Sosyal Sorumluluk

Giresun, engellilere ve ihtiyaç sahiplerine destek çıkıyor

Tegv - Giresun
Tegv - Giresun
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Tegv - Giresun

Tegv – Giresun

Bir eğitim gönüllüsü olarak  içerisinde bulunduğum TEGV adına, vakıftaki diğer gönüllü arkadaşlarımla birlikte (Giresun Blog ekibinden bağımsız olarak) pazar günü Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu‘yu ziyaret ettik.

Giresun Blog yazarı olarak ilerleyen zamanlarda da diğer toplumsal vakıflar ve derneklerle de temas halinde olmak istiyorum. Çünkü dernekler ve vakıflar bir şehir için gündem belirleyen önemli faktörlerdir. Giresun‘da da  bu faktörlerle temas halinde olmamız bizi olaylara daha ciddi bakmamızı sağlar.

Benimde içerisinde bulunduğum bu görüşmede, Kerim Aksu‘nun değindiği önemli noktalar vardı;

  • Mahallelerdeki ve Gazi Caddesi’ndeki altyapının iyileştirilmesi, yol ve asfaltlama çalışmaları
  • Çocukların daha iyi vakit geçirebilmeleri için yeşil alanların genişletilmesi ve oyun parkları için çalışmalar başlatılması
  • Engelli vatandaşlarımız adına 24 saat ücretsiz taşıma aracının bulundurulması

Özellikle de engellilerle ilgili olan çalışmanın aynı zamanda engellilerin doğadan ve toplumdan dışlanmaması, eve hapsolmaması  için yapıldığını belirtti.

Giresun‘da engelliler için yapılacak çalışmaların olması beni de mutlu etti. Engelli insanlarımızın varlığını ve bu toplumun birer parçası olduğunu unutmamız gerekir. Yaşamlarında kolaylıklar sunmamız, sosyal çevreyle olan bağlarını artırmak için bu konuya duyarlı olmamız lazım. Bugüne kadar yaşadığım çevre olsun, gittiğim gezdiğim yerlerde olsun engelli insanlarımız adına yapılan pek bir şey göremedim. Ancak Giresun‘da engelliler üzerine yapılan çalışmalar, bu konudaki gerçeği gösteriyor. Bilinçsizce yapılmış yüksek seviyeli kaldırımların hiç bir yararının olmaması ve bu kaldırımlarında aynı zamanda engelliler için daha da engel teşkil ettiğini bilmemiz gerekiyor.

Bu kaldırımların kaldırılması ve engelliler için geçiş yerlerinin yapılması için belediyenin yoğun çaba sarf ettiğini görüyorum. Unutmamalıyız ki; aslında hepimiz birer engelli adayıyız. Engelli insanlarımızı ötekileştirmemek adına bu konuya özellikle değindim.

Bir konuya daha değinmek istiyorum. Çok sayıda yardıma muhtaç insanlarımız var. Elimizde fazla olan eşyaları onlara verebiliriz. Tabi bu vereceğimiz eşyaların gerçekten kullanılabilir olması gerekiyor (mobilya, halı, soba, beyaz eşya, kıyafet, ısıtıcı vs.)

Kullanmadığınız eşyaları bağışlamak isterseniz 444 4 028’i arayabilir, dahili numara olarak 328’i tuşlayabilirsiniz.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.