Giresun Fındığı Öneriler

Fındık yoksa çikolata yesinler

Yazan: Yavuz Kartal
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Söz konusu Giresun ise fındık her zaman baş aktördür. Yıllardır şehre para kaynağı olmuş, Giresun halkının önceliklerinin ilk sırasını almıştır. Giresunlu ister şehir merkezinde yaşasın, ister şehir dışında hatta yurt dışında yaşasın fark etmez. O bahçeye girilecek ve o fındık toplanacak. Aynı zamanda Giresunlu fındığın daldaki hali olan çotanak halini spor branşlarında amblem yapmış, taraftarına da çotanaklar ismini vermiştir.

Dünya fındık üretiminin yüzde %65’ini Türkiye karşılıyor. Dünyada en kaliteli fındık ise hiç şüphesiz şehrin ismini verdiği Giresun kalite fındıktır. Firmalar Giresun fındığı için adeta yarışır. Çünkü iklim şartları gereği diğer yerlerde üretilen fındığa göre daha yağlı ve daha lezzetlidir. Peki üretimde ki bu yüksek oranımıza ve avantajlarımıza rağmen fındık hak ettiği değeri görüyor mu? Hayırlarınızı duyar gibiyim.

Öncelikle fındık borsası Almanya’nın elindedir. İlginç olan ise Almanya’da fındık üretimi yoktur. Ayrıca dünyanın ve ülkemizin bir çok bölgesinde kalitesiz fındık üretimi yapılır. Buda tam anlamıyla fındığın değerine ve fiyatına bir darbedir. Zaman zaman fındıkta hasılat düşüklüğü olur ki geçen sene Mart sonu kar yağması sonucu oluşan don olayında da bunu çok ağır bir şekilde gördük. Giresun’da fındık üretimi kat ve kat düştü. İşte bunun gibi Giresunlunun elinden alınan bir çok avantajı geri kazanmanın çok iyi bir yolu ve alternatifi var: Çikolata.

Çikolata Almanya’nın fındık borsasını elinde tutmasına sebep olan, fındığın değerine değer katıp piyasaya tekrar kazandıran, hızlı bir tüketim gıdasıdır. İnsanoğlu çikolataya adeta bayılır. Çikolatanın temel ürünü kakaodur ancak bir o kadar temel ürünlerinden biride fındıktır. İyi bir yerden kakao ithaliyle Giresun fındığı hiç şüphesiz marka bir lezzet yaratacaktır. Alman firmalarının yaptığı da budur. Dünyada sayısız ünlü çikolata firmaları varken dünyaca ünlü bir fındık firması yoktur.

Şehrimizde çikolata sektörü yeni yeni gelişmektedir. Daha yolun çok başındayız ancak iyi bir yoldayız. Giresun’un özellikle merkezinde Atatürk Meydanı ve Gazi Caddesi’nde sık sık görebilirsiniz çikolata satan satış yerleri. Hatta bunlar içinde markalaşmaya başlamış ve birden fazla satış yerine sahip olanları da vardır. Giresun’a gelen insanlar sadece çerezlik fındık almak dışında çikolata da almaya başlamışlardır. Ancak dediğim gibi yolun çok başındayız ve şuanda sahip olduğumuz yerler küçük ve şehir çapında yerlerdir. Bir limana sahip olan, yakın zamanda da bir havalimanına sahip olacak olan Giresun, kaliteli fındığı da göz önünde bulundurularak çikolata adına daha büyük işletmeleri ve fabrikaları hak eden bir şehirdir.

Artık fındık adına büyük düşünme zamanı geldi ve geçiyor. Çikolatayla özdeşleşmenin Giresun’a çok yakışacağını ve çikolatanın başta ekonomik olmak üzere şehre büyük değer katacağını düşünüyorum. Bu doğrultuda akıllıca politikalar uygulamak ve yatırımlar yapmak konusunda biz Giresunlulara büyük görevler düşüyor. Konunun ekonomik içerik olduğu her yazımda bunu söylüyorum ancak kimse gelip şehrimiz için bu adımları atmaz. Giresun’u büyütecek, geliştirecek ve değiştirecek olan yine bizleriz.

Yazımı son bir bilgiyle noktalamak istiyorum. Çoğumuzun da bildiği gibi yapılan araştırmalara göre çikolata vücuda mutluluk hormonu salgılatır. Günümüzde aslan payını başka şehirler ve ülkeler alıyor ancak belkide bir gün bu mutluluğun ülkemizde ki hatta dünyada ki merkezi Giresun olur kim bilir. Sizce de Giresun’a çok yakışmaz mı?

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.