Beyin Fırtınası Kültürel Sorunlar

Giresun gençleri kültüründen uzaklaşıyor mu?

Yazan: Bahar Aslan

Giresun’da doğmuş ve büyümüş biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki Giresun’umuzun gün geçtikçe adının silinmesi, dışlanması durumuyla daha fazla karşılaşıyoruz ve bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Bence bu hale gelişimizde ki baş faktör özellikle de Giresun’umuzun gençleridir. Giresunlu bir genç olarak elbette ben de hatalıyım ve bu durumu telafi etmek adına sorumluluk hissediyorum.

Son yıllarda gençlerimiz arasında gördüğüm trajik bir durum olarak biz Giresun gençlerinin kültürümüzden utanması, kültürümüzü hor görmesi ve Giresun’a sahip çıkmaması gibi bir sorunla karşı karşıyayız ne yazık ki. Modernleşme adına bizler, yöremize özgü müziklerimizden, oyunlarımızdan, yemeklerimizden ve pek çok yöresel faaliyetlerimizden daha bir uzaklaşır olduk. Oysa ki bu kültüre sıkı sıkıya bağlanıp kültürümüzü yaşatacak olan biz değil miyiz? Bize kimliğimizi yani benliğimizi kazandıran asıl şey içinde doğduğumuz şu kültürümüz değil midir? Gençler arasında geleneksel değerlerimizi bir küçümsemedir gidiyor. Giresun’umuzu özel kılan şeylere sahip çıkması gereken biz gençler, Giresun’umuzun bu değerlerini umursamıyoruz. Yazın aileyle toplanıp fındığa gitmek, kara lastik giymek, peştamalı belimize bağlayıp fındık toplamak utanılası bir davranış mıdır? Yıllardır büyüklerimiz bunları yapmış. Biz bu geleneği nasıl görmezden gelip yok sayabiliriz? Tam tersine bu adetlerimiz bizim gurur vesilemiz olmalıdır. Bizi biz yapan bu kültürdür. Önemli olan ‘Biz buraya aitiz ve böyle mutluyuz!’ diyebilmektir.

Bir şehrin doğası, insanların yaşam tarzını, kişiliğini ve kültürünü çok etkiler. Bizler de has Karadenizli olarak Karadeniz’in o zorlu doğasının, hırçın denizinin özelliklerini elbette bulunduruyoruz. Giresun’umuzun coşkulu oyunları, müzikleri, manileri Giresun insanımızın içindeki coşkuyu ve hayat enerjisini apaçık gösteren delillerdir. Peki komşu şehirlerimizle aynı doğayı paylaşmamıza ve pek çok ortak özellik bulundurmamıza rağmen Karadeniz denince akla ilk gelen şehirler arasında neden Giresun yok? Bu durum bizim oyunlarımızın, soframızın ya da insanlarımızın daha kötü ve eksik olduklarından mı kaynaklanıyor? Tabii ki de hayır. Bizim aşağı kalır hiçbir yanımız yok.

Güzel hemşehrilerim! Güzel bir şehir AVM’lerle dolu, beton yığınlarından oluşan bir şehir değildir kanımca. Bunca şehrin içinde bizi farklı kılan bir şey varsa o da Giresun’un, Türkiye’de en az bozulan, orijinalliğinden en az seviyede ödün veren bir şehir olmasıdır. Demem o ki bırakın AVM’ler, bitmek bilmeyen araba kuyrukları, kuru insan kalabalıkları diğer şehirlerin olsun. Bizler saf, temiz ve bozulmamış doğamızla yaşayan bu nadide şehrimizin kıymetini iyi bilelim. Bu yüzden yükselebilmemiz için en başta kendi içimizde birbirimize sahip çıkmalı, şehrimizin mevcut potansiyelinin farkına varmalı ve bu bilinci elimizden geldiğince yaymaya çalışmalıyız. Bu şehir ve bu şehrin emektar insanları en iyi yerleri hak ediyor ve inanıyorum ki hep birlikte hak ettiğimiz yere ulaşacağız.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

10 Yorum

 • Bu durum ne yazık ki diğer illerimizde de böyle.Son model telefon kullanmak, saçları havayı dikmek ya da göze batma isteğinin asıl kaynağını ben televizyon ve internete bağlıyorum.Yaşlı birini karşıdan karşıya geçirmenin garipsendiği bir hale geldik ne yazık ki.Bu sorunları ancak eğitim ve iyi ahlak ile aşabiliriz.Otobüste yer vermemek için kafamızı cama dayamazsak değişebiliriz.

