Giresun Türküleri

“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” Dizisinde “Giresun’un İçinde” Türküsüne Atıf

Bu sitedeki içerikler Gönüllü Giresun Blog yazarları tarafından hazırlanmaktadır. İçerikten dolayı giresunblog.com sorumlu tutulamaz. Siz de buraya tıklayarak Giresun Blog'da gönüllü yazar olabilirsiniz.

ATV’de bu sezon yayınlanmaya başlayan, yeraltı dünyasını konu alan “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisi bildiğiniz gibi çok ses getirdi. Çünkü başrolde “Kurtlar Vadisi”nin efsane karakteri “Çakır”ı canlandıran Oktay Kaynarca ve yapımcı olarak ise ünlü yapımcı Raci Şaşmaz var. Yeni dizide ise Hızır Çakırbeyli diye Karadenizli bir mafyayı canlandırmakta. Fakat dizede Çakırbeyli ve ailesinin tam olarak nereli olduğu belli değildi. Ancak daha sonraki bölümlerde Hızır karakteri hapishaneye girerken kimliğinde Trabzon gözüktü maalesef.

jjjj

Fakat biz Giresunlular için ilgimizi çekecek olan nokta dizinin 20 Ekim 2015’de yayınlanan 7. bölümünde saklı.

Bu bölümde ana karakter Hızır’ın kardeşi İlyas, Hızır’la görüşmek istemektedir. Bu yüzden İlyas, Hızır’ın sağ koluna abisinin yerini sorar. Bunun üzerine İlyas’ı korumakla görevli olan Fahri’ye, yine Hızır’ın adamı Vehbi, İlyas’ın gideceği adresi iletir ve bu adresteki sokak GİRESUN SOKAĞIDIR. O sokakta ünlü Giresun türküsü “Giresun’un İçinde” türküsünün hikayesine benzer bir olay yaşanmaktadır…

İlginizi çekebilir:  Eşref Bey Türküsünün hikayesini biliyor muydunuz?

Bu olaydan sonra kanala dizi için öneride bulundum ve Oktay Kaynarca’nın seslendirdiği “Gemiler Giresun’a” türküsünü de kullanmalarını önerdim ve dizideki Karadenizli ailenin nereli olduğunu artık açıklamalarını talep ettim. Ancak bunu yaptıktan sonra yukarda da söylediğim gibi ailenin Trabzonlu olduğu ortaya çıktı. Siz Giresun adına görüşlerinizi bildirirseniz belki bizi duyarlar ve  senaryoda Giresun ile ilgili daha çok konuya değinirler.

ATV’ye görüşlerinizi yollamak için: http://wex.atv.com.tr/yorum,atv_genel.html

giresun-sokagi

(3 Kasım 2015’de yayınlanan 10. Bölümden bir sahne, o sokakta ikâmet eden Nazlıcan karakteri oradan taşınırken…)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

8 Yorum

%d blogcu bunu beğendi: