Fotoğraflar Memleket Özlemi Tarih Sahnesi

Giresun’un hepinizi şaşırtacak en eski 28 fotoğrafı

giresun-blog-eski-giresun


Eski Giresun Limanı’na büyük gemilerin yanaşması mümkün olmadığı için yolcular kayıklarla açıktaki yolcu gemisine taşınırmış. Bu hikayeyi blogdaki şuraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yazıdan daha detaylı okuyabilirsiniz.

giresun-iskele


Giresun’u arka açıdan gören bu fotoğrafta Giresun Kalesi’ni net bir şekilde görmek mümkün

giresun-kalesi


Bu fotoğrafta ise Gemilerçekeği açıklarındaki kayıklar bulunuyor. Arka fonda ise Gedikkaya var.

giresun-karadeniz


Giresun sahilyolunun olmadığı zamanlarda kayıklar direkt kumsala çekilirmiş. Fotoğrafta şimdiki Atatürk Meydanı’nı ve Hacı Miktad Camii’yi görebilirsiniz. Sizce de muazzam değil mi?

giresun-kayiklari


Giresun’da eskiden çok fazla sayıda kilise olduğu bilinen bir gerçek. Fotoğraftaki Metamorfoz Kilisesi de bunlardan biridir.

giresun-kilise


Günümüzdeki Atatürk Meydanı ve Giresun Limanı’nın yerinde yeller estiği gibi, tarihi evlerin ve plajın ahengi göz kamaştırıyor. Fotoğrafta kumsalda fındık kurutan hemşehrilerimiz görünmekte.

giresun-sahil


Burası da Giresun Yarımadasının uzaktan görüntüsü. Evlerin mimarisi gerçekten çok hoş görünüyor.

giresun-sahil-manzarasi


Burası yayla değil, şimdiki şehir merkezi. Günümüzde de fotoğraftaki gibi bir şehir merkezini kim istemezdi ki…

giresun-yesil-araziler


Giresun’un ileri gelen isimlerinin yaşadığı evlerin bazıları günümüzde de ayakta. Fotoğrafta Kaptan Yorgi Paşa’nın evi görülüyor.

kaptan-yorgi-pasa-evi


Burası da Kokar Plajı olarak not düşülmüş. Şuan günümüzdeki Kale Mahallesi olabilir.

kokar-plaji


Limeri Sahili diye literatüre kaydedilen bu yerde yine kayıkları görüyoruz. İnsanların suratlarındaki neşe insanı kıskandırıyor.

limeri-sahili


Metamorfoz Kilisesi’nin bir başka açıdan görüntüsü.

metamorfoz-kilisesi


Giresun Şehir Merkezi’nin bir başka açıdan görüntüsü.

valilik-sarayi


Burası da eskiden Valilik Sarayı olarak kullanılan bina. Günümüzde Giresun Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılıyor.

valilik-sarayi-2


Giresun’un doğu sahilleri

eski-dogu-giresun


Gazi Caddesi’nin çok eski hallerinden biri

eski-gazi-caddesi


Burası da Sokakbaşı ve Hacı Hüseyin Mahallelerinin eski halleri.

eski-genel-giresun


Bir başka açıdan Gazi Caddesi. Fotoğraftaki Gazi Caddesi mimarisinin binde biri günümüze ulaşmamış denebilir.

gazi-caddesi


Bu kaya da Gelincik Kayası olarak ifade edilmiş.

gelincik-kayasi


Giresun’daki askeri kışlanın ana giriş kapısı.

giresun-askeri-kışla


Fotoğraf biraz daha yakın tarih. Sahilyolunun yapıldığını görebiliyoruz. Fakat yapılan bu sahilyolu günümüzdeki 8 şeritli otoban değil.

giresun-doğu-sahilyolu


Valilik Konağı (Günümüzdeki Giresun Üniversitesi Rektörlüğü) ve Millet Bahçesi kapısı

giresun-eski-belediye-binasi


Giresun’daki diğer kiliseler. Soldaki St. Nicholas Kilisesi, sağdaki ise St. Panteleimon Kilisesi Şapeli

giresun-eski-kiliseler


Giresun şehir merkezindeki kayıklar…

giresun-eski-liman


Giresun’da kullanılan Karassunde damgalı paralar.

giresun-eski-para


Çalışan fındık işçileri.

giresun-findik-iscileri

 


Bu fotoğraf da yine Giresun şehir merkezinden. Fakat burada balıkçılar halka hamsi satıyor. Bir çeşit balık pazarı örneğini görebilmek mümkün.

giresun-hamsi-satisi

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

34 Yorum

 • giresun giresunum 1961 doğumluyum dolayısıyla 1967 yılından buna yana değişimleri cook iyi hatırlıyorum meydanda taksi durakları belediye yanındaki el arabacıları hele hele cuma günleri istanbula kalkan gemi şenliği mısırcılar turşucular börekciler beyler hanımlar cok şık giysiler liman şenliği millet parkında şöhretli sanatcılar yazlık sinemaları ulusoy kalafat süzer yazahaneleri offff allahım offfff neydi o günler dünyaya yeniden gelsem o günleri tekrar yaşasam tadını cıkara cıkara

