Sorunlar

O çöp ya kalkacak ya da kalkacak!

Yazan: Yavuz Kartal
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Konuşmaktan, yazmaktan, sorunlarıyla ilgilenmekten bıktığımız bir konu: Giresun’un çöp sorunu. Herkesin bildiği gibi Giresun Merkez’in Doğu tarafından girişinde yer alan ve Giresun’un en güzel sahil alanlarından biri olan çöp alanı hiç şüphesiz Giresunlu’nun başlıca çilesi. Koca alana yaşattığı koku sorunu ayrı, görüntü kirliliği ayrı bir çile. Yani kısacası Giresun halkının yaşam kalitesi için büyük bir sorun. Aslında şehir girişi diyoruz ama artık şehrin o tarafa doğru gelişmesiyle şehir içinde kalan bu alan birçok öneme sahip. Uluslararası Aksu Festivali’nin yapıldığı, Karadeniz’in yaşanılabilir tek adası olan Giresun Adası’nın izlendiği oldukça geniş bir sahil alanı.

Sorun aslında yıllar önce Görele – Çavuşlu’ya kurulacak olan katı atık depolama merkeziyle hallolacaktı, ancak tesis yapılmasına rağmen çöp kaldırılmadı. Tesisin eksikleri ne? Neden hala işleve geçmedi? İçinden çıkılamayan oldukça karmaşık bir konu.

Görele Çavuşlu Katı Atık Depolama Tesisi

Görele Çavuşlu Katı Atık Depolama Tesisi

Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde turizm alanı olarak belirlenen bu bölgeye çöp kaldırılmak yerine bir atık depolama tesisi yapımı daha gündemde. Evet yanlış duymadınız, sahil kenarına bir atık depolama tesisi yapılacak! Başta o bölgenin muhtarlarının şiddetle karşı çıktığı, duyan bütün herkesin anlam veremediği bir konu. Ayrıca muhtarlar alanda inşaatın devam etmesi durumunda büyük çevre eylemleri yapılacağını söylemişler.

Komşu ilimiz Trabzon’a devasa büyüklükte dolgu alanı yapılıp, üzerine spor kompleksleri yapılabiliyorken, bizim bu hali hazırdaki küçücük kıyı şeridine neden bu kadar özensiz davranılıyor anlam veremiyoruz. Bu alanı kaldırıp yürüyüş yerleri, oturma alanları ve buna benzer şeyler yapmak çok mu zor? Çok mu fazla şey istiyoruz?

Bu şehrin halkına bu zulmü yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu sorun ya hallolacak ya hallolacak. Bunun başka bir yolu yok. Yaşam alanı ve sosyal faaliyetler olarak hiçbir şeyin olmadığı doğu yakası ayrıca bir çevre sorunuyla da karşı karşıya getiriliyor. Ancak ne olursa olsun bu halk bunun peşini bırakmayacaktır bundan hiç şüphem yok. Yapılması ve izlenmesi gereken yol ne ise uygulanacaktır. Giresun’un kaderiyle bu şekilde kimseye oyun oynatmayız, oynanamayacakta. Kimsenin çıkarına bu güzelim bölge ziyan edilmeyecek. Birçok çevre sorunu yaşamış ve yaşamaya da devam eden şehrimizin artık daha fazlasına tahammülü kalmamıştır. İlgili makamların en kısa sürede bu sorunu halletmesini ve istenilen bölgenin oluşturulmasını diliyoruz.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.