Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun Adası’nda Bizans İzleri

Giresun Adası’nda Bizans İzleri

Giresun Adası tarihi Milattan Önce 3. Yüzyıla dayanan ve Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olma özelliğine sahiptir. Yıllardır adada yapılan arkeolojik kazılarda birçok Bizans mezarı gün ışığına çıkarıldı. Aynı zamanda Bizans Dönemi’ne ait başka kalıntılar da keşfedilmeye devam ediliyor. Yaklaşık 40.000 metrekarelik yüz ölçümüne sahip adada 2011 yılından günümüze kadar 3 farklı kazı çalışması yapıldı. M.Ö 300’lü yıllardan 19. Yüzyıla kadar adanın kesintisiz bir yerleşim yeri olduğu kazılar sonucunda tespit edildi. Ada etrafının surlarla çevrili olmasının yanı sıra, manastır, kilise ve sarnıçlar adada bulunan diğer yapılardan.

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazenfer İltar,
Giresun Adası’nın Osmanlı döneminde üs olarak kullandığını vurgulayarak, “Şapel ve pitosların olduğu alanda 2 farklı kazıyı devam ettiriyoruz. Şapel çevresinde yaptığımız kazılarda bol miktarda mezarlar tespit ettik. Düz gömü veya çerçeveli mezar şeklinde olup bazı mezarlar iskeletlerin baş kısmına tuğla, çatı kiremitleriyle koruma altına alındığını gördük. Bazı mezarlarda toplu gömü söz konusu, değişik yüzyıllarda üst üste gömü söz konusu olduğu için bir sonraki dönemde gömü yapılırken çıkan iskeletlerin başka bir mezara toplu gömüldüğü de görülüyor” şeklinde konuştu.

Bunu Paylaşın

Emin Karataş

Tüm Yazıları: Emin Karataş

28 Ağustos 1988 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra 2007 yılında Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2011 yılında mezun oldu ve aynı yıl yüksek lisansa başladı. Şuan aynı üniversitede Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. En büyük hobisi bilim olmakla birlikte kitap okumayı ve doğayla iç içe olmayı seviyor. Giresunlu ve çok mutlu.

Yorumlar (2)

  • Bizans izlerini görmek insanı tuhaf yapıyor, bundan seneler önce bu topraklarda onların yaşadığını bilmek vay be dedirtiyor..

  • Seorative Bilişim Hizmetl
    28 Kasım 2018 at 20:37 Reply

    Bizans izlerini görmek insanı tuhaf yapıyor, bundan seneler önce bu topraklarda onların yaşadığını bilmek vay be dedirtiyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.