Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun’un bilinmeyen takvimi

Giresun’un bilinmeyen takvimi

Giresun Takvim
Giresun Takvim

Merhaba arkadaşlar, bir çoğumuz bilse de eminim ki bilmeyenler de azımsanmayacak sayıdadır. Konumuz ne mi? Giresun Halk Takvimi. Yöremizde halk takvimleri gün, mevsim ve ay adlarından meydana gelmektedir.

Giresun halk takviminde bir gün şu bölümlerden oluşmaktadır:

Seher (şafak): Günün yeni ağarmaya başladığı zaman.

Zabah (sabah): Günün yeni ağarmasından kuşluk vaktine kadar olan zaman.

Guşluk (kuşluk): Sabah ile öğlen arası.

Öölin (öğlen): Kuşluk ile ikindi arası, gün ortası.

İkindi: Öğlen ile ikindi arası.

Aaşam (akşam): İkindi ile yatsı arası. Bu zaman dilimi uğursuz sayılır. Akşam ezanından sonra evden hamur mayası ve çiğ süt verilmez, verilirse içine bir kömür parçası atılır. Bunun sebebi bereketin kaçmamasıdır.

Yatsı: Akşam ile gece yarısı arası.

Gece: Yatsı ile şafak arası.

Giresun halk takviminde Çarşamba günleri çamaşır yıkamak uğursuz sayılır ve Cuma günleri öğleye kadar evde iş yapmak günah olarak addedilir. Ayrıca bir yöreye ne zaman halk pazarı kuruluyorsa, o gün haftanın başı olarak kabul edilir.

Bir yıl dört mevsimden oluşur:

Bahar: İlkbahar.

Yaz: Yaz.

Güz: Sonbahar.

Gış: Kış

Genel takvimde olduğu gibi, Giresun halk takviminde de dört mevsimi oluşturan on iki ay vardır. Bu aylar “kocakarı hesabı” veya “eski hesap” denilen mahalli tabirle isimlendirilmektedir. Bu aylar Rumi takvime karşılık gelmektedir. Dolayısıyla miladi takvimden 13 gün geridedir.

Giresun halk takviminde aylar şu şekilde oluşmaktadır:

Mart ayı: Mart

Abrul ayı: Nisan

Mayıs ayı: Mayıs

Kirez (kiraz) ayı: Haziran

Orak ayı: Temmuz

Ağustos ayı: Ağustos

Ceviz ayı: Eylül

Darı ayı: Ekim

Üzüm ayı: Kasım

Karakış ayı: Aralık

Zemheri ayı: Ocak

Gücük ayı: Şubat

Görüldüğü gibi, ayların isimlendirilmesinde miladi, millî ve mahalli isimlerin birlikte kullanılmasından oluşan bir takvim kullanılmaktadır. Bunun yanında dini hayatla ilgili olmak üzere Muharrem, Recep, Şaban ve Ramazan gibi Hicri ay adları da halk arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Bunu Paylaşın

Furkan Özcan

Tüm Yazıları: Furkan Özcan

6 Temmuz 1991 tarihinde Giresun'da doğdu. 11 yaşına kadar Tirebolu'da, 12 yaşından itibaren de Giresun Merkez'de yaşadı. Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi mezunudur. 2014 yılı itibariyle Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunudur. Giresun kültürü ile yakından ilgilenmektedir. Web ve grafik tasarımın yanı sıra, şiir, deneme, makale yazmak hobileri arasındadır.

Yorumlar (1)

  • M Kaan Yeşilyurt
    4 Mayıs 2016 at 05:44 Reply

    Gucuk ayi dediginiz güçük (kücük) ay olacak. 28 gun oldugundan boyle denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.