Bizden Sosyal Sorumluluk 16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz!

16 Ocak’da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz!

-

Enerji hepimizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz evrenin en önemli öğesidir. Enerjinin kimyasal, ısı, potansiyel, kinetik, mekanik, elektrik, manyetik, nükleer, ışık enerjisi gibi birçok versiyonu bulunmakla beraber bu enerjiler birbirlerine dönüşebilmektedir.

Bütün enerji çeşitleri insanlığın devamı ve gelişmesi için en önemli unsurlardır. Özellikle de elektrik enerjisini en başa koyabiliriz. Elektrik enerjisi yüzlerce yıldır petrol, kömür, doğal gaz, su gibi kaynaklardan elde edilmektedir. Ancak bu enerji kaynakları sınırsız olmadığı gibi elektrik eldesi haricinde de birçok alanda kullanılmaktadır. Bu durum da kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Bilim adamları bu kaynakların önümüzdeki birkaç yüzyıl içerisinde tamamen tükenebileceği sinyallerini çoktan verdiler bile. Tabi tüm bunların yanında özellikle de petrol, kömür ve doğal gazdan yayılan zararlı gazlar beraberinde çevre kirliliğini de getirmektedir.

16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 2

Her ne kadar son yıllarda çevre kirliliğine yol açmayan rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları gündeme gelmiş olsa da henüz bu konuda kayda değer bir yol maalesef ki kat edilememiştir. Enerji elde etmek için çevrenin ağır tahribata uğraması, kaynakların hızla tükenmesi belki de gelecekte insanoğlunun neslinin yaşadığımız dünyadan silinmesine neden olacaktır. Peki, hunharca enerji tüketen bizler neler yapabiliriz? Bize düşen en büyük sorumluluk tasarruflu olmaktır. Belki bu enerji kaynaklarının tükenmesini engellemeyecek ama en azında süreyi büyük oranda uzatacaktır. Tabi çevre kirliliğinin azalması da cabası. Düşünsenize herkes günde 1 watt tasarruf etse sadece ülkemizde yaklaşık 75 milyon watt yani 75 megawatt enerji tasarruf edilir. Unutmayalım kullandığımız tasarruflu ampuller ortalama 10-20 watt arasında.

Bu bağlamda  Giresun Üniversitesi Enerji Topluluğu Başkanı Burak KÖSE enerji tasarrufu konusundaki hassasiyetini bizlere iletmiş ve planladıkları etkinliklerinden bahsetmiştir.

Etkinlik kapsamında; Enerji Tasarrufu Haftası’nda, 16 Ocak 2015 günü saat 21:00’da herkesi 1 dakikalığına tüm elektrikli aletleri kapatmaya davet ediyoruz.

Bir Giresun Blog yazarı olarak ben de kendisine can-ı gönülden destek veriyorum. Hassasiyetleri için  Giresun Üniversitesi Enerji Topluluğu’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, Giresun Blog olarak kampanyalarını desteklediğimizi ifade ediyor ve başarılar diliyorum.

16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 3
Emin Karataş
28 Ağustos 1988 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra 2007 yılında Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2011 yılında mezun oldu ve aynı yıl yüksek lisansa başladı. Şuan aynı üniversitede Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. En büyük hobisi bilim olmakla birlikte kitap okumayı ve doğayla iç içe olmayı seviyor. Giresunlu ve çok mutlu.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 5
19 YAZILAR11 YORUMLAR
16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 7
13 YAZILAR7 YORUMLAR
16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 8
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

16 Ocak'da 1 dakikalığına karanlığa gömülüyoruz! 9

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.