Kültürel Öneriler

En büyük eksiğimiz, ilerletilemeyen kültürümüz

Giresun Kemençe Kültürü
Giresun Kemençe Kültürü
Yazan: Umut Kuş
Giresun Kemençe Kültürü

Giresun Kemençe Kültürü

Gün geçtikçe, günümüzün Giresun’unda adını zoraki duyduğumuz enstrümanlardan olan kemençe, ne yazık ki unutulmaya ve unutturulmaya devam ediyor. Giresun insanının rağbet göstermediği bu önemli olay aslında Giresun kültüründe derin bir yer sahibidir. Kültürümüzün unutulmaya çalışılması şehrimizin üzerine atılan kirli ellerin sebebiyetindendir. Giresun menfaatine yarar sağlamayan insanlar, kültürümüzü derinden etkilemeye ve bizlerin bu konuda ki hassasiyetini kırıp kültürümüzü unutturmaya yönelik adımlar atmaktadırlar.

Son yıllarda birçok insanımızın değer katmaması ve ilgilenmemesi sonucunda müteşekkil olan kültür kaybı, ne yazık ki şuan tekrar ön saflara çıkartamayacak kadar zor yerlerin dehlizinde konaklamaktadır. Zorlukları, zor yollarla aşarak kültürümüzü gün yüzüne çıkartmak amaçlarımızdan bir tanesidir. Hedefe başarı gözüyle attığımız her adım Giresun kültürünün tekrardan yeşermesine, kemençeyi ve horonu yeni nesillere vaat eden bir il olmamıza yarar sağlayacaktır.

Giresun kültürünün vazgeçilmezi olan kemençe son yıllarda şehrimizde yok denilecek kadar az gözlemlenmiştir.  Bunun yanı sıra kültürümüz de var olan horonumuz, kemençenin kaybolma noktasında ona eşlik etmektedir. Kemençe ve horonu birleştiren Giresun kültürünün, yok olduğunu görmemiz iç açıcı olmadığı gibi insanlarımızın da bu duruma seyirci kalması hiç hoş değildir.

Giresun horon kemençe

Giresun horon kemençe

Parklarda, sokaklarda, düğünlerde, kınalarda, eğlence mekanlarında ve asker eğlencelerinde pek fazla rağbet görmeyen kemençe ve horon; sadece ilimiz sınırları içerisinde değil, il dışında yaşayan gurbetçiler tarafından da çok fazla ilgi odağı olmamaktadır. Giresun dışında yapılan ve yaklaşık iki saat süren “Giresun tanıtım yürüyüşleri”nde, yalnızca on dakika boyunca çalınan kemençe ve oynanan horon biz Doğu Karadenizliler için yeterli değildir. Bu tanıtımlarda Giresun insanının kemençe dinlemek ve horon oynamak istememesi, bu insanların artık kültürüne sahip çıkmadığı ve “Olsa ne olur? Olmasa ne olur?” düşüncesi, kültürümüzü kaybettiğimizin kanıtını ortaya çıkartır. Zira gün geçtikçe kültürümüzün İç Anadolu’ya yol alması, bazı insanların sosyete sıfatına girmesine yönelik olan hareketlerin neticesidir.

Bizler için kültürümüzü tekrardan sahiplenmek ve unutulmasını engellemek son yıllarda yapacağımız en iyi devrimlerden bir tanesi olacaktır. Bu esaretten kurtulmak için ihtiyacı olduğumuz desteğin Giresun halkı tarafından şahsımıza yansıtılması gerekir. Bu konuda gerek Giresunlu iş adamlarının, gerekse Giresun Belediyesi‘nin yardımına ihtiyacımız var. Zira toplumun, bilinçli bir şekilde hareket etmesi için, devlet adamlarının ön plana çıkması her zaman en makbulü olmuştur.

Bu konudaki en büyük isteğimiz horon ve kemençe kurslarının Giresun ilinde başlatılmasıdır. Ben zaten kemençe ve horon kurslarının açılmasına yönelik gerekli dilekçeyi ilgili makamlara ilettim. Yetkililerin de bizler gibi bu konuya hassasiyet göstermelerini ümit ediyorum.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

16 Yorum

 • kemence bari sahip çıkalım ekmeyimiz elimizde aldılar türkülerimiz çaldılar bizim türkülerimiz tramzon veya ordu türküsü diye okunuyor kültürümüze sahip cıkamıyoruz sahipsiz GİRESUN

 • Ne alakasi var tam tersine simdi hem ogreniyorlar hemde ogretiryorlar

 • Merhaba,

  bir grup genç arkadaş bir araya gelerek halkoyunlarını tatbik ve oynama ekibi kurabiliriz. Bu konuyla ilgili Giresun Gençlik Spor İl Müdürlüğünden destek alabiliriz.

  Bakalım kaç kişiyiz?

  Selamlar!

 • Kesinlikle katiliyorum size..ama inanin buna biz yeni nesil bunu yenicegiz..Ben sahsen yurtdisinda kaliyorum..ve kemence ve kemence kültürünü yasamaya ve yasatmaya calisiyorum..kendimde caliyorum..Sadece biraz daha reklam gerekli diye düsünüyorum..Kerim beye kac kere yyazdim su meydana bi kemence heykeli yapalim diye cevap vermedi kendisi..Düzgün horon bile oynamamya basladik iyice…bu bizim kültürümüze cok zarari olucakk..ama dedigim gibi biz yeni nesil daha duyarliyiz..bakiyorum sunuda demek istiyorum..koskaca giresunda sadece bitane kemence kursu var oda adam ne kdr alirsam karim diyor…yanlis diye düsünüyorum…kalin saglikcakla

 • Kemençe nin ana vatanı olarak kabul gören görele ilçesinde şu an yapımı hızla devam eden kemençe parkı vardır. isteriz ki giresun belediyesi tarafından da uygun görülecek ve şehri gezenler tarafından da beğeni toplayacak bir kemençe heykeli yapmasıdır.

 • Yakınımızdaki şehirlerin “uzun sokak”larına baktığınızda hangi kültürümüzün geriye kaldığını görebiliyorsunuz zaten :D Gazi Caddesi’ne de bakılabilir tabi… O yüzden kemençeye üzülmemek lazım. Koskoca şehirde bir kemençe heykeli bile yok. Trabzonda biri büyük, biri küçük 2 tane var mesela (gördüğüm,bildiğim)…

%d blogcu bunu beğendi: