Sorunlar

O çöp ya kalkacak ya da kalkacak!

Yazan: Yavuz Kartal

Konuşmaktan, yazmaktan, sorunlarıyla ilgilenmekten bıktığımız bir konu: Giresun’un çöp sorunu. Herkesin bildiği gibi Giresun Merkez’in Doğu tarafından girişinde yer alan ve Giresun’un en güzel sahil alanlarından biri olan çöp alanı hiç şüphesiz Giresunlu’nun başlıca çilesi. Koca alana yaşattığı koku sorunu ayrı, görüntü kirliliği ayrı bir çile. Yani kısacası Giresun halkının yaşam kalitesi için büyük bir sorun. Aslında şehir girişi diyoruz ama artık şehrin o tarafa doğru gelişmesiyle şehir içinde kalan bu alan birçok öneme sahip. Uluslararası Aksu Festivali’nin yapıldığı, Karadeniz’in yaşanılabilir tek adası olan Giresun Adası’nın izlendiği oldukça geniş bir sahil alanı.

Sorun aslında yıllar önce Görele – Çavuşlu’ya kurulacak olan katı atık depolama merkeziyle hallolacaktı, ancak tesis yapılmasına rağmen çöp kaldırılmadı. Tesisin eksikleri ne? Neden hala işleve geçmedi? İçinden çıkılamayan oldukça karmaşık bir konu.

Görele Çavuşlu Katı Atık Depolama Tesisi

Görele Çavuşlu Katı Atık Depolama Tesisi

Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde turizm alanı olarak belirlenen bu bölgeye çöp kaldırılmak yerine bir atık depolama tesisi yapımı daha gündemde. Evet yanlış duymadınız, sahil kenarına bir atık depolama tesisi yapılacak! Başta o bölgenin muhtarlarının şiddetle karşı çıktığı, duyan bütün herkesin anlam veremediği bir konu. Ayrıca muhtarlar alanda inşaatın devam etmesi durumunda büyük çevre eylemleri yapılacağını söylemişler.

Komşu ilimiz Trabzon’a devasa büyüklükte dolgu alanı yapılıp, üzerine spor kompleksleri yapılabiliyorken, bizim bu hali hazırdaki küçücük kıyı şeridine neden bu kadar özensiz davranılıyor anlam veremiyoruz. Bu alanı kaldırıp yürüyüş yerleri, oturma alanları ve buna benzer şeyler yapmak çok mu zor? Çok mu fazla şey istiyoruz?

Bu şehrin halkına bu zulmü yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu sorun ya hallolacak ya hallolacak. Bunun başka bir yolu yok. Yaşam alanı ve sosyal faaliyetler olarak hiçbir şeyin olmadığı doğu yakası ayrıca bir çevre sorunuyla da karşı karşıya getiriliyor. Ancak ne olursa olsun bu halk bunun peşini bırakmayacaktır bundan hiç şüphem yok. Yapılması ve izlenmesi gereken yol ne ise uygulanacaktır. Giresun’un kaderiyle bu şekilde kimseye oyun oynatmayız, oynanamayacakta. Kimsenin çıkarına bu güzelim bölge ziyan edilmeyecek. Birçok çevre sorunu yaşamış ve yaşamaya da devam eden şehrimizin artık daha fazlasına tahammülü kalmamıştır. İlgili makamların en kısa sürede bu sorunu halletmesini ve istenilen bölgenin oluşturulmasını diliyoruz.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

21 Yorum

 • Giresun deniziyle yeşiliyle temiz havasıyla yaşanılacak bir kent. Burası bu kadar güzelken şehrin içindeki denizin kıyısındaki çöp yığınını görüp havasını teneffüs edince insan üzülüyor yıkılıyor. Bu sorunun çözümü çok basit olmalı. Fakat meden hala bu çöp yığını var orda duruyor. Bu sorunu halledemeyen yönetim neden hala orda ? Biranevvel çözüm istiyoruz.

 • Bu sorun yazarın da belirttiği gibi çözülmeden olmaz. Çöpçülük ve geri dönüşüm avrupada nasıl gelişmiş biliyor musunuz? Bir kaç ay önce trtde bir belgeselde anlatıyorlardı. orta çağ avrupası maalum; kilisenin mantıksız ve baskıcı tavırları,halkın sınıflar(L)a ayrılması,yönetimlerin güç kavgası,yönetenlerin zenginlik hırsı… gibi sebeplerle paramparça bir avrupa. Herkes bir yerlerden bir şeyler koparma peşinde,birlik yok. Böyle bir ortamda kimin derdine düşer ki şehirlerin çöp sorunu… Ya da kime kimin sözün geçer kaldırılması için. Birinin bi çıkarı olursa belki o yaptırtır yöneticiye, öyle yani… Neyse gel zaman git zaman… Şehirlerde çöpler birikmeye başlar. Kokular,böcekler,fareler ve tabi hastalıklar türer. Hele bir kara veba salgını çıkar ki, baş olunmaz. Kısacası bıçak kemiğe dayanınca :) herkes elini taşın altına koyar ve çöplerin uygun bir şekilde toplanıp şehir dışına taşınmasına karar verilir. Zamanla sanayi devrimi falan da olunca; çöp kamyonları bile yapılır ve çöpçülük sistemli bir meslek haline gelir. Daha da ilerleyen zamanlarda çöplüklerin aslında hiç de görüldüğü gibi olmadığının farkına varılır. Onlar aslında hammadde yığınlarıdır. *Malum sömürgeci avrupa,hammadde kıtlığı ortada… Oradan da ver elini geri dönüşüm tesisleri… kim hayal edebilirdi bu kadarını…

  *(Nacizane yorumumdur.Olayın böyle ilerleyebilmiş olacağını düşünüyorum.)

