Yaşam Ekonomi Fındıkta Altın Çağ başlıyor!

Fındıkta Altın Çağ başlıyor!

-

Ne yazık ki fındık tarımı hiç bir zaman tam anlamıyla kaliteli ve sistemli bir şekilde yapılamadı. Tarımda verim ve sistem en az sanayide ki kadar önemlidir. Ülkemizde bu kazanımlar yavaş yavaş gelişmektedir. Ancak fındıkta bir nevi profesyonelliğe geçişte devrim niteliğinde bir projeyle karşı karşıyayız. Fındık üreticilerini, alıcılarını ve bu işle iç içe olan kim var ise herkesi etkileyecek bir adım. Bu dev projenin adı Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası Kurulması.

Dev bir proje dedim evet ve hiç mütevazi de olamayacağım. Proje sadece fikir adına değil bütçe adına da dev. Tam olarak maliyeti 9.450.309 Euro. İçeriğinde bir fındık borsası ve birde lisanslı fındık depolama tesisi olacak. Depolama tesisi denildiğine bakmayın o bilinen tesisler gibi olmayacak tabiki de. Son teknoloji bir tesis bu. Fındığın tadını yitirmemesi ve kalitesinin kayıp olmaması için en uygun ortamları sunan, raf ömürlerini uzatan, acılaşmayı önleyin bir teknolojide.

Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 2

Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası 30 dönüm arazi üzerine kurulacak olup toplam 13.500 m2 inşaat alanına sahiptir. Projenin içerisinde ise;

 • 17.000 ton kapasiteli 24 adet çelik siloda azot gazı altında depolama tesisi
 • Akredite kalite kontrol laboratuvarı
 • Fındık Spot Borsa binası (Borsa seans salonu, idari kısımlar, konferans salonundan oluşan kompleks)
 • Spot satış ürünü bekleme yeri
 • Araç kantarı, Güvenlik noktaları gibi yardımcı tesisler

yer alıyor.

İşleyişinde ise fındık üzerinde bir çok analizler yapılacak,fındığı getiren şahsın istek ve arzularına göre ona imkanlar ve seçenekler sunulacak,fındıklar kalitesine ve bir çok seçeneğine göre gruplanıp alıcıya bu doğrultuda ulaştırılacak.

Bu sistemin hayata geçirilişi ile sağlanacak faydaların içerisinde öncelikle satıcı için;

 • Mahsulleri depolayabilecekleri güvenli, sigortalı ve sağlıklı depolama imkanı
 • Nakliyat maliyetinin en aza indirilmesi ve uzak piyasalara fındıklarını ulaştırabilme imkanı
 • Ürünün dar bir kitleye satışı yerine geniş çevrede daha fazla kazanç sağlayabilmesi

Sanayici ve tüccarlar için;

 • Kendi işletmeleri ve bireysel ihtiyaçları için depo maliyetinden kurtulma
 • Talep ettikleri miktar, Tür ve kalitedeki ürüne güvenilir ve kısa zamanda ulaşmak
 • Ellerinden tutacakları senetlerle gelecekte oluşabilecek riskleri azaltma

gibi imkanlar olacaktır.

findik-altin-cag

Yani bu iş içerisinde olan bir çok insana ve kitleye faydası olacak bu proje sayesinde; Daha karlı, daha sağlıklı, daha verimli ve daha güvenilir fındık işlemleri gerçekleştirilebilecek. Bu yatırım başta Fındık üretimi yapan emekçilerimizin mağdur olmaması, daha sonra bu döngünün içerisinde yer alan bütün kitlelerin düzgün ve kaliteli bir sistem içerisinde yer alması adına eşsiz bir olanak sağlayacak. Başta da söylediğim gibi ekonomisinin ana damarı fındık olan Giresun için dev ve gelmiş geçmiş en yararlı projelerden biri olacaktır. Giresun’un Teyyaredüzü bölgesinde yapımı devam eden bu tesis inanıyorum ki halkımıza daha modern ve daha güzel imkanlar sağlayıp, fındık tarımına hak ettiği değeri kazandıracaktır.

Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 3
Yavuz Kartal
08.10.1993 Giresun merkez doğumluyum.Şuan da eğitimim gereği Istanbul da yaşıyorum.Dans, ekonomi ve şehirler de genel yaşam hakkında ilgili birisiyim.

4 YORUMLAR

 1. Kendi bölgemde(ordu-perşembe) şahsi gayretlerim ,köylü’yü biliçlendirme,sahiplendirme çalışmalarım devam etmektedir. Fındık konusunda emeği geçen her üreticiye sonsuz teşekkürler..

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 9
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 11
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 12
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Fındıkta Altın Çağ başlıyor! 13

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.