Görele Gündem Sorunlar

Çavuşlu Ekmek Diyarı Olmaktan Çıktı Mı?

Yazan: Ezgi Turan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu yazıyı Giresun için ve Çavuşlu’da hayatımın bazı dönemlerini orada geçirdiğim ve oradaki coğrafyayı bildiğim için yazıyorum. Bunlara ek olarak lütfen beni Çavuşlu’daki halkın arasından sayın ve serzenişlerime kulak verin!

Öncelikle şunu da yazmamda fayda var ki bu okuyacaklarınız benim Giresun’un çöpler içinde kalmasına razı olduğum anlamını taşımasın! Zira festivallere ismini vermiş olan Aksu’da çöplerin yığılması da çok acı vericiydi zaten. Ya da herhangi bir tarafa karşı yazıldığı da düşünülmesin lüften.

Benim bu yazıdaki tek amacım Çavuşlu’ya tamamen üvey evlat muamelesi yapılıyor olmasıdır. Yapılan büyük girişimin sorumluluğunun yerine getirilmemesidir. Neden mi?
Eskiden Çavuşlu ekmek diyarı olarak bilinirdi. Ekşi mayalı ekmeğiyle meşhurdu ama artık herkesin de bildiği üzere çöp diyarı olarak bilinecek. Çünkü bilirkişinin “Bu devasa hazine arazisi ise kırsal kalkınma tabanlı sanayi tesisleri kurulmaya müsait belki de tek alandır ve bu şekilde heba edilmemelidir. Yukarıda açıklandığı üzere, Çavuşlu Taş Ocağı mevkiinde bir Çöp Bertaraf Tesisi kurulması kesinlikle uygun değildir.” ibaresine rağmen orada o çöp tesisi kuruldu.

cavuslu-cop-tesisi
İlk cümlemde söylediğim gibi o bölgeyi yakinen biliyorum. Kısaca; sahil kenarında bir belde olduğu için yaz boyunca insanların denizden çıkmadığı, şuan çöplerin vahşice döküldüğü dere kenarında insanların piknik yaptığı, çocukların yüzme öğrendiği, derenin konumunun beldenin neredeyse içinde olduğu ve derenin denize dökülen yerinde gayet merkezi bir yerde olduğu ve sonrasındaki hali meçhul olan bir yer…

Çöpler vahşice döküldü diyorum çünkü katı atık bertaraf tesisi olarak kurulan tesisin tamamen bitmediği, tesisin elektriğinin olmadığı, ayrıştırıcı işçilerinin gelmediği ve arıtma tesisinin tamamlanmadığı halde bölgeye kamyonlarca çöp döküldüğü ve hiçbir şekilde ayrıştırılmadığı ve şuanda tesisin içinin tamamen çöp dolu olması gözle görülür birer gerçek. Hiçbir şekilde ayrıştırma yok, özen yok, düzen yok, hiçbir şey yok! Çavuşlu’da yaşayan insanlar ise videolar çekerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

cavuslu-cop-tesisi

Şöyle de birşey var ki bölge halkının tesisi reddettiği zamanlarda bunca para boşa mı gitsin denildi ve şuanda inanınki bunca para boşa gidiyor çünkü Aksu’daki manzaradan farklı bir durum yok.
Son haber olarak da çöp tesisinin mühürleneceği haberi geldi ve Ordu İdari Mahkemesi tarafından mühürlendi.
Ve yazımın sonunda tekrar belirtmek istiyorum ki Çavuşlu’da çocukluğunu geçiren ve şuanda da öğrenciliğini Giresun’da geçirmiş ve Giresun için bir şeyler yapmak isteyen bir birey olarak bu yazımı yazıyorum. Halkın sesini duyurmasına vesile olmak adına, onlara yardımda bulunmak adına taşın altına elimi koyuyorum.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.