  • Ve şimdi burayı kopyala-yapıştır Giresun örneğinee… Yeni iş alanlarına ihtiyacımız yok mu? – var… Bu çöp sorununu halletmeye ihtiyacımız yok mu? -var… Öyleyse bu sorundan bir destan çıkarmaya da ihtiyacımız var. Civarımızda var olan 2 büyük şehrin ise daha büyük bir çöp çıkarma potansiyeli var. Dolayısıyla bu konuda da yatırımın bu bölgelere kayabilme durumu söz konusu. Bunu önleyebilmek için bana göre tek çıkar yolumuz var. Eğer biz de çöpten bir cevher çıkarabilirsek yatırım hakkı bizim olabilir diye düşünüyorum ya da en azından pastada payımız… Kısacası çalıştır saksıları Giresun ! kavgayla gürültüyle değil akıl ve iradeyle çözülür bu iş. Allah’tan hayırlısı…

  • Evet sizinde söylediğiniz gibi bu sorun kavgaya dönüştü. Senin çöpün yok senin çöpün olayına. Giresun’un bu konuda el birliği verip bu sorunu halletmesi gerekmekte.

 • Yavuz kardeşim; O çöp ya kalkacak ya da kalkacak! demişsin. Çavuşlu lu olarak çavuşlu da yaşayan hayatını idame ettiren bir birey olarak bende sana sormak isterim. Sen hiç menfaati uğruna bir beldeyi yok eden vali tanıdın mı? Ben o valiyi de tanıdım beldeyi de gördüm. Giresun da ki çöp sorunu elbette vahim durum, yalnız bu tesisi Çavuşlu ya kurmak isteyenler sakın endişe etmeyin havaya suya toprağa ve ekolojik yapıya zarar vermeyecek, o bahsi geçen vali Japonya Tokyo da şehrin içersin de görmüş geri dönüşüm çöp tesisini onun için hiç şüpheniz olmasın ben size garanti veriyorum demişti. Bizlerde valiye dedik ki o zaman çöpü buraya neden getiriyorsun aksu da mevcut yerinde geri dönüştür. Ses yok. Mahkeme bilir kişi raporları doğrultusun da valinin yalanını her daim ortaya koydu. İşin kısacası halen mahkeme devam ediyor. Çavuşlu Belediyesi Türk Adalet sisteminin en uç noktası olan Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu “yapılamaz” kararını elinde bulundurmaktadır. Kaldı ki çöp tesisi henüz eksikliklerle doludur. Mahkeme bu eksiklikleri tamamlamadan yapılamaz kararını nasıl değiştirsin. Derin derenaj sistemi ile kirli suyun arıtılması ve geri kalan suyun denizin açıklarına nakledilmesi projesi var hangi para ile kimin yerinden geçireceksiniz o boruları. benim o güzergah da 22 dönüm arazim var nasıl geçirecekler. Çavuşlulular olarak Belediye vatandaş işbirliği ile bu tesisi ne pahasına olursa olsun açtırmayacağız bu tesisi bu şekilde burada çürüyecektir.

  • Bölgenizin doğal yaşamına ve çevresine sahip çıkmanız çok güzel bir şey öncelikle tebrik ediyorum. Ancak çöp alanı Giresun’luların sosyal tesis ve yürüyüş yolu olarak istediği bir alan. Denizin kıyısına çöp fabrikası mı kurulmalı sizce ? Ayrıca keşke kendi çevremize gösterdiğimiz önemi Hes’lere ve Karadeniz yeşil alan kullanımına da varsek.

 • Millet sahil bulamaz biz sahili çöplük yapiyoz sahili güzelleştirmek yerine …

 • şu at gözlüğü ile bakmaktan ne zaman kurtulacağız bilmemki biri diyor chp nin istanbul dönemi gibi duyanda sanki şimdi çok güzel bir istanbul var zanneder chp de bir tek ergun denen adam çıktı onuda kendileri hemen ihraç ettiler peki akp ne yapıyor içinden çıkan yolsuzluk soruşturmaları için ayrıca herkez biliyorki muhalif belediyelere para arzı sıkılıyor ve bunu chp li olmayan birisi olarak yazıyorum uyanmak gerek sanırım

  • Ne yazık ki insanlar bu konuda hemen kolaya kaçıp belediyeyi suçluyorlar ve işi detaylı araştırmıyorlar bile.

 • Basiniza CHP kadar tas dussun.. Gorele kimin belediyesi.. AKP degil mi… Gorel’e giristeki copler kac yildir orda.. Burun direklerimiz sizliyor her geciste.. Ak ampulculer ne isle mesguller..?

 • Onceden o cop deposu yokmuydu?akp li belediye baskani miz da vardi neden kaldirmadi?Giresunun parasini yedi gitti.

%d blogcu bunu beğendi: