Öneriler

Bülent Bektaşoğlu Ordu-Giresun Havalimanı için TBMM’de soru önergesi verdi

Yazan: Umut Kuş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

THY’nin Ordu-Giresun Havaalını için yaptığı uygulamar üzerine TBMM’de soru önergesi verildi. Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu tarafından verilen önergenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yazılı olarak cevaplanması istendi. Önerge şu şekildeydi:

Avrupa ve Türkiye’nin, tamamı deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olma özelliği taşıyan ve iki ilin bir araya gelerek projesini başlattıkları Ordu-Giresun Havalimanı, açıldığı günden bu yana, 1 milyona yakın yurttaşımıza hizmet vermiş, bölgemizin ulaşım ihtiyacını karşılamanın yanı sıra yöre turizminde hissedilir ölçüde bir hareketliliğe neden olmuş, eğitim, sağlık ve iş yaşamına da katkı sunmuş, barınma, beslenme, ulaşım gibi çeşitli sektörel gelişme sağlamıştır.

Ancak Türk Hava Yolları yönetimi, halkımızın gösterdiği bu ilgi ve buna bağlı olarak giderek artan talep karşısında yetersiz kalmış; teknoloji, altyapı, personel, yer hizmetleri, il-ilçeler arasındaki karayolu ulaşımı ve diğer eksikliklerini gidermediği gibi, uçuş sayılırını ve güzergahlarını artırmamış, dolayısıyla havaalanı atıl durumda, tali, hatta inşaatı bitmemiş görüntüsüyle bırakılmıştır.Bölgemizdeki diğer havaalanlarından farklı pek çok üstün özelliklere sahip olmasına ve iki ilin 2 milyon nüfusuna hizmet veriyor olmasına rağmen, THY yönetimi tarafından farklı muameleye tabi tutulması, gelişip büyümesine katkı sağlanmaması anlaşılır değildir.

Bunun kanıtı halkımızın yoğun nüfusunun yaşadığı Ankara, İstanbul gibi ulaşım duyduğu kentlere, uçus sayıları artırılmamış tersine azaltılmış, bazıları ise (örneğin Antalya) tamamen kaldırılmıştır. Bu konuda;

Ordu-Giresun Havaalanı/Ankara Esenboğa Havaalanı arasındaki uçuşların bir süre önceye kadar tamamen dolu, sabah ve akşam olarak günde iki kez direkt gerçekleşirken, alınan kararla akşam 18.15’deki uçuşun iptal edilmesi ve sadece sabah 06.35’te tek uçuş olarak yapılmasının nedeni nedir?

  1. Oysa Giresun ve Ordu’da yaşayan nüfusla aynı nüfusa sahip Trabzon’daki havaalanından Ankara’ya 5 uçuş olması, doğru olmakla birlikte, Ordu-Giresun Havaalanı’ndan sadece bir uçuş yapılmasının inandırıcı ve makul bir gerekçesi var mıdır?
  2. İki ilin halkından bir yolcu, diyelim ki Ankara’ya gitmesi gerekiyor, kendi iline ait havaalanı varken Trabzon’a, 1 saat önce havaalanında olma zorunluluğu ve servisle 3-4 saat yol mesafesi düşünüldüğünde; 5 saat gibi bir zamanda varıp, geldiği yere doğru geriye 1 saat uçakla gitmek zorunda bırakılmasını, THY yönetimi nasıl açıklayacaktır? Böyle bir ulaşım rezaletinin yaşandığı başka bir ülke var mıdır?
  3. Kendi illerinde havaalanı olan Giresun ve Ordu’lu yurttaşlarımızın başka illerdeki havaalanına yönlendirilmesi sonucunda, mağduriyet, zaman ve maddi kayıp yarattığı sizce de bilinmekte midir?
  4. Ordu-Giresun Havaalanı’nda iç ve dış sefer sayılarının artırılmamasının yanı sıra, uçuş iptalleri ve uçuş sayılarının azaltılmasının her iki ilin ekonomisine vereceği zarar, turizm, eğitim, sağlık başta olmak üzere; havaalanı merkezli diğer alanlarda yaratacağı olumsuzlukların telafisi nasıl mümkün olacaktır?
  5. Ordu-Giresun Havaalanı’ndan Antalya Havaalanı’na karşılıklı direkt uçuşların günde 3 uçuşluk bir kapasiteye doğru giderken tamamen kaldırılmasının, bir hükümet politikası olan Karadeniz turizmine darbe vurduğunu kabul ederek bu kararı yeniden gözden geçirmeyi düşünmekte misiniz?
  6. Aynı havaalanından İzmir’e direkt uçuş hizmetleri ne zaman verilmeye başlanacaktır?
  7. Ordu-Giresun Havaalanı uluslararası bir havaalanı mıdır? Eğer öyleyse neden hiçbir dış ülkeye direkt uçuşlar yoktur?
  8. THY’nin genel olarak ve de özellikle birbirine yakın illerdeki havaalanlarındaki uçuş planlaması neye göre yapılmaktadır, siyasi yönlendirmeler mevcut mudur? Bu planlamada uçuş sayısı artırılan havaalanının bulunduğu illerin havaalanı üzerinden daha fazla ekonomik gelir elde etmeleri mi hedeflenmektedir?
  9. Ulaşım hakkı Anayasa güvencesi altındadır ilkesine THY ne kadar uymaktadır? Uçuş planlamasını ve buna bağlı hizmetleri bu hakkın bir gereği olarak mı, yoksa karlılık hizmetlerine göre mi yapmaktadır?

Bülent Bektaşoğlu – Giresun Milletvekili

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.