Beyin Fırtınası Ekonomi Gündem Ordu Samsun Trabzon

Büyük şehir oldular da ne oldu?

Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi
Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi
Yazan: Yavuz Kartal

Bildiğiniz gibi Ordu ve Trabzon büyük şehir oldular. Üzerinden belli bir zaman geçti. Bu konu en az bu iki şehirdeki kadar Giresun’da da çok konuşuldu. Çünkü Giresun artık Samsun’u da dahil ettiğimizde, Giresun çevresinde üç büyük şehir olan bir il haline geldi. İster istemez bu Giresun’daki insanları şehrin geleceği ve ekonomisi hakkında tedirginliğe sürükledi. Peki gerçekten bu durum düşünüldüğü gibi oldu mu? Olacak mı?

Trabzon ve Ordu’nun nasıl ve neden büyük şehir oldukları konusuna girmeyeceğim. İki şehrin de ekonomik ve nüfus yönünden büyük şehir kapasitesi yok, bu bilinen bir şey, ancak bir takım çıkarlar buna müsaade etti.

Ordu - Boztepe

Ordu – Boztepe

Öncelikle şunun çok iyi anlaşılması gerekiyor. İsimler büyük şehir olunca şirketler/firmalar bu şehirler artık büyük şehir olmuş, hadi kalkıp oralara fabrika açalım demiyorlar. Ya da insanlar büyük şehir oldular diye oraya göçmüyorlar. Yine para kazanabilecekleri yerlerde yaşıyorlar. Keza öyle de oldu. Bu şehirlerde tabela dışında değişen hiçbir şey olmadı. Hala daha ucundan kıyısından fabrikaları olan sanayi ve yatırım şehri olmaktan çok uzak şehirler, tıpkı bizim de içinde olduğumuz bütün Doğu Karadeniz illeri gibi. Hatta bu şehirlere gittiğinizde büyük şehir olmanın dezavantajlarından bile bahsederler size. Şehrin onca eksiği varken tek derdi bu muydu diye.

Ancak Giresun’daki bazı kesimlerin bu şehirleri gözünde getirdiği nokta; bizi sömürecekler, şehrimizi kendilerine bağlayacaklar paranoyasında. Hatta bunu muhalif belediye seçmeye devam edersek bize hiçbir şey yapmayacakları korkusu takip eder hale geldi. Öncelikle siyaset bir duruş ve şekil meselesidir bu çok iyi bilinmeli. İşe sürekli çıkarlar girdiği takdirde günü gelir çatlaklar olur.

Bir de şu konuya değinmek istiyorum. Ülkemizde ne yazıkki devletin görevleri ve belediyelerin görevleri karıştırılıyor. Bir belediye fabrika kurmaz, şehrine büyük çaplı yatırım yapmaz ya da halkına büyük çaplı iş imkanları sunmaz. Bunları istese de yapamaz. Belediyelerin bu görev için bütçesi yeterli değildir. Şehirde yol yapım çalışmaları, parklar, meydanlar, bazı alt yapı çalışmaları ve buna benzer hizmetlerde bulunurlar. Büyük çaplı şehre yapılan yatırımlar ve bir şehrin gelişmesi devlete aittir. Yani sosyal yaşantı ve hayat duruşu anlamında oldukça gelişmiş insanlara sahip olan Giresun, bazı kesim tarafından Karadeniz’in en büyük köyü oldu denilirken aslında belediyeyi eleştirseler de bu direk olarak devlete bir eleştiridir. Çünkü hiçbir belediye küçük bir şehri tutup büyük şehir yapamaz bu gelişmeyi devlet yatırımları sağlar. Tabi ki ben bu büyük köy eleştirisine kesinlikle katılmıyorum. Kime göre neye göre köy? Tıpkı İzmir’e yapılan Türkiye’nin en büyük köyü yorumuna katılmadığım gibi buna da katılmıyorum. Bu yorumları yapanların ne kadar siyaset ve kültürel birikimleri var merak ediyorum.

Trabzon Ortahisar

Trabzon Ortahisar

Olay büyük şehir olmak küçük şehir olmakta değildir. Kendi ekonomisini sağlayabilen, dışa daha az bağımlı ve güçlü yapıda olmaktır. Avrupa’nın birçok küçük ülkesinin dünyada milyonları bulan ülkelere göre daha güçlü ve popüler olması bu yapılarından gelir. Belki dünyanın en büyük ülkeleri değillerdir ancak en yaşanılır ve içinde insanlarının en mutlu olduğu ülkelerdir. Bu durum şehirler içinde geçerlidir. Ekonomik, kültürel, yaşam kalitesi yönünden gelişmiş şehir olmakla büyük şehir olmanın hiçbir alakası yoktur. Keza Trabzon ve Ordu’da da ne işsizlik azaldı ne herhangi bir gelişim sağlandı.

