Yaşam Ekonomi Çevreyolu Sorunsalı

Çevreyolu Sorunsalı

-

Ankara yolundan Doğu Karadeniz’e seyahat edenler; eminim ki hepiniz fark etmişsinizdir. 2014 yılı Mayıs ayı itibari ile trafiğe açılan yeni yollarla beraber Samsun’dan Ordu’ya kadar çevre yolları sahilden değil de şehir dışından geçmektedir. Bildiğim kadarıyla kısa bir zamanda bahsettiğim yollar Ordu şehir merkezinin dışından denize uzak bir noktadan geçecek. Ancak Giresun’a geldiğimizde çevreyolunun sahil şeridinden geçtiği görülmektedir.

Bu noktada bahsetmek istediğim konu, neden Giresun Çevreyolu sahilden geçmektedir? Diğer illerimizde şehir dışından geçerken biz niye güzelim sahilimize zarar verilmesine, görüntü kirliliğine izin verdik? İşte cevabı olmayan sorular.

Çevreyolu Sorunsalı 2

Bu soruların bize getirilerinden çok götürüleri vardır. Bahsetmek gerekirse Samsunda Büyükşehir Belediyesi öncelikle otogarı şehir dışına çevreyolunun geçeceği güzergâha taşıdı. Ardından da şehir merkezinde yer almakta olan toptancılar, sebze-meyve hali, balık pazarı ve oto galericileri gibi oluşumları da otogar ve çevreyolunun etrafında toplayarak oranın gelişmesine ve şehir merkezinin, şehrin dış tarafına doğru büyümesine olarak sağladı. Aynı şekilde Ordu ili de benzer yaklaşımlarla Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından daha fazla gelişme girişimlerinde bulunabilir.

Memleketimiz Giresun’da ise bu kararları verenler zaten gittikçe küçülen ekonomisi ve azalan nüfusu karşısında unutulmaya mahkûm olan ilimizi daha da geriye gitmeye sürüklemişlerdir. Çevreyolu diğer illerde ve ilçelerde olduğu gibi şehir dışından daha yukarıdan bir yerlerden geçirilmiş olsa hem ilimizin gelişmesi açısından sanayi sahaları açılmasına hem de yeni yapılaşmanın daha düzenli olmasına olanak sağlayabilirdi. Ayrıca ziyan edilen sahil şeridimiz de daha doğal güzellikleri ile kalabilirdi. Bu sayede Giresun’un deniz ve doğa turizmine daha yatkın olması da söz konusu olabilirdi. Yine de her şey için çok geç değilken Giresun’un yeni yapılaşma planları tekrar tekrar gözden geçirilmelidir.

Saygılarımla…

Çevreyolu Sorunsalı 3
Engin Serdar Demir
1986 yılında Giresun'da doğdu. 1991-2010 yılları arasında sırasıyla Ankara, Malatya, Trabzon ve Samsun’da yaşadı. 2008 yılında On Dokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Halen Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında yüksek lisansına devam ediyor. 2010 yılından bu yana Kastamonu Üniversitesi'nde görev yapıyor ve Taşköprü’de yaşıyor. Evli ve bir çocuk babası.

2 YORUMLAR

  1. güney yolu projesi uygulanıp mevcut yol belediyeye bırakılmalı ve boşta kalan bir şerit ıslah edilip sekadan başlayıp eriklimana kadar sahil hattı boyunca tramvay hattı kurulmalıki hem mevcut belediye hem sonradan görev yapacak belediyeler elde edcekleri büyük gelirlerle büyük hizmetler sunabilsinler

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Çevreyolu Sorunsalı 7
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Çevreyolu Sorunsalı 9
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Çevreyolu Sorunsalı 10
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Çevreyolu Sorunsalı 11

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.