 • İstanbul doğma büyümeyim ama giresun kültürü ile büyüdüm hiç sevmedim bu istanbulu bu sebeden dolayı hep memleketimi özledim ve herzaan fırsat bulukca gittim huzur giresunda burda yapmacık ınsalarla yaşamaktansa sıcak kanlı dobra ınsanlarla yaşamayı tercih ederim yakındır terketicem istanbulu gidicem memleketime beni buraya tek iş bağlıyordu giresunda aç kalmayuk elbet :D

 • Semih ÖKSÜZ. Güzel söylediniz katkılmamak elde değil ama olaya şuradan bakalım Halkımız fakir, eğitim seviyesi düşük. Cumhuriyet tarihinden itibaren bir tek seka tesisi yapılmış başka hiç yatırım yok. Tabi böyle olunca göç vermişiz ama bize neden yatırım yok diye sorgulamamışız. Şimdi AK parti giresunlu olmayan birini aday yaptı aslında bize yakışanı yaptı neye derseniz 50 yıldır hiç bir tepkisi olmayan topluma yakışan buymuş.Bundan önceki vekiller hiç bir vekiller bizi temsil etmediler sadece el kaldırıp indirdiler. Girsunun köyleri kışın bom boş. Neden? Analarımız kışın istanbula yada bursaya evlatlarınına gitmek zorunda kalıyor. Niye kimse demiyorda bizim evlatlarımız bizim yakınımızda olsun demiyorlar? Bugün orduda insanlar birlik olarak bir çok engelleti aştılar ve havalimanı ve büyükşehir oldular. Bakın nurettin canikli tirebolu tren hattından bahsetmişti ne oldu? Trabzona kaydı. Bugün kalkınma ajansları var karadenizinki DOKA bu ajans projeler geliştirip şehirlete katkıda bulunuyor. Bu projelerden giresun ne kadar katkı alacak? İnternet sitesine girin anlayacaksınız. Bize sadece üzülerek söyleyim kemik!!! Geçen hafta Giresun limanına trabzondan bir adam atandı peki tepki? Yokkkk!!!! 2023 yılında giresunun nüfusu kaç olacak? Benim zoruma gidiyor? giresun valiliği giresunun tanıtımı için hiç bir faydası yok. İlk başta sizin siteniz ile birlijkte herkese ulaşıp tek çatı altında buluşup herkeae hitap etmeliyiz.Artık herkes masaya vurmalı ve zorla yaptırmalıyız

 • Giresun dusundugunuz kadar az bilinmiyor. Temiz pak insanlsri guzel sahilleri, muhtesem dogasi ve kendine ozgu yemekleri ile gurur duydugumuz bir il. Siz gonlunuzu ferah tutun. Buyuk sehirlerde onlarca dernek var. Ornegin Ist. Beykoz da koca bir Giresunlular dernegi var, Feshane senliklerinde var.. Sehri terkedenler tamamen unutmus bos vermis degil yani… orda yasayan genclere tavsiyem , sehrimizi temiz tutun…gerisi gelecektir…

 • evet kulturun bozulmasi gozle gorulebilir seviyede. Mesela cig kofteciler, cig kofteci nedir ya giresun kulturunde var mi boyle birsey? yada hatay usulu dürüm nedir bunlar nereden cikip geliyor ?

  bu sekilde bize ait olmayan seyler var. Findik toplamak tabiki gorevimiz aileden boyle gorduk uyanilacak bir yanida yok.

 • Size sonun kadar katılıyorum şehrimizi sahip çıkmalıyız fakat burada Giresun da oturan hemşehrilerimize daha çok görev düşüyor unutmamalları gerekirki Giresun çok kalite bir şehir ve doğallığını aşırı derecede koruyor. Keşke daha çok Giresun da buluna bilsem.

 • Ben de gurbetçi bir Giresunluyum. Ancak kültürümden asla uzaklaşmadım aksine gurbette olduğum için daha çok sarıldım. Çünkü eğer ki çocukluğunuz o yörede geçmişse ya da aileniz size o kültürü aşılamışsa, Giresun’dan başkası tabir-i caizse yalan gelir. Memleketimi yaşadığım bu şehirden çok severim. Ancak şöyle de bir eleştiri yapmak isterim. Belki de bende böyle olmuştur orayı bilmiyorum ama büyük bir eksik bu. Topal Osman Ağa’mızı ben gurbette tanıdım…

 • El insaf arkadaşlar! bu kadar içten ve güzel bir yazının altında “paylaşın …….. kazanın” reklamının ne işi var? Tamam reklamd da olsun ama lütfen bize yazıyı paylaşma karşılğnda teklif edilmesin!

 • Emeğinize sağlık, yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ayrıca modernleşen Türkiye’nin insanı Giresun gibi doğası bozulmamış şehirlerde yaşamak veya tatil yapmak istiyorlar,burada bize düşen Giresun’un reklamını iyi bir şekilde yapmamızdır.

%d blogcu bunu beğendi: