Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Fındıkta Altın Çağ başlıyor!

Fındıkta Altın Çağ başlıyor!

Ne yazık ki fındık tarımı hiç bir zaman tam anlamıyla kaliteli ve sistemli bir şekilde yapılamadı. Tarımda verim ve sistem en az sanayide ki kadar önemlidir. Ülkemizde bu kazanımlar yavaş yavaş gelişmektedir. Ancak fındıkta bir nevi profesyonelliğe geçişte devrim niteliğinde bir projeyle karşı karşıyayız. Fındık üreticilerini, alıcılarını ve bu işle iç içe olan kim var ise herkesi etkileyecek bir adım. Bu dev projenin adı Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası Kurulması.

Dev bir proje dedim evet ve hiç mütevazi de olamayacağım. Proje sadece fikir adına değil bütçe adına da dev. Tam olarak maliyeti 9.450.309 Euro. İçeriğinde bir fındık borsası ve birde lisanslı fındık depolama tesisi olacak. Depolama tesisi denildiğine bakmayın o bilinen tesisler gibi olmayacak tabiki de. Son teknoloji bir tesis bu. Fındığın tadını yitirmemesi ve kalitesinin kayıp olmaması için en uygun ortamları sunan, raf ömürlerini uzatan, acılaşmayı önleyin bir teknolojide.

Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası 30 dönüm arazi üzerine kurulacak olup toplam 13.500 m2 inşaat alanına sahiptir. Projenin içerisinde ise;

 • 17.000 ton kapasiteli 24 adet çelik siloda azot gazı altında depolama tesisi
 • Akredite kalite kontrol laboratuvarı
 • Fındık Spot Borsa binası (Borsa seans salonu, idari kısımlar, konferans salonundan oluşan kompleks)
 • Spot satış ürünü bekleme yeri
 • Araç kantarı, Güvenlik noktaları gibi yardımcı tesisler

yer alıyor.

İşleyişinde ise fındık üzerinde bir çok analizler yapılacak,fındığı getiren şahsın istek ve arzularına göre ona imkanlar ve seçenekler sunulacak,fındıklar kalitesine ve bir çok seçeneğine göre gruplanıp alıcıya bu doğrultuda ulaştırılacak.

Bu sistemin hayata geçirilişi ile sağlanacak faydaların içerisinde öncelikle satıcı için;

 • Mahsulleri depolayabilecekleri güvenli, sigortalı ve sağlıklı depolama imkanı
 • Nakliyat maliyetinin en aza indirilmesi ve uzak piyasalara fındıklarını ulaştırabilme imkanı
 • Ürünün dar bir kitleye satışı yerine geniş çevrede daha fazla kazanç sağlayabilmesi

Sanayici ve tüccarlar için;

 • Kendi işletmeleri ve bireysel ihtiyaçları için depo maliyetinden kurtulma
 • Talep ettikleri miktar, Tür ve kalitedeki ürüne güvenilir ve kısa zamanda ulaşmak
 • Ellerinden tutacakları senetlerle gelecekte oluşabilecek riskleri azaltma

gibi imkanlar olacaktır.

findik-altin-cag

Yani bu iş içerisinde olan bir çok insana ve kitleye faydası olacak bu proje sayesinde; Daha karlı, daha sağlıklı, daha verimli ve daha güvenilir fındık işlemleri gerçekleştirilebilecek. Bu yatırım başta Fındık üretimi yapan emekçilerimizin mağdur olmaması, daha sonra bu döngünün içerisinde yer alan bütün kitlelerin düzgün ve kaliteli bir sistem içerisinde yer alması adına eşsiz bir olanak sağlayacak. Başta da söylediğim gibi ekonomisinin ana damarı fındık olan Giresun için dev ve gelmiş geçmiş en yararlı projelerden biri olacaktır. Giresun’un Teyyaredüzü bölgesinde yapımı devam eden bu tesis inanıyorum ki halkımıza daha modern ve daha güzel imkanlar sağlayıp, fındık tarımına hak ettiği değeri kazandıracaktır.

Bunu Paylaşın

Yavuz Kartal

Tüm Yazıları: Yavuz Kartal

08.10.1993 Giresun merkez doğumluyum.Şuan da eğitimim gereği Istanbul da yaşıyorum.Dans,ekonomi ve şehirler de genel yaşam hakkında ilgili birisiyim.

Yorumlar (4)

 • Anonim
  24 Şubat 2015 at 20:22 Reply

  Kendi bölgemde(ordu-perşembe) şahsi gayretlerim ,köylü’yü biliçlendirme,sahiplendirme çalışmalarım devam etmektedir.Fındık konusunda emeği geçen her üreticiye sonsuz teşekkürler..

  • Yavuz Kartal
   14 Mayıs 2015 at 17:13 Reply

   Sizin gibi insanlar her yere lazım sayınızın artması dileğiyle.

 • fatma şahin
  9 Aralık 2014 at 19:23 Reply

  vuhuu !

 • Sıtkı Gündoğan - Facebook üzerinden
  8 Aralık 2014 at 01:49 Reply

  Manis ada kuruluyo Sebeb:) nedir ki Fatih bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.