Gündem

Giresun’un başkan adayları seçim vaatlerini açıkladı! (Güncellendi)

Giresun - Seçim Vaatleri
Giresun - Seçim Vaatleri
Giresun - Seçim Vaatleri

Giresun – Seçim Vaatleri

Karışık Türkiye gündemi gölgesinde geçecek olan yerel seçimlere doğru yaklaştıkça, Giresun‘un başkan adayları da şehrimizin güzelleşmesi adına birçok proje duyurmaya başladı.

Yapılması planlanan projelerin temel amacı iki büyükşehir arasında sıkışmış bu güzide şehrimizi daha üst seviyeye çıkarmak. Adaylar bunların vaat olarak kalmayacağını, hayata geçirileceğinin de müjdesini veriyor.

Gelin hep birlikte adayların planladıkları projeleri tarafsızca inceleyelim. Yazıda sadece Kerim Aksu‘nun ve Prof. Dr. Yılmaz Can‘ın projelerinden bahsedeceğim. Diğer adayların, özellikle iddialı olan aday Orhan Erzurum‘un projelerine ulaşamadım. Daha doğrusu henüz basına açıklamamışlar.

İki aday da Giresunlulara internet üzerinden ulaşmakta kararlı! Kerim Aksu Giresun sevgisini öne çıkaran bir çalışma hazırlatırken; Prof. Dr. Yılmaz Can hazırlattığı videoda daha çok projelerine değinmiş. Videolar yazının en altında bulunmaktadır.

KERİM AKSU – CHP

İlk olarak Giresun Belediyesi‘nin mevcuttaki başkanı olan Sayın Kerim Aksu‘dan başlamak istiyorum. Not: Bu yazıdaki Kerim Aksu’nun seçim projeleri kısmı resmi açıklamadan sonra güncellenmiştir.

Planlanan projeler: Yeni Mahalle Kapalı Pazar Yeri projesi, Kumyalı Balık Hali Projesi, Aksu Mahallesi Çöp Alanı Dönüşüm Projesi, Sokakbaşı Kültür Sanat Merkezi ve Meydan projesi, Keşap Durağı Otopark ve Meydan projesi, Hacıhüseyin Dolgu alanı projesi ve Kale Mahallesi asansör projesi

Giresun Sokakbaşı Projesi

Giresun Sokakbaşı Projesi

Yapılması planlanan projelerden olan Keşap Durağı projesini ben geçen seçimlerden hatırlıyorum. Geçen seçimlerde vaat edilen birçok proje gerçekleşmesine rağmen, Giresun‘un en önemli noktalarından biri olan buradaki proje rafa kaldırılmıştı. Şimdi tekrar gündeme gelmiş.

Aksu Çöplüğü‘nün kaldırılması kapsamında Giresun Valiliği tarafından Görele‘ye yapılan çöp tesisi projesiyle bu bölgedeki çöp sorunu giderilmiş olacak. Çöplerin kaldırılmasıyla oluşacak olan boş alanın yeşil alana çevrilmesi planlanıyor.

Sokakbaşı Meydan projesi ise şu sıralar Atatürk Meydanı‘nda sergileniyor. Sokakbaşı‘ndaki Kültür Sitesi‘nin yıkılmasının ardından Giresun‘da kültür-sanat adına Vahit Sütlaş Sahnesi dışında hiçbir yapı kalmamıştı denebilir. Kerim Aksu, bu alana yapmayı planladığı projesini de açıkladı. Her şey güzel görünüyor, fakat tek sıkıntı mimaride. Kim çizdi bilmiyorum ama, bina çok sıradan duruyor :( Eğer gerçekleşirse bu konuda geliştirilme yapılması taraftarıyım.

Kerim Aksu Seçim Projeleri 2014

Kerim Aksu Seçim Projeleri 2014

Hacıhüseyin’deki dolgu alanı yapıldığından beri üzerinde hiçbir çalışma yapılmamıştı. Bu alanda şuanda derme çatma bir Lunapark bulunuyor. Kerim Aksu buranın da parka dönüştürüleceğini açıkladı.

