Giresun Adası Şehir Efsaneleri Tarih Sahnesi

Giresun Adası’ndaki kutsal heykel

Yazan: Eda İlhan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Giresun Efsaneleri yazılarım sizler tarafından çok ilgi gördüğü için bir yazı dizisi şekilde efsaneleri anlatmaya devam etmek istiyorum. Diğer yazdığım efsaneleri görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Öncelikle efsanenin tanımını yapmak gerekirse; Bir tabiat olayını, bir varlığın meydana gelişini, tabiat elemanlarından birinde olan bir değişikliği, olağanüstü hakikat ve akıldışı açıklamalarla anlatan hikayedir. Bu hikayeler ağızdan ağza dolaşarak daha değişik haller alır ve nesilden nesile aktarılır. Hemen hemen her yerin kendine ait efsaneleri vardır. İlimizde de birçok halk efsanesi dilden dile dolaşmaktadır.

Ben sizlere bu yazımda Giresun Adası’ndaki Kutsal Heykel Efsanemizi anlatacağım. İsrailoğulları Mısır’da yaşarken, Hz. Yusuf’un som altından bir heykelini yapmışlar. İsrailoğulları Mısır’dan sürgün edilerek Filistin’e gelmeleri sırasında bu heykel Mısır’da kalmış. Hz. Musa halkının ısrarları üzerine heykeli Mısır’dan Filistin’e getirmiş. Fakat Kenaniler olarak bilinen Fenikeliler, Hz. Musa’nın getirdiği heykeli İsrailoğulları’ndan alarak Kıbrıs Adası’na getirmiş. Denizcilikle uğraşan Yunanlılar da heykeli Kıbrıs’tan alarak Olimpos Dağı’na koymuşlar. Pers İmparatoru Dareios Anadolu’yu daha sonrasında ise Yunanistan’ı fethedince Olimpos Dağı’ndaki heykeli alarak Mısır’a geri teslim etmiş. Daha sonrasında heykel tekrar Fenikelilerin eline geçmiş ve onlarda Karadeniz’imizin tek adası olan Aretias (Giresun) Adasına götürmüşler. Bu olay süresince kutsal heykelde Giresun’a gelmiş.

Yunanlılar sonradan 40’tan fazla saldırı gerçekleştirseler de adayı ele geçirememişler ve böylece de heykeli alamamışlar. Giresun’un kurucusu olarak bilinen Kral Famakes, Giresun’a hakim olunca dolayısıyla adaya da hakim olmuş. Hz.Yusuf’un kutsal heykelini almış ve kalede bir tapınağa koymuş. Bu tapınağa kaledeki Kufa Kuyusu’ndan su bağlanarak suyu da kutsamışlar. Eski Lonca Yolu üzerindeki Meryem Ana Kaya Kilisesi çeşmesinden akan suyun buradan geldiği söylenmektedir. Giresun Bizans hakimiyetine girince kaledeki tapınakta bulunan heykel de kaçırılmış ve kaybolmuş.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.