Giresun Fındığı Yemekler Yöresel

Sıra Fındık Turşusu ve Kaldirik yemeğinde!

Yazan: Eda İlhan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu seferki yazımda sizlere Karadeniz’de, özellikle de Giresun’da yetişen kaldirik otundan ve ilki Giresun’da denenmiş olan fındık turşusundan bahsedeceğim. İlk olarak kaldirik otu nedir?

Kaldirik otu; Bolu, İstanbul, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Zonguldak, Samsun, Ordu, Giresun ve Rize’de yetişmekte olup hodan, kaldirik, balık otu, sığırdili, ıspıt, galdirik ve kaldırayak gibi isimlerle kullanılmakta olup bilimsel ismi Trachystemon Orientalis’tir. Kaldirik otu aslında mor-mavi renklerdeki çiçekleri ve yeşil sapı olan bir bitkidir. Kaldirik otunun ayrıca da birçok faydası bulunuyor.
Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
-Vücudumuzda kırgınlık yaşadığımız dönemlerde ter atma amacıyla tüketebilir, kullanabiliriz.
-Solunum yollarımızda ve  boğaz bölgemizdeki oluşan ağrılarımızda tekrardan bize ilaç olmaktadır.
-Öksürük gibi rahatsızlıklarımızda da bize yardımcı olmaktadır.

uk_giresun111

Bu kadar yarara sahip kaldirik otundan kavurması, mücveri, yemeği ve turşusu yapılmakta olup Giresun’umuzun halkı ise bunlara ek olarak turşusunu yapmaktadır.

Gelelim fındık turşumuza. Bildiğimiz üzere Giresun’umuzun en büyük geçim kaynağı fındık olup birçok faydası bulunmaktadır.

  • Vücuda güç ve enerji vermekle beraber, beden ve zihin yorgunluğunu giderir.
  • Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır.
  • Kolesterolü düşürüp, kalp ritmini ayarlar.
  • Ayrıca düzenli ve gerekli miktarda her gün fındık tüketilirse kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır.
  • Protein kaynağıdır.
  • Vücut ve kemik gelişimini desteklemekle birlikte cildi de güzelleştirmektedir.

Fındığıyla ün salmış Giresun’umuzda işletme sahibi olup turşu yapıp satışını gerçekleştiren Hatice Şenel, şehrimizin geçim kaynaklarından biri olan fındığı kullanarak turşu yapmıştır. Giresun’da başta karalahana, kiraz, karayemiş olmak üzere birçok turşu yapılmaktadır. Hatice Şenel 14 senedir turşu üretiminde uğraşmakta olup bu turşu türlerinin arasına fındığıda katmak istemiş. İlk olarak turşunun tutulup tutulmayacağına karşı 5 litrelik bidonlarda üretim yapmış. Tutulup sevilmesi eşliğinde ise fındık turşusunun üretimini arttırıp fazlalaştıracağını söylemiştir. Karadeniz’imizin karalahanasından, karayemişinden ve birçok ürününün turşusundan sonra sıra fındıkta; tatmakta yarar var.  :)

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.