Balık hali projelerinin ilki olan Bulancak Durağı’ndaki Çotanak balık hali zaten tamamlanmıştı. Vaatlere göre şimdi bir diğeri de Kumyalı’ya yapılacak. Böylelikle Karadeniz’e yakışan bir şehir haline geleceğiz.

Kale Mahallesine yapılması planlanan asansör konusunda çok meraklıyım. İzmir’deki gibi tarihi bir asansör Giresun‘a kazandırılacak. Fakat asansörün sahilyolundan bir üst yola mı, yoksa Giresun Kalesi‘ne mi çıkarılacağından emin değilim. Umarım Giresun Kalesi hedeflenmiştir. Bu da şüphesiz Giresun’a turistik açıdan değer katacak bir proje.

PROF. DR. YILMAZ CAN – AK PARTİ

Planlanan 28 Proje: Şehre giriş kapıları (Fındık ve Kiraz motifli), Dere düzenlemeleri ve Aksu-Giresun Adası-Batlama Mavi Tur, Kent Meydanı ve Otopark, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Kazancılar Yokuşu düzenlemesi ve bazı sokaklarda kamulaştırma yapılarak genişletme çalışmaları, Sahil yolu düzenlemesi ve yer altına alma projesi, Kent Girişi, Atatürk Meydanı genişletilmesi, Keşap Durağı ve otoparkı, Sütlaç semt pazarı ve otoparkı, Pazar yerleri düzenlemesi, Debboy düzenlemesi (Üniversite yerleşkesinin yıkılarak kent meydanına dönüştürülmesi), Yeni Otogar, Doğu Park, Kale Düzenlemesi, Kazancılar Mevkii Turizme kazandırma projesi, Zeytinlik Mahallesi restorasyonu ve turizme kazandırılması, Gedikkaya’nın turizme açılması, Sokakbaşı Kültür Sanat Kompleksi, Yöresel ürünlerin tanıtımı (Gemilerçekeği sahil), Güney Çevre Yolu, Dolgu alanları değerlendirmesi, Toplu satış yerlerinin şehir dışına taşınması, Balıkçı barınaklarının yenilenmesi, Üst geçitlere asansör yapılması, Kent Müzesi ve Fındık Müzesi, Giresun Sahil Koşuyolu projesi, Yeni mezarlık alanları

Giresun Yılmaz Can Aksu projesi

Giresun Yılmaz Can Aksu projesi

Kerim Aksu’nun yapılması planlanan projelerinden olan Keşap Durağı ve Aksu projelerini Prof. Dr. Yılmaz Can‘da da görüyoruz. Yani yeni dönemde kim kazanırsa kazansın harika bir minibüs durağına ve park alanına kavuşacağız gibi görünüyor.

Kentsel Dönüşüm, Otopark ve trafik sorunu üzerinde yoğunlaşan Prof. Dr. Yılmaz Can‘ın turizmi yükseltmek amacıyla planladığı projeler de güzel görünüyor.

Giresun Yılmaz Can Sahilyolu projesi

Giresun Yılmaz Can Sahilyolu projesi

Özellikle sahilyolunun merkezdeki kısmının yer altına alınması ve bulvar caddesi haline getirilmesi projesini çok beğendim. Eğer gerçekleşirse, Karadeniz ile aramıza çekilen demir setten bir nebze olsun kurtulmuş olacağız.

Mavi Tur gezilerinin tekrar başlaması, Giresun Adası‘nı hiç göremeyen Giresunlular için güzel bir haber.

Fındığın başkentinde fındık ile alakalı hiçbir şey olmaması da çok kötü bir durum. Planlanan Fındık Müzesi ile eminim ki bu turizm eksikliği de giderilmiş olacak.

