2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Çavuşlu Ekmek Diyarı Olmaktan Çıktı Mı?

Bu yazıyı Giresun için ve Çavuşlu’da hayatımın bazı dönemlerini orada geçirdiğim ve oradaki coğrafyayı bildiğim için yazıyorum. Bunlara ek olarak lütfen beni Çavuşlu’daki halkın arasından sayın ve serzenişlerime kulak verin!

Öncelikle şunu da yazmamda fayda var ki bu okuyacaklarınız benim Giresun’un çöpler içinde kalmasına razı olduğum anlamını taşımasın! Zira festivallere ismini vermiş olan Aksu’da çöplerin yığılması da çok acı vericiydi zaten. Ya da herhangi bir tarafa karşı yazıldığı da düşünülmesin lüften.

Benim bu yazıdaki tek amacım Çavuşlu’ya tamamen üvey evlat muamelesi yapılıyor olmasıdır. Yapılan büyük girişimin sorumluluğunun yerine getirilmemesidir. Neden mi?
Eskiden Çavuşlu ekmek diyarı olarak bilinirdi. Ekşi mayalı ekmeğiyle meşhurdu ama artık herkesin de bildiği üzere çöp diyarı olarak bilinecek. Çünkü bilirkişinin “Bu devasa hazine arazisi ise kırsal kalkınma tabanlı sanayi tesisleri kurulmaya müsait belki de tek alandır ve bu şekilde heba edilmemelidir. Yukarıda açıklandığı üzere, Çavuşlu Taş Ocağı mevkiinde bir Çöp Bertaraf Tesisi kurulması kesinlikle uygun değildir.” ibaresine rağmen orada o çöp tesisi kuruldu.

cavuslu-cop-tesisi
İlk cümlemde söylediğim gibi o bölgeyi yakinen biliyorum. Kısaca; sahil kenarında bir belde olduğu için yaz boyunca insanların denizden çıkmadığı, şuan çöplerin vahşice döküldüğü dere kenarında insanların piknik yaptığı, çocukların yüzme öğrendiği, derenin konumunun beldenin neredeyse içinde olduğu ve derenin denize dökülen yerinde gayet merkezi bir yerde olduğu ve sonrasındaki hali meçhul olan bir yer…

Çöpler vahşice döküldü diyorum çünkü katı atık bertaraf tesisi olarak kurulan tesisin tamamen bitmediği, tesisin elektriğinin olmadığı, ayrıştırıcı işçilerinin gelmediği ve arıtma tesisinin tamamlanmadığı halde bölgeye kamyonlarca çöp döküldüğü ve hiçbir şekilde ayrıştırılmadığı ve şuanda tesisin içinin tamamen çöp dolu olması gözle görülür birer gerçek. Hiçbir şekilde ayrıştırma yok, özen yok, düzen yok, hiçbir şey yok! Çavuşlu’da yaşayan insanlar ise videolar çekerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

cavuslu-cop-tesisi

Şöyle de birşey var ki bölge halkının tesisi reddettiği zamanlarda bunca para boşa mı gitsin denildi ve şuanda inanınki bunca para boşa gidiyor çünkü Aksu’daki manzaradan farklı bir durum yok.
Son haber olarak da çöp tesisinin mühürleneceği haberi geldi ve Ordu İdari Mahkemesi tarafından mühürlendi.
Ve yazımın sonunda tekrar belirtmek istiyorum ki Çavuşlu’da çocukluğunu geçiren ve şuanda da öğrenciliğini Giresun’da geçirmiş ve Giresun için bir şeyler yapmak isteyen bir birey olarak bu yazımı yazıyorum. Halkın sesini duyurmasına vesile olmak adına, onlara yardımda bulunmak adına taşın altına elimi koyuyorum.

Bu yazıyı paylaşın
Ezgi Turan
Ezgi Turan
Articles: 5

5 Comments

  1. Sözlerine katılıyorum Çavuşlu ya bu çöplüğü layık görenleri kınıyorum. Bildiğim kadarıyla Devlet vatandaşlarının huzurunu güvenliğini ve sağlığını korumakla yükümlüdür. Ancak Çavuşlu da devlet vatandaşlarını alenen ZEHİRLİYOR. Buna layık görüyor. Bu yaşananlar şimdinin Suriyesinde Esed güçlerinin kendi vatandaşlarına bomba atmasıyla eşdeğerdedir.

  2. Kardeşim. Sesimize çok güzel tercüman oldun ama eksik söyledin sadece oradaki piknik alanda yaptığımız bağ bahçe çocukların oyun alanları okulda okuyan çocuklarımız orada tükettikleri su oyun bahçeleri daha söylenecek çok şey ama artık dilim varmıyor sadece son söz olarak biz çavuşlu halkına afedersin sinek kadar değer verilmiyor bizleri hiçe sayıyorlar kendi çıkarlarına bizi ölüme terk ediyorlar ama bunca insanın ahı üzerlerine hiç unutmasınlar vicdanı varsa eğer bizleri bu ölüm oyunundan kurtarırlsr

  3. Maalesef sahipsizlik ve beceriksizlik sayesinde ekmek diyarı olmaktan çıkmakla kalmadı, yaşanılası ve görülesi bir yer olan, tarihe eşlik eden Yavuz Sultan Selim Hanın Konağının ve Eski tarih haritalarında görünen Guru Kale Mevkiinin bağlı bulunduğu ve daha nice güzelliklere sahip bu güzelim sahil Beldemiz artık yaşanılabilir bir memleket olmaktan bile çıktı…

  4. Maalesef sahipsizlik ve beceriksizlik sayesinde ekmek diyarı olmaktan çıkmakla kalmadı, yaşanılası ve görülesi bir yer olan, tarihe eşlik eden Yavuz Sultan Selim Hanın Konağının ve Eski tarih haritalarında görünen Guru Kale Mevkiinin bağlı bulunduğu ve daha nice güzelliklere sahip bu güzelim sahil Beldemiz artık yaşanılabilir bir memleket olmaktan bile çıktı…

  5. Bi patent alir insan reklam yapar marka degeri kazandirir. Elin oglu bizim degerlerimizi millete allayip pullayip yutturuyo bizim yaptigimiz hicbirsey yok

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.