 • Giresun ekinine katkınızı kutluyorum. Dünya değişiyor, değişecek, yapacağımız iş, geçmişi unutmadan geleceğe hazırlanmak…

 • Güzel bir çalışma, tebrik ederim emeği geçenlere.1700 yıllarından gelmiş bir aileyiz,yani şehirin eski yerlisi…şöyle eskilere baktıkça,şimdiki şehirimizden eser yok,insanlarındanda,hertaraf olmuş bina,yeşillik sadece geri planda,doğada öyle…merkez ortaokulunda okurken sahil yolu daha yeni yapılıyordu,yalı kahveyi hatırlıyorum o zamanlar,kalede büyük çınarın dibinde mağara vardı,bu mağara gedikkaya ve ada arasında olduğu söyleniyordu,gedikkaya kale arsındaki mağarada büyüklerimiz gezinti yapmış,şimdi nerede,40 sene önce üstüne taş kapatılmıştı,üstünede tuvalet yapmışlardı,,ada arası efsane,orası belli değil !!!,,,gedikkaya zirvesinde tarihi kalıntı var,benim bölgem olduğu için gezerken hazine avcıları lahit mezarlara ulaşmışlar,üstü kapalı değildi,açıktı,burada bazı iskeletler gördüm 10 sene önce,ufak tefekte işlemeli taşlar,acaba bundan kimsenin haberi varmı !!!…resmen tarihi değerlerimizin üstüne beton dökmüşüz.paylaşımların devamı için bol çalışmalar dilekleriylen.

 • Giresun,Ordu,Ünyenin eski resimlerini görünce çok üzülüyorum şuanda eski durumlardaki evler ve tarihi binalar dursaydı inanın venedikler gibi fazla turist gelmesin derdik ve bölgede göç olmaz işsizlik olmazdı.

 • eline emeğine sağlık kardeşim,bu çalışmada emeği geçen herkese kucak dolusu teşekkürler.zaman zaman ufak tefek çalışmalar görmüştük lakin bu,şu ana kadar ki en derli toplu olanı.Akdeniz ve Ege yörelerinde bir çok şehirde kültür sokakları meydana getirilerek insanlığın hizmetine sunulmuş.İmrenerek izledim çoğunu,umarım bizim şehrimizde de her caddenin başında dev panolarda bunlar yayınlanarak hizmete sunulur.burada bilediyemize büyük görev düştüğünü ifade etmek isterim.

 • çok güzel bir çalışma . teşekkür ederim. bizlere giresun un tarihi kültürü ile ilgili resim ve yazılar yayınlarsanız memnun olurum. sayenizde nostalji yaşadım . saygılar
  ,

 • Paylaştığınız fotoğraflardaki yerleri tanımadığınız için sizin de Giresun’u yakından bilmediğinizi düşünüyorum. Kokar plajı-Gogora örneği en basiti… Dersinize iyi çalışın. Gelincik kayasını bilmiyorsunuz, fotografların bazıları Şebinkarahisar’dan… Daha yazayım mı?

 • Açikca siçtilar şehrin içine dışına.kazık gibi apartmanlar gedikkaya önünde eski hapishane yaninda evvelden yapìldì.otoyol hep bokladì.yahu hangi parti belediyesi başardı bunu?.plan program tabiat sevgisi yok .devam beyler

 • Gelincik Kayası olarak adlandırılan resimdeki yer eski petrol ofis dolum tesislerinin ”Alaman Çeşmesi”karşısındaydı.Sahil yolu, ne yazıkki yuttu.

 • Güzel bir çalışma kutlarım. Ancak resimlerdeki tarihi bir çok eser korunmuş olsaydı belki de Giresun bu gün Karadenizin en çok turist çeken yöresi olurdu diye düşünüyorum.
  .

 • Önce bizegeçmiş tarihi bizlere yaşattığı için emeği geçenlere se teşekkür ederim. Resimdeki bazı sahneleri yaşadığım için ayrıca çok duygulandım O eski tarihten eser yok şimdi. Koskoca tarihi menfaat uğruna yok etmisler. Ama yinede guzelliginden hiçbir şey kaybetmeyen bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.

 • Daha sonraki nesillere ışık tutmak adına güzel bir çalışma sağolunuz varolunuz teşekkürler…

 • şu halimize bakıyorumda hiç çalışmamışız.eski insanlarımız emeğin işin ne demek olduğunu bildiğinden dolayı üreterek geçiniyorlarmış. şimdi ise tavuğu bile ithal etmeye başladık. yabancıların tavukları kuş gribi olmuyor.

 • Bizim insanlarımız eskileri yok edip yerine apartman dikiyorlar şehrin içinde yeşil olan bir alan bırakmadılar.rant üğruna herbir şeyi yapıyoruz. O kiliseler dursaydı vali Konağı dursaydı tarih kokan Herşeyin mahvettiler .

%d blogcu bunu beğendi: