Beyin Fırtınası Kültürel Sorunlar

Giresun gençleri kültüründen uzaklaşıyor mu?

Yazan: Bahar Aslan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Giresun’da doğmuş ve büyümüş biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki Giresun’umuzun gün geçtikçe adının silinmesi, dışlanması durumuyla daha fazla karşılaşıyoruz ve bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Bence bu hale gelişimizde ki baş faktör özellikle de Giresun’umuzun gençleridir. Giresunlu bir genç olarak elbette ben de hatalıyım ve bu durumu telafi etmek adına sorumluluk hissediyorum.

Son yıllarda gençlerimiz arasında gördüğüm trajik bir durum olarak biz Giresun gençlerinin kültürümüzden utanması, kültürümüzü hor görmesi ve Giresun’a sahip çıkmaması gibi bir sorunla karşı karşıyayız ne yazık ki. Modernleşme adına bizler, yöremize özgü müziklerimizden, oyunlarımızdan, yemeklerimizden ve pek çok yöresel faaliyetlerimizden daha bir uzaklaşır olduk. Oysa ki bu kültüre sıkı sıkıya bağlanıp kültürümüzü yaşatacak olan biz değil miyiz? Bize kimliğimizi yani benliğimizi kazandıran asıl şey içinde doğduğumuz şu kültürümüz değil midir? Gençler arasında geleneksel değerlerimizi bir küçümsemedir gidiyor. Giresun’umuzu özel kılan şeylere sahip çıkması gereken biz gençler, Giresun’umuzun bu değerlerini umursamıyoruz. Yazın aileyle toplanıp fındığa gitmek, kara lastik giymek, peştamalı belimize bağlayıp fındık toplamak utanılası bir davranış mıdır? Yıllardır büyüklerimiz bunları yapmış. Biz bu geleneği nasıl görmezden gelip yok sayabiliriz? Tam tersine bu adetlerimiz bizim gurur vesilemiz olmalıdır. Bizi biz yapan bu kültürdür. Önemli olan ‘Biz buraya aitiz ve böyle mutluyuz!’ diyebilmektir.

Bir şehrin doğası, insanların yaşam tarzını, kişiliğini ve kültürünü çok etkiler. Bizler de has Karadenizli olarak Karadeniz’in o zorlu doğasının, hırçın denizinin özelliklerini elbette bulunduruyoruz. Giresun’umuzun coşkulu oyunları, müzikleri, manileri Giresun insanımızın içindeki coşkuyu ve hayat enerjisini apaçık gösteren delillerdir. Peki komşu şehirlerimizle aynı doğayı paylaşmamıza ve pek çok ortak özellik bulundurmamıza rağmen Karadeniz denince akla ilk gelen şehirler arasında neden Giresun yok? Bu durum bizim oyunlarımızın, soframızın ya da insanlarımızın daha kötü ve eksik olduklarından mı kaynaklanıyor? Tabii ki de hayır. Bizim aşağı kalır hiçbir yanımız yok.

Güzel hemşehrilerim! Güzel bir şehir AVM’lerle dolu, beton yığınlarından oluşan bir şehir değildir kanımca. Bunca şehrin içinde bizi farklı kılan bir şey varsa o da Giresun’un, Türkiye’de en az bozulan, orijinalliğinden en az seviyede ödün veren bir şehir olmasıdır. Demem o ki bırakın AVM’ler, bitmek bilmeyen araba kuyrukları, kuru insan kalabalıkları diğer şehirlerin olsun. Bizler saf, temiz ve bozulmamış doğamızla yaşayan bu nadide şehrimizin kıymetini iyi bilelim. Bu yüzden yükselebilmemiz için en başta kendi içimizde birbirimize sahip çıkmalı, şehrimizin mevcut potansiyelinin farkına varmalı ve bu bilinci elimizden geldiğince yaymaya çalışmalıyız. Bu şehir ve bu şehrin emektar insanları en iyi yerleri hak ediyor ve inanıyorum ki hep birlikte hak ettiğimiz yere ulaşacağız.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.