Son olarak şehrimizin en önemli mekanı Giresun Kalesi‘nde yapılması planlanan çevre düzenlemesi ve Giresun Valiliği tarafından bütçemiz yok denilerek rafa kaldırılan Teleferik Projesinin hayata geçirilmesi turizm açısından çok önemli gelişmelere sebep olabilir.

İŞTE ADAYLARIN TANITIM VİDEOLARI

SONUÇ OLARAK…

Eminim ki burada yer veremediğim diğer adayların da çok iyi Giresun hayalleri vardır. Tek dileğim bunların hayal olarak kalmaması ve hayata geçmesi olacaktır. Çünkü Giresun’un kaybedecek vakti yok. Bir an önce gelişime başlaması şart!

Not: Tüm Türkiye’ye kazasız belasız bir seçim günü diliyorum. Umarım hak eden kazanır!

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

5 Yorum

 • Gönlüm Kerim AKSU’dan yana fakat sayın CAN’ın projeleride dudak ısırttırıyor. Bilemedimki…

 • Gedikkayayı Turizm’e kazandırmak bence Şehrin silüetini, doğal güzelliğini bozma projesi! Giresun’un tarihi bir güzelliğini, karakteristik bir bölgesini betonlaştırma projesi! Oraya yeme içme mekanları yerine Sadece ahşaptan yapılmış 1-2 seyir terası ve aydınlatmalı patikalar yapılırsa doğanın güzelliğini bozmadan bu proje kabul edilebilir. Yoksa bu projenin kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur.

 • 2009′DA Kİ PROJELER TEKRAR ISITILIP ÖNÜMÜZE Mİ KONULUYOR?

  Sokakbaşına konservatuar, kapalı pazar yeri ve keşap durağı projesi 2009′da seçim vaadi olarak Sn.Kerim Aksu tarafından önümüze konmuştu, bakıyoruz aynı projeler tekrar ısıtılıp önümüze getiriliyor.

  5 yıllık dönemde neden yapmadınız diye adama sormazlar mı Sn. Kerim Aksu?
  Ayrıca 2009 seçimleri öncesinde açıklamış olduğunuz; Rus Pazarına yapılacak olan Kültür Merkezi ve Debboya yapılacak olan Meydan projelerinizi de unutmadık Sn. Kerim Aksu, hani neredeler? Yapıldı da biz mi göremedik? Halkı kandırmak basit değil mi?

  2009 seçimlerinde vaat ettiğiniz 33 projenin ancak 10 tanesini yarım yamalak yapmışsınız, şimdi çıkıp yeni proje açıklıyorsunuz. Pes doğrusu!

  ——————————————————————————————-

  Sayın Kerim Aksu’da toplantıda kendi dönemlerinde 310 km.! yeni boru döşendiğini belirtti.

  Şimdi bizim anlayamadığımız konu şu: Giresun’un halen 27 mahallesi var ve hala 5 mahallesinin kanalizasyonu ve yağmur suyu şebekesi yok! Kayadibi, Aydınlar, Çalış, Küçükköy, Çaykara mahalleleri hala kanalizasyondan ve yağmur suyu şebekesinden nasibini alamamış durumda. Yani sadece 22 mahallenin alt yapısı tamam.

  Bir önceki belediye başkanı; alt yapının % 80′ini yeniledik, şimdiki belediye başkanı; alt yapıya 310 km. boru döşedik diyor. Yani verilen rakamlara göre, iki belediye başkanı en az 500 km. civarında boru döşemiş!

  Neredeyse Giresun’dan Ankara’ya kadar boru döşenmiş?

  Bizler de gazeteci olarak merak ediyoruz ve haliyle soruyoruz… 5 mahallenin kanalizasyonu ve yağmur suyu şebekesi hala yapılmamış halde dururken, bu kadar boruyu nereye döşediniz Sayın Başkanlar?

  SN. KERİM AKSU DÖNEMİNDE TOPLAM YOL AĞININ SADECE % 3′Ü ASFALTLANABİLMİŞ!

