Ekonomi Sorunlar

Çevreyolu Sorunsalı

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ankara yolundan Doğu Karadeniz’e seyahat edenler; eminim ki hepiniz fark etmişsinizdir. 2014 yılı Mayıs ayı itibari ile trafiğe açılan yeni yollarla beraber Samsun’dan Ordu’ya kadar çevre yolları sahilden değil de şehir dışından geçmektedir. Bildiğim kadarıyla kısa bir zamanda bahsettiğim yollar Ordu şehir merkezinin dışından denize uzak bir noktadan geçecek. Ancak Giresun’a geldiğimizde çevreyolunun sahil şeridinden geçtiği görülmektedir.

Bu noktada bahsetmek istediğim konu, neden Giresun Çevreyolu sahilden geçmektedir? Diğer illerimizde şehir dışından geçerken biz niye güzelim sahilimize zarar verilmesine, görüntü kirliliğine izin verdik? İşte cevabı olmayan sorular.

Bu soruların bize getirilerinden çok götürüleri vardır. Bahsetmek gerekirse Samsunda Büyükşehir Belediyesi öncelikle otogarı şehir dışına çevreyolunun geçeceği güzergâha taşıdı. Ardından da şehir merkezinde yer almakta olan toptancılar, sebze-meyve hali, balık pazarı ve oto galericileri gibi oluşumları da otogar ve çevreyolunun etrafında toplayarak oranın gelişmesine ve şehir merkezinin, şehrin dış tarafına doğru büyümesine olarak sağladı. Aynı şekilde Ordu ili de benzer yaklaşımlarla Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından daha fazla gelişme girişimlerinde bulunabilir.

Memleketimiz Giresun’da ise bu kararları verenler zaten gittikçe küçülen ekonomisi ve azalan nüfusu karşısında unutulmaya mahkûm olan ilimizi daha da geriye gitmeye sürüklemişlerdir. Çevreyolu diğer illerde ve ilçelerde olduğu gibi şehir dışından daha yukarıdan bir yerlerden geçirilmiş olsa hem ilimizin gelişmesi açısından sanayi sahaları açılmasına hem de yeni yapılaşmanın daha düzenli olmasına olanak sağlayabilirdi. Ayrıca ziyan edilen sahil şeridimiz de daha doğal güzellikleri ile kalabilirdi. Bu sayede Giresun’un deniz ve doğa turizmine daha yatkın olması da söz konusu olabilirdi. Yine de her şey için çok geç değilken Giresun’un yeni yapılaşma planları tekrar tekrar gözden geçirilmelidir.

Saygılarımla…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.