Giresun için her zaman kendini geliştirmiş, ilerici ve yaşanılır bir şehir olmasını istemişimdir. Çünkü bunu başarmaya oldukça yakın bir şehirdir. İnsanı hoşgörülü ve medenidir. Ayrıca çalışkan insanlara da sahiptir. Gelin bu gereksiz savaşa ve yarışa girmeyelim. Diğer şehirlerle olan kıyaslamadan çıkalım. Kendimizi hep bir adım daha ileri götürmeye bakalım. Duruşumuzu ve hedeflerimizi bozmadan ilerleyelim. İnsanların onca sorunu varken zamanımızı bu şekilde tüketmeyelim. Gelin başkaları büyük şehir olsun biz küçük şehrin büyük insanları olalım.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

19 Yorum

 • Merhabalar yaziniz guzel ama ordu ile trabzonda degisen pek fazla hizmet olmadi derseniz yanilirsiniz. Benim esim trabzonlu ve buyuksehir olduktan sonra koylerine gittigimde yollar altyapi ve iletisim vb. Hizletlerinden yararlaniyorlar. Bence 5 yil sonra bu daha farkedilir olacaktir. Su gercek buyuksehir olduktan sonra merkezin icinden gectiginizde dogal yapinin bozuldugunu gordukce sukurler olsun diyorum. Bence bizim sorunumuz giresuna kendini adayacak insanlari goreve cagirmaliyiz. Bakin sanayi bakanliginin il durum raporlarini incelediginizde giresuna malesef yatirim yapmadini itiraf ediyorlar. Doka kalkinma ajanslarin yatirimlarini inceleyelim giresuna yatirim butcesi yok. Simdi guclu belediler guclu sanayicilerimiz ve diyasetcilerimiz olsa sadece surdurulebir bir yasam icin mucadele edilse herhalde guzel sehrimiz icin yeterli olur. 2023 yilinda giresunun nufusu 320.000 lere dusecek bunu iyi dusunelim. Sebrimizi yonetenler elbette yatirim konusunda osb, Liman vb. kendi insanimizi ve sanayicimizi tesvik edip zenginler yaratmaliyiz. Bence İBB de cok aktif olursak bunu basarabilirz. Zamaninda vakif kuruldu zenginler icin 5 tane adam zor cikti malesef

 • Bu iki ilin büyükşehir olması tamamen siyasi güzel örnek Samsun bence ama en güzel örnek küçük şehir cumhuriyet şehri Giresun böyle de kalsın

 • Büyükşehir olmanın artıları olduğu gibi pekala eksileride oldu. Eskiden özel idarenin gerçekleştirdiği hizmetleri şimdi büyükşehir belediyesi gerçekleştiriyor. Tabi şöyle bir durum var, Belediye başkanı seçim odaklı yani hizmet odaklı çalışır. Bir sonraki seçimde seçilebilmenin düşünceleri ve seçmenine verdiği vaatlerin yerine getirilebilmesi hususları vardır. Bu nedenle özel idareye göre çok daha etkin ve çözüm odaklı çalışacaklarına eminim ve görüyorum.

  Bugün Giresun kendine ait bir köye hizmet götüremiyorken (Bulancak-Döngeri), Ordu Büyükşehir yaylalardaki obaların yollarını dahi sıcak asfalt yapmaya başladı.

  Bugün Giresun şehrinin içinden adeta bir hançer gibi geçen yola (Karadeniz Sahil Yolu)’na dokunamıyorken, Ordu Büyükşehir Belediyesi yoldaki, üstgeçitleri, yol çizgilerini, tabelaları, ışıkları ve hatta yolun kendisini dahi değiştirebiliyor.

  Trabzon Büyükşehir’de fazla bir değişiklik olmadı. Zaten çoğu yatırımı diğer kamu kurumları yapıyor. Trabzon’un Ortahisar (Merkez İlçe) da bile yolları, arterleri ve diğer köy yollarında bile birçok yolu Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürlüğü (Artvin, Rize, Bayburt, Gümüşhane ve Giresun illerini kapsar) yapıyor. Tabi karayollarının yaptığı çalışmaların yanında kafasına beyaz baret takan Büyükşehir Belediye başkanı çalışıyoruz diyor.

