!

-

Giresun-Geri-Dönüşüm
Giresun-Geri-Dönüşüm

Giresun‘a gelindiğinde ilk olarak mavisi ve yeşili çarpıyor insanın gözüne. Doğasının henüz bozulmamış olması ve deniz mavisinin rengi… Birbirleriyle ne kadar da uyumlular.

Giresun geri dönüşemiyor! 2

Bu manzaraya çok da yabancı olmayarak geldim Giresun‘a. Ama artık bütün bu döngünün yavaş yavaş kendini hiç hissettirmeden bozulabileceğinin farkındayım. Çünkü geleceğimiz için yapılması gereken geri dönüşümlerimiz yetersiz. Üniversitemizdeki atık pil ve atık kağıt toplama kutuları dışında mahallelerde yada sokaklarda herhangi bir çalışma görülmüyor. Mevcut belediye başkanımız Kerim Aksu, 2011 yılında geri dönüşüm için projeleri olduğunu ve uygulamaya geçeceğini basın yoluyla açıklamış. Ancak geçen 3 yıl boyunca göze çarpan herhangi bir gelişmenin olmadığını görüyoruz.

İnsanlarımız zaten bu konuda hala ilgisiz. Yığınlarca kağıtlar, artık işe yaramayacağını düşündüğümüz defterlerimiz, kitaplarımız, kullandığımız plastik şişelerimiz ve denizimizi kirleten en önemli sorunumuz atık yağların lavabolardan boca edilmesi, Giresun için çok önemli bir sorun.

Bu konuyla ilgili önerim şudur ki; atık toplama depoları arttırılmalı ve sokaklarda da konumlandırılmalıdır. Toplumumuz ciddi anlamda bilinçlendirilmeli. Ama bu tanıtım, radyo ve televizyon araçlarından ziyade; evlere, restaurantlara, yurtlara vs. durumun ciddiyetini anlatan ve atık depolarının konumlandırıldığı yerleri gösteren broşürler dağıtılarak yapılmalıdır. Geleceğimiz için, Giresun‘da geri dönüşüm uygulamaları, hakkıyla yerine getirilmeli!

BİR SONRAKİ YAZIM: “GİRESUN İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM FORMÜLÜ”

6 YORUMLAR

  1. Ezgi hanımın yazısına görsellik veren resimde görülen çöp dağı gelmiş geçmiş giresun belediye başkanlarının suçudur. Hiç bir geri dönüşüm yapılmadan vahşi depolama alanına dönüştürülen sahil kesmi uluslararası festival alanının hemen yanında olmasıda ayrı bir ayıp. Şimdi sıra geldi Ekmeğiyle meşhur Çavuşlu ya, giresunun ve ilçelerinin tüm çöpü küçücük bir beldede toplanacak ve yarı vahşi olarak depolanacak. Sis dağından doğup Çavuşluda denizle buluşan Çavuşlu deresinin üzerine kurulan bu tesis sözde çıkarılan ÇED raporlarına göre hiç bir sakıncası yokmuş. mahkeme tarafından iki defa red edilen ÇED raporu her defasında yeni bir formül bulunarak yapımı devam ettirildi. Çavuşlu nun hertürlü buna içme olarakta su ihtiyacını karşılayan Çavuşlu deresine yapılan bu tesis bölge halkına revamıdır. Benim bildiğim geri dönüşüm evde başlar daha sonra sokaktaki çöp konteynırlarında devam eder. Kendimizi evcilleştirememişken çöp sahalarımızı nasıl evcilleştirip modernnize edeceğiz…

  2. Ben en son şehrin çeşitli yerlerinde pil toplama kutularını görmüştüm fakat son zamanlarda onlarda ortalıktan kalktı. Gerçekten güzel yazı olmuş tebrik ederim..

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun geri dönüşemiyor! 11
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun geri dönüşemiyor! 13
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun geri dönüşemiyor! 14
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun geri dönüşemiyor! 15

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.