Kültürel Öneriler

En büyük eksiğimiz, ilerletilemeyen kültürümüz

Giresun Kemençe Kültürü
Giresun Kemençe Kültürü
Yazan: Umut Kuş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun Kemençe Kültürü

Giresun Kemençe Kültürü

Gün geçtikçe, günümüzün Giresun’unda adını zoraki duyduğumuz enstrümanlardan olan kemençe, ne yazık ki unutulmaya ve unutturulmaya devam ediyor. Giresun insanının rağbet göstermediği bu önemli olay aslında Giresun kültüründe derin bir yer sahibidir. Kültürümüzün unutulmaya çalışılması şehrimizin üzerine atılan kirli ellerin sebebiyetindendir. Giresun menfaatine yarar sağlamayan insanlar, kültürümüzü derinden etkilemeye ve bizlerin bu konuda ki hassasiyetini kırıp kültürümüzü unutturmaya yönelik adımlar atmaktadırlar.

Son yıllarda birçok insanımızın değer katmaması ve ilgilenmemesi sonucunda müteşekkil olan kültür kaybı, ne yazık ki şuan tekrar ön saflara çıkartamayacak kadar zor yerlerin dehlizinde konaklamaktadır. Zorlukları, zor yollarla aşarak kültürümüzü gün yüzüne çıkartmak amaçlarımızdan bir tanesidir. Hedefe başarı gözüyle attığımız her adım Giresun kültürünün tekrardan yeşermesine, kemençeyi ve horonu yeni nesillere vaat eden bir il olmamıza yarar sağlayacaktır.

Giresun kültürünün vazgeçilmezi olan kemençe son yıllarda şehrimizde yok denilecek kadar az gözlemlenmiştir.  Bunun yanı sıra kültürümüz de var olan horonumuz, kemençenin kaybolma noktasında ona eşlik etmektedir. Kemençe ve horonu birleştiren Giresun kültürünün, yok olduğunu görmemiz iç açıcı olmadığı gibi insanlarımızın da bu duruma seyirci kalması hiç hoş değildir.

Giresun horon kemençe

Giresun horon kemençe

Parklarda, sokaklarda, düğünlerde, kınalarda, eğlence mekanlarında ve asker eğlencelerinde pek fazla rağbet görmeyen kemençe ve horon; sadece ilimiz sınırları içerisinde değil, il dışında yaşayan gurbetçiler tarafından da çok fazla ilgi odağı olmamaktadır. Giresun dışında yapılan ve yaklaşık iki saat süren “Giresun tanıtım yürüyüşleri”nde, yalnızca on dakika boyunca çalınan kemençe ve oynanan horon biz Doğu Karadenizliler için yeterli değildir. Bu tanıtımlarda Giresun insanının kemençe dinlemek ve horon oynamak istememesi, bu insanların artık kültürüne sahip çıkmadığı ve “Olsa ne olur? Olmasa ne olur?” düşüncesi, kültürümüzü kaybettiğimizin kanıtını ortaya çıkartır. Zira gün geçtikçe kültürümüzün İç Anadolu’ya yol alması, bazı insanların sosyete sıfatına girmesine yönelik olan hareketlerin neticesidir.

Bizler için kültürümüzü tekrardan sahiplenmek ve unutulmasını engellemek son yıllarda yapacağımız en iyi devrimlerden bir tanesi olacaktır. Bu esaretten kurtulmak için ihtiyacı olduğumuz desteğin Giresun halkı tarafından şahsımıza yansıtılması gerekir. Bu konuda gerek Giresunlu iş adamlarının, gerekse Giresun Belediyesi‘nin yardımına ihtiyacımız var. Zira toplumun, bilinçli bir şekilde hareket etmesi için, devlet adamlarının ön plana çıkması her zaman en makbulü olmuştur.

Bu konudaki en büyük isteğimiz horon ve kemençe kurslarının Giresun ilinde başlatılmasıdır. Ben zaten kemençe ve horon kurslarının açılmasına yönelik gerekli dilekçeyi ilgili makamlara ilettim. Yetkililerin de bizler gibi bu konuya hassasiyet göstermelerini ümit ediyorum.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.