Ekonomi

Giresun Ekonomisi Köy Endüstrileri ile uçabilir

Yazan: Bahri Türk
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, açık söylemek gerekirse geçen yıl Giresun Blog açıldığında; kendi kendime “bir hevestir 2-3 aya kalmaz unutulur” dedim, ama arkadaşlar dişli çıktı :) Tebrik etmek boynumuzun borcu! Madem Giresunluyuz, Giresun’u seviyoruz; tebrik yetmez destek de olmalıyız.

Lisede fen bilimleri okumuş biri olarak ne kadar yazarım bilemem, mazur görün. Farkındaysanız biz Giresunlular eleştiri yapmayı çok severiz, bu özelliğimiz bizi çok ileri götürebilir tabi, ama doğru kullanırsak. Malum olduğu üzere binlerce dönüm tarım arazimiz, büyük fabrikalar kurup da beyaz eşya, otomobil veya makine parçaları üretecek organize sanayilerimiz yok. Fakat bu şehirde de insanlar yaşıyor. Geçinmek için, rahat bir hayat yaşamak için, gençlerimizin geleceği için bir şekilde para kazanmamız lazım. Bu yüzden şehrimizin coğrafi, kültürel, ekonomik yapısına uygun ne kadar iş alanı varsa onlara yönelmemiz gerekiyor.

Köyde büyüdüğümden dolayı köy hayatıyla ilgili bir örnek verecek olursam; köylerimiz  10-15 hanelik mahallelerin birleşmesiyle oluşuyor. Aşağı yukarı her aile kendi hayvanını besliyor, kendi sebze meyvesini üretiyor. Bunun yanında devamlı olmayan işlerde çalışarak geçimini sağlıyor. Ama herkesin kendi süt ve süt ürünlerini, sebze-meyvelerini üretmesine gerek yok. Hayvancılıktan daha iyi anlayan bir aile, çok para gerektirmeyecek yatırımlarla çok rahat bir şekilde 40 ailenin süt ve süt ürünleri ihtiyacının tamamen karşılayabilir. Diğer başka bir aile, kuracağı sera ve tarlalarla sebzeleri üretebilir. Geri kalan aileler başka işlere yönelebilirler.

Mesela çok katlı evlerin bir katına kurulacak çok maliyeti olmayan atölyelerde eğitimi verildikten sonra çakı-bıçak, bağlama-keman-kemençe gibi müzik aletleri, ağaç oyma, bakır işleme, gümüş işleme, takı tasarımı, cam sanatı gibi bir sürü alanda çalışabilirler. Üretilen ürünler iyi bir pazarlama ile yurtiçinde ve yurtdışında satılabilir. Bu verdiğim çok basit bir örnek ama yapılması durumunda çok büyük katkısının olacağını düşünüyorum.

Başka yazılarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.