Giresun Adası’nda Bizans İzleri

-

Giresun Adası tarihi Milattan Önce 3. Yüzyıla dayanan ve Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olma özelliğine sahiptir. Yıllardır adada yapılan arkeolojik kazılarda birçok Bizans mezarı gün ışığına çıkarıldı. Aynı zamanda Bizans Dönemi’ne ait başka kalıntılar da keşfedilmeye devam ediliyor. Yaklaşık 40.000 metrekarelik yüz ölçümüne sahip adada 2011 yılından günümüze kadar 3 farklı kazı çalışması yapıldı. M.Ö 300’lü yıllardan 19. Yüzyıla kadar adanın kesintisiz bir yerleşim yeri olduğu kazılar sonucunda tespit edildi. Ada etrafının surlarla çevrili olmasının yanı sıra, manastır, kilise ve sarnıçlar adada bulunan diğer yapılardan.

Giresun Adası’nda Bizans İzleri 1

Giresun Adası’nda Bizans İzleri 3

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazenfer İltar,
Giresun Adası’nın Osmanlı döneminde üs olarak kullandığını vurgulayarak, “Şapel ve pitosların olduğu alanda 2 farklı kazıyı devam ettiriyoruz. Şapel çevresinde yaptığımız kazılarda bol miktarda mezarlar tespit ettik. Düz gömü veya çerçeveli mezar şeklinde olup bazı mezarlar iskeletlerin baş kısmına tuğla, çatı kiremitleriyle koruma altına alındığını gördük. Bazı mezarlarda toplu gömü söz konusu, değişik yüzyıllarda üst üste gömü söz konusu olduğu için bir sonraki dönemde gömü yapılırken çıkan iskeletlerin başka bir mezara toplu gömüldüğü de görülüyor” şeklinde konuştu.

Giresun Adası’nda Bizans İzleri 4
Emin Karataş
28 Ağustos 1988 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra 2007 yılında Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2011 yılında mezun oldu ve aynı yıl yüksek lisansa başladı. Şuan aynı üniversitede Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. En büyük hobisi bilim olmakla birlikte kitap okumayı ve doğayla iç içe olmayı seviyor. Giresunlu ve çok mutlu.

2 YORUMLAR

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun Adası’nda Bizans İzleri 8
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun Adası’nda Bizans İzleri 10
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun Adası’nda Bizans İzleri 11
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun Adası’nda Bizans İzleri 12

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.