Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Gelevera Deresi Özgür Akmalı

Gelevera Deresi Özgür Akmalı

‘’Gelevera Deresi iki dağın arası, yüzünden silinmesin bıçağımın yarası.’’

Bir derenin çığlığına aittir bence bu sözler. Bir derenin halkına, çocuklarına feryadıdır. ‘’Kurtarın beni. Size hayat veren ben değil miydim?’’ diye yalvarışıdır. Belki de bedduası, sitemidir.

Espiye’de denizle buluşur bu dere. Giresun’un herkesi ağlatan deresidir, hem şarkılarda hem de aktığı yatağında. Denizle kucaklaştığı yerden başlayıp kaynağına doğru yolculuk ederseniz anlarsınız ne demek istediğimi. İlk birkaç metrede çevresindeki evlerin pislikleri akar içerisine. Biraz daha ilerlerseniz bulanık aktığını daha net görmeye başlarsınız. Karşınıza çakıl ocakları çıkar. Her kepçe darbesinde ağlar Gelevera ve her kepçede biraz daha yok olur. Ölen balık yumurtalarına, bağrından koparılan çakıl taşlarına ve üzerine basan dev iş makinelerine ağlar. Bir de bunlar yetmezmiş gibi kendi halkı zulmeder Gelevera’ya. Belediyelerin toplayabildiği ya da toplayamadığı bütün çöpler içerisinde ve etrafındadır.

Özellikle de Espiye, Güce, Soğukpınar Belediyeleri başta olmak üzere çevresinde bulunan ve onu en çok koruması gerekenler dökerler acımadan çöplerini. Çöpü toplanmayan köylü de atar dereye tüm pisliğini. Çaresiz köylü ama haklı değil! Çünkü mücadele etmez deresi için. Sonra barajlar belirir üzerinde. Karadeniz aşkıyla yanıp tutuşan ve ona kavuşmak için coşkuyla akan bu derenin üzerinde taş duvarlar yükselir. O kadar yüksektir ki duvarlar, aşamaz onları ne bir canlı ne de Gelevera. Suyu da iyice azalmıştır son günlerde. Kurulan barajlar, çekilen çakıllar, atılan çöplerin üzerine dökülen topraklar zayıflatmıştır onu. Gidin bakın, göreceksiniz!

Zayıfladığı doğrudur ama ölmemiştir daha. Ölmez kolay kolay bu dere. Güçlüdür, dirayetlidir, asildir. Tam bir Karadenizlidir o. İnatçıdır, şereflidir, hırçındır. Ama yalnızdır… Belki bir Giresunlu değilsinizdir. Hatta Karadenizli bile olmayabilirsiniz. Ama bu dereye sahip çıkacak kadar insanız hepimiz. Gelin mücadele edelim. Türkülerde kalmasın Gelevera adı. Yok olmasın bu değer. Etrafına hayat vermeye devam etsin. O hep bizi kucakladı. Şimdi sıra bizde olsun. Bir kere de biz kucaklayalım Gelevera’yı. ‘’Gelevera özgür akacak. Özgür akmalı.’’ diye haykıralım hep birlikte…

Bunu Paylaşın

Emin Karataş

Tüm Yazıları: Emin Karataş

28 Ağustos 1988 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra 2007 yılında Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2011 yılında mezun oldu ve aynı yıl yüksek lisansa başladı. Şuan aynı üniversitede Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. En büyük hobisi bilim olmakla birlikte kitap okumayı ve doğayla iç içe olmayı seviyor. Giresunlu ve çok mutlu.

Yorumlar (3)

 • Ergun Kudret Tekin via Facebook
  8 Eylül 2014 at 14:41 Reply

  Bu yorumu üzerine alınması gereken İGM üyeleri için yazıyorum….. DEREDEN BAHSEDERKEN, TÜRKÜSÜNDE, GÜNLÜK KONUŞMADA…. vb. HER YERDE GELEVERA DERESİ OLARAK AKLIMIZA KAZIDIĞIMIZ BU DERENİN ADI NEDEN RESMİ YAZIŞMALAR VE KARAYOLUNUN DERE ÜZERİNDE BULUNAN KÖPRÜDE gelivera YAZIYOR…. sonra bide Giresun’da turizm dersiniz… Daha tüm Türkiye’nin bildiği türküyü turizm malzemesi olarak kullanamıyorsunuz… Biz de sizden hizmet bekliyoruz…

 • İrem Yüksel
  7 Eylül 2014 at 12:20 Reply

  Ne yapılabilir peki bu konuda? Bir çözüm öneriniz varsa onu da duymak, yardım edebileceğimiz bir şey varsa biz de elimizden geleni yapmak isteriz.

  • Emin Karataş
   10 Eylül 2014 at 23:00 Reply

   İrem hanım bağımsız kişilerce ÇED raporu hazırlanıp yargı yoluna başvurulabilir. Bununla birlikte bilinçli ve duyarlı kişiler yöre halkını bilgilendirmeli. Konu hakkında yöre halkının bilinçlendirilmesi çok önemli. Ancak bizler Giresunlu olarak maalesef ki Rize, Artvin halkları gibi derelerimizi savunmadık, hala da savunmuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.