  Boru rakamlarının doğru olduğunu kabul eder ve boruların imar yollarına döşendiğini hesap edersek, bu hesaba göre Giresun Belediyesi’nin sahip olduğu yol ağı en az 500 km.’dir.

  Proje tanıtım toplantısında Sn. Kerim Aksu’nun yaptığı açıklamalara göre 5 yılda dökülen asfalt miktarı: 130.000 metrekaredir.
  İmar yolların genişliğinin 7 ile 12 metre arasında olduğunu hesap edersek ortalama yol genişliği: 9 metre’dir.
  Buna göre Sn. Kerim Aksu döneminde toplam 130.000 m2/9 m.= 14,4 km. uzunluğunda yol asfaltlanmıştır.

  Yani Kerim Aksu döneminde; toplamı 500 km.’yi bulan Belediye yollarının sadece 14 km.’si asfaltlanabilmiştir. Yani % 3′ü! Dev Asfalt Hamlesi! Vay Vay Vay…

  5 YILDA BETONA VE TAŞ DUVARA AYRILAN BÜTÇE, TOPLAM BÜTÇENİN % 1′İ BİLE DEĞİL!

  Yine Sn. Kerim Aksu’nun verdiği bilgilere göre 5 yılda toplam 16.000 metreküp beton ve toplam 5.000 metreküp taş duvar yapılmıştır.

  Betonun m3 fiyatının yaklaşık olarak 120 TL, taş duvarın m3 fiyatının yaklaşık 100 TL olduğunu baz alarak hesap yaparsak, yapılan işin toplam bedeli şöyle olacaktır:

  16.000 m3 beton x 120 TL/m3 = 1.920. 000 TL
  5.000 m3 taş duvar x 100 TL/m3 = 500.000 TL
  5 yılda beton ve taş duvara harcanan toplam bedel: 2.420.000 TL

  Belediyenin bütçesinin 5 yılda yaklaşık 270 milyon TL olduğunu düşündüğümüzde, 5 yıl boyunca beton ve taş duvar için yapılan harcamalar, toplam bütçenin % 1′inin altındadır! Net olarak Binde 9! Dev alt yapı hamlesi!

  Belediye’nin bütçesi asfalt, beton ve duvar gibi yerlere harcanmadı da paraları ne yaptınız Sn. Kerim Aksu?

  GAZİCADDESİ İLE ATATÜRK MEYDANINA TOPLAM 3 MİLYON TL, İÇKİLİ YEMEĞE İSE 4,5 MİLYON TL!

  Sn. Kerim Aksu döneminde şehire yapılan en önemli yatırımlar olarak; Gazi Caddesi ve Atatürk Meydanının yeniden düzenlenmesi gösterilmiş olmasına rağmen yaptığımız araştırmalara göre Sn Kerim Aksu döneminin en pahalı yatırımları bu projeler değil, “içkili yemekli temsil ağırlama” imiş!

  Yaptığımız araştırmalar sonucunda CHP’li Giresun Belediyesi’nin temsil ağırlama giderlerinin, bir önceki AKP’li belediye dönemine göre % 600 gibi rekor bir artış yaparak 5 yılda yaklaşık 4,5 milyon TL’ye ulaşmış olduğu bilgisine ulaştık!

  Önceki dönem AKP’li Belediye Başkanı Hurşit Yüksel zamanında 5 yılda, yaklaşık 700 bin TL olan temsil ağırlama giderlerinin % 600 artarak 4,5 milyon TL’ye çıkması sonucunda Giresun Belediyesinin “tarihinde GELMİŞ GEÇMİŞ EN YÜKSEK temsil ağırlama gideri” CHP’li belediye başkanı Sn. Kerim Aksu zamanında gerçekleşmiş!

  Bu temsil ağırlama giderlerinin çoğunluğu da maalesef içkili yemeklere gitmiş!

  Yazık… Gazi Caddesi ile Atatürk Meydanı gibi DEV projelere toplam 3 milyonTL harcanmış, içkili yemekli ağırlamalara ise 4,5 milyon TL!

%d blogcu bunu beğendi: