Tag:kültür

İlçe ve Merkeze İsabet; Kültür, Sanat ve Edebiyat İlerleyişine Yönelik Eğilimli, Çağrışım

Bireysellik çerçevesinin dışında, halk olarak kültür ve sanat ile sarılıp sarmalanmaktan başka bir şekilde çaremizin kalmadığı aşikâr. Diyalektik felsefe de olduğu gibi, her şeyin "hareket" ettiği bu evren de, sabit kalınır ise çürük bir elma niyetli çürüyerek yokluğa iteklenir insan bedeni. Ruhen ve beden olarak arınmayı ve feraha ulaşmayı kim istemez ki!

Şehrimiz ve Kitap Okuma Bilinci

Havasını soluduğumuz şehir gibi şehir, Giresun sabahına gözlerimizi açıyoruz her güneş odamıza ışığını vurduğunda. Şöyle ki "kitap" başlığı altında bir şeyler karalamak ile giriş kısmı tamamlanabilir. Doğdumuz andan itibaren belli bir yaşa göre bilinç dışı eylemler sergiler, algı gelişimimiz söz konusu olur. İşitilen, görülen ebeveyn öğretilerini veyahut görüleni taklit ve öğretiyi eyleme dökme safhası sonrası düşünce mekanizmasının, bulutlar üstünde bir mod ile direksiyonun kendi elinde olması sonucu algı, düşünce ve eylem üçlüsü gerçeğe yansıtılır.

Kültürden anladığımız, kültürün mantar olanı Mı?

Kültür denince neden akla sadece yemekler gelir, bu şehirde başka kültürel değer yok mu?

Giresun’da eğlence ve kültür-sanat faaliyetleri resmen bitiyor

Yaşadığı hayattan mutsuz, şehrimde yapacak bir sosyal aktivitem yok diye yakınan, Giresun'u kötüleyen, şehirle ilgili bütün umutlarını kaybetmiş bir yerel halk var bu şehirde.

Giresun’da sanatçı eksikliği…

Giresunlu olmayıp Karadeniz şarkısı dinleyen insanların çoğu, Trabzonluların ve Rizelilerin seslendirdiği o yanık sesli şarkıları dinliyorlar.

Nerede O Eski Düğünler?

Sevginin, dostluğun, samimiyetin gerçekten hissedile bildiği, gündüzleri başlayarak bir sonraki sabaha kadar devam eden insanların doyasıya eğlendiği köy düğünleri

En büyük eksiğimiz, ilerletilemeyen kültürümüz

Gün geçtikçe, günümüzün Giresun’unda adını zoraki duyduğumuz enstrümanlardan olan kemençe, ne yazık ki unutulmaya ve unutturulmaya devam ediyor.

Giresun’un ilginç gelenek ve görenekleri

Giresun halkı gelenek ve göreneklerimizin süregelirliğini devam ettirmiştir. Giresun halkının uyguladığı bu ilginç gelenek ve göreneklerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Latest news

Giresunlular Otokirala.com’da araç kiralıyor

Doğu Karadeniz’in gözde şehirlerinden birisi olan Giresun, araç kiralama hizmeti için Otokirala.com’u tercih ediyor. Harika bir araç...
- Advertisement -Tag Template - Life News PRO 1Tag Template - Life News PRO 2

Mehmet Sırrı Öztürk: Giresun Görele’nin Kemençe Üstadı

Giresun Göreleli Kemençe Üstadı Mehmet Sırrı Öztürk ile bir gün geçirdik. https://www.youtube.com/watch?v=wA4uQgkA6Vw

Kimse Giresun’u “zor” bulmasın

Dünya markalaşıyor; şehirler, ülkeler isimlerini, ürünleriyle tanıtıyor. Karadeniz ve Karadeniz’in en bakir şehri Giresun dünyanın nadir coğrafyalarından, el değmemiş talan edilmemiş yerleri halen var. Ve tabi ki yöresel olarak bilinen fakat her geçen gün başkalarının sahiplenmeye başladığı ürünlerimiz…

Must read

Giresunlular Otokirala.com’da araç kiralıyor

Doğu Karadeniz’in gözde şehirlerinden birisi olan Giresun,...