  Samsun’u zaten tartışmaya bile gerek yok. Herşeyi ile tam bir büyükşehir. Zaten büyükşehir kimliği bu şehirde oturmuş durumda.

  Büyükşehir’in eksilerinden bizzat gördüklerim, artık kimse köyündeki yerine ev yapamıyor, bir takım izinlere bağlı. Yayla evinde akan suya dahi sayaç takılması gündemde. Bunun gibi şeyler.

  Kısacası neler getirip neler götürdüğü 4 sene sonra belli olacak.

 • Öncelikle Merhabalar. Ordu’yu fazla bilemeyeceğim ama Trabzon’da değişen hiç bir şey yok denecek kadar az. Belde belediyeler kapatılıp semt veya köy yapıldı. İlçe esnafı örneğin Çavuşlu da ikamet eden bir birey olarak Beşikdüzü, Vakfıkebir ve Şalpazarı ilçeleri esnafı büyük şehir olmaktan ve bağlanmaktan hayli muzdarip. Şu an öncelikle Beşikdüzü’lü sebze meyve komisyoncuları büyük şehir kanunlarının getirmiş olduğu değişikliklere adapte olamadığından Giresun Eynesil’e taşınıyor. Vakfıkebir esnafı belediyenin kendi başına bir işlem yapamadığını kendi kulaklarım ile duydum bunu söyleyen AKP ilçe kurucusu ve halen görevini devam ettirenler de var. Büyükşehir bizim bu mıntıkaya bir kaç boy geniş gelir alışmaları uzun zaman alır olsa da şahsen ben Giresun’un Büyükşehir olmasından yana değilim…

 • Genel manada güzel çıkarmaları olan bir yazı ancak katılmadığım bi kaç nokta var.
  örneğin giresunlular çalışkan insanlar değil. Birde buyuksehir in istihdama doğrudan etkisi olur. En basit örneği yeni belediyeler demek yeni memurlar yeni işçiler demek. Giresun büyükşehir olsa en az 300 kişiye ek istihdam sağlar ki bu giresun için önemli bir rakam. İller bankasından alacağı bütçe artar bu da daha fazla hizmet ekonomik açıdan daha çok ihale daha çok ekonomik girdi demek. Özetle büyükşehir olmak hersey olmasada önemli gelişimlerin başlangıcıdır diye düşünüyorum.

  • Giresun’da Kapatılan fabrikaların ve tarımda kaybedilen istihdamın yanında 300 kişi nedir ki Hüseyin bey.O zaman her şehri büyük şehir yapalım sırf tüketimden olan paradan maaş alınsın. Kimse bir şey üretmesin. Giresun’lular çalışkan değil derken ne demek istediğinizi anladım evet gezmeyi, eğlenmeyi seven insanlar Giresunlular ancak yeri geldiğinde çok iyi de çalışırlar. Para için koştur koştur yaşayan sosyal yaşamdan bir şehirlerle Giresun’u kıyaslamayalım . Bu çalışkanlık değildir.

   • Fabrikaların kapatılması ile büyükşehir olma bağlantısını ben kuramadım ama siz kurmussunuz takdir edilecek bi durum. Giresunda kapanan kitler var ancak orduda büyükşehir olduktan sonra kapanan bir kit hatırlamıyorum. Varda ben bilmiyorsam cahilligime verin. Giresunlular çalışkan değil derken ne demek istediğimi anlamissiniz ancak yanlış anlamissiniz. Kaç kişi istihdam ediyorsunuz yada en Son ne zaman giresunda bir is yaptırmaya çalıştıniz bilmiyorum ancak en basitinden fındık bahçesinde ot biçmek için günlüğü 150 tl den birini bulabilmek imkansız denecek kadar zor o zor iş ve mevsimlik diyorsanız masa başı is olsa çalışılır diyorsanız asisst çağrı merkezinde bile personel sıkıntısı mevcut. Bunu çok daha fazla örneklerle detaylandirabiliriz ancak dünyanın takip ettiği bir platformda daha fazla açıklama yapmak çok hoş değil :))

 • Katılmamak elde değil gerçekten güzel bir yazı olmuş tebrik ederim, Giresun’un düşünen evlatları olduğu sürecek bırakın ordu trabzon tabelada büyük şehir olarak görünsün biz eleştirdikçe, düşündükçe, çalıştıkça her şeyden evvel Giresun’u sevdikçe dahada ileri gideriz.

  • Teşekkürler. Bende aynı görüşteyim kendimizi aşalım yeter. Birde şehrimizin özelliklerinin farkında olalım.

%d blogcu bunu beğendi: