Giresunum Sosyal Sorumluluk

Giresun sizi “Boğmasın”

Giresun Belediye Plajı
Giresun Belediye Plajı
Yazan: Ezgi Turan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Okul dönemi bittikten sonra Giresun’a tekrar döndüğümde Gazi Caddesi neredeyse bomboş geldi gözüme. Bu şehri gerçekten üniversite mi dolduruyor diye düşünürken; sahil yolu boyunca deniz kenarlarında bulunan insanları görünce yanıldığımı farkettim. Evet deniz çok güzel, havalarda gayet bunaltıcı. Denize girmek, serinlemek için güzel bir yöntem. Ancaaaak bütün bunların yanında boğulma haberlerini duydukça acaba dememek de elde değil. Sonuçta bizim insanlarımızın dilinde “bana bir şey olmaz” sözcüğü denen bir gerçek var. Ve belkide boğularak hayatını kaybeden arkadaşlarımızın da dilinde bu sözcükler vardı. İşte bu yüzden bu yazıyı yazma gereksinimi duydum. Çünkü serin bir tehlikenin içinde olabiliriz farkında olmadan.

Boğulma riskine karşı ne yapmalıyız?

  • Her zaman söylenen ve artık klişeleşen söz “insanlar bilinçlendirilmeli”. Evet, bu konuda bilinçlenmeliyiz. Fakat Çoğumuz bana bir şey olmaz(!) havasında olduğu için bunun ne derece etkili olacağından şüpheliyim.
  • Kendimize bir şey katmasak bile en azından çocuklara acil durumlarda ambulansı araması gerektiği öğretilebilir, çocuklara yüzme öğretilebilir yada tek başlarına yüzmelerine izin verilmemelidir
  • Uyarı işaretleri arttırılabilir.
  • Deniz kıyısında çok iyi yüzme ve ilk yardım uygulamaları bilen cankurtaranlar görevlendirilmelidir ve gerekirse sayıları arttırılabilir.
  • Genellikle de Karadeniz de yaşayanların bildiği “denizin şakası olmaz” gerçeğine inanılmalı ve ne kadar iyi yüzme biliyor olursak olalım denize tek başımıza girmeyelim.İyi yüzme bilenler bile kramp girmesi veya başka bir rahatsızlık ortaya çıkması olasılığına karşı boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.
  • Ve son olarak panik! Suda en büyük neden paniktir. Çok iyi yüzme bilenler bile beklenmeyen bir durumda panik yapabiliyor. Panik başlayınca da boğulma ve ölüm peşinden geliyor. Ama yine de böyle bir olay yaşanıyorsa lütfen ama lütfen boğulan kişilere kurtarma ve ilk yardım bilmeyenler müdahale etmesin. Çünkü boğulan kişilerin panikle hem kendilerine hem de kendilerini kurtarmak isteyenlere zarar vermesinin mümkündür.

Sonuç olarak kendinize dikkat edin :)

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.