İlçeler Bulancak Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü

Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü

-

Ekoturizmi ve Bulancak’taki İnece Köyü’nü az çok hepimiz duyduk. Ama tam manasıyla ne olduğunu biliyor muyuz? Nedir bu ekoturizm?

Ekoturizm, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten doğal alanlara karşı bir seyahattir aslında. Ekoturizm, yeni bir kavram olmasına rağmen hemen hemen tüm Türkiye’de hayata geçmeye başladı.

Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 2

Ekoturizm Giresun’da ne anlamda gelişmektedir?

Açık olmak gerekirse doğaya dayalı olan bu kavram Giresun için çok şey ifade etmektedir. Damak tadımız, yaşam şeklimiz ve doğayla olan bütünlüğümüzün ekoturizmin temel taşını oluşturduğu kanaatindeyim. Giresun’da DOKAP’ın yürüttüğü bu çalışma öncelikle Bulancak ilçemizin İnece Köyü’nde hayata geçerek şehrimizde yaygınlaşmaya başladı. Giresun Turizm Marka Kent Kalkınma Planı kapsamında köyümüzün Ekoturizm serüveni başlamış oldu. Ekoturizmi yaşamak isteyen, doğal hayatı tüm güzellikleriyle görmek isteyen turistler damak tadımızla olsun, köy kültürümüzle olsun bu doğal yaşamın keyfini çıkarmaya başladı. Köyümüzde 2012’den beri süregelen ekoturizm hem marka şehir olmamız açısından hem de köyümüz ve yerli halkımız açısından önem taşımaktadır.

Ekoturizm ile birlikte köyümüze gelen turistler;

  • Yeri geldi fındık bahçelerimiz de fındık topladılar.
  • Yeri geldi kınalarımız da, düğünlerimiz de yöresel danslarımızı sergilemeye çalıştılar.
  • Çocukluğumuzda annemizin kuzinede közlediği mısırın, odun ateşinde yapılan pekmezin ve daha nice güzelliklerin tadına varabildiler.

Bu şekilde şehrimiz ve ekoturizm bir bütün haline gelmeye başladı. Biz de Giresun’umuzun ilerlemesi ve daha çok başarılara adım atabilmesi için şehrimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 3
Sezer Can Yavuz
1995 yılında Giresun Bulancak'ta doğdum.İlköğretimimi Bulancak Sabiha Raşit Özdemir İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra Bulancak Sağlık Meslek Meslek Lisesinden mezun oldum. Sonrasında erken çalışma hayatına atılarak Acıbadem Sağlık Grubu Hastanelerinde Acil Tıp Teknisyeni olarak göreve başladım. Halen Acıbadem Atakent Hastanesinde görev yapmaktayım. Giresunlu olduğum için gurur duyuyorum.

2 YORUMLAR

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 7
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 9
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 10
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun için Ekoturizm: İnece Köyü 11

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.