Bulancak Tarihi Mekanlar Turistler için

Karadeniz’in manevi durağı: Bulancak Sarayburnu Camii

Bulancak Sarayburnu Camii - Fotoğraf: Dr.Kazım SARICI
Bulancak Sarayburnu Camii - Fotoğraf: Dr.Kazım SARICI
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

İnsanlar geçer gider ve eserleri baki kalır düsturu ile yola çıkılarak Karadeniz’e bir değer daha kazandırmak adına temelleri atılmış nice eserlerden en güzeli ve en özeli olan şüphesiz Bulancak Sarayburnu Camii‘dir.

Karadeniz sahil yolundan geçenlerin dikkatini çeken ve ziyaret etme isteğini uyandıran, Karadeniz’e gerdanlık olan bu şahaserin yapımına öncülük eden ve önderliğini yapan Eynesilli Üstad Hacı Mustafa EREN Hoca Efendi’dir.

1987 yılında başta Vali olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen kurumların temsilcileri ve yoğun halk katılımı ile ilk kazmanın vurulmasıyla inşaatı başlayan bu eser birçok ilki ve özelliği barındırarak Karadeniz’e mimari ve manevi birçok değer kazandırmıştır. Giresun’un en büyük ilçesi Bulancak’da bulunan bu camii şerif Sivas Divriği Ulu Camii, İstanbul Şehzadebaşı Camii ve Bursa Ulu Camii’nin harmanlanması olarak Cumhuriyet tarihinde yapılmış ilk Osmanlı mimarisi olma özelliği taşımaktadır.

Bulancak Sarayburnu Camii, Şehzadebaşı Camii’nin bire bir aynısı şeklinde yapılsa da Sivas Divriği Ulu Camii’nin UNESCO tarafından koruma altında olan kapısı ile aynı kapı ve Caminin içinde Bursa Ulu Camiindeki havuzun küçültülmüş bire bir aynısı bulunmaktadır. Duvarların iç ve dış yüzeyleri tamamen yontma taştan ve el işçiliği ile yapılmıştır. Caminin üst kısımlarına Sultanahmet Caminde olduğu gibi deve kuşu yumurtaları yerleştirilmiştir. Caminin genel ölçüleri şöyledir:

Duvar Kalınlığı…………: 130 cm
Duvar Yüksekliği………..: 16 m
Kubbe yüksekliği………..: 38 m
Kubbe Çapı……………..: 19,10 m
Minare Yüksekliği……….: 50 m
2 Adet (Çift) şerefeli
Toplam Alan……………: 8000 m2
Caminin Kapalı Alanı……: 2268 m2
Son Cemaat Mahalli Alan………320 m2

Caminin genel özelliklerini anlatmakla bitirmek mümkün değil zira başta Bulancak ve Karadeniz’e kazandırdığı manevi değer ve turizm etkisini de es geçmemek gerekir. Günden güne artan ziyaretçi sayısı ile dikkat çeken ve ulusal basında adından bahsettiren camii devlet büyükleri tarafından da ziyaret edilir oldu. Görenlerin yüksek ilgisini kazanan eserin bazı bilinmeyen özellikleri de mevcut.

Bulancak Sarayburnu Camii

Bulancak Sarayburnu Camii

Dünyada çok az camiye nasip olacak bir tesadüfle, Bulancak Sarayburnu Camii‘nden Mekke’deki Kabe’ye uzanan kıble çizgisi tam olarak Peygamber Efendimizin (S.A.V.) türbesinin üzerinden geçiyor. Bir başka anlatımla Sarayburnu Camii’nden Kıble’ye (Mekke’ye) yönelen bir kişi ile Medine’de Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) Mescidi’nden Kıble’ye (Mekke’ye) yönelen bir kişi arka arkaya namaz kılan iki kişi gibi aynı yöne rüku ve secde ediyor. Bu sebepledir ki caminin öncüleri Bulancak’daki Kesmetaş dediğimiz bu mevkide bu eserin temelini atmışlardır. Bunun yanında denize sıfır olarak yapılması ve tam deniz kıyısına gelecek yerde büyük bir külliyesi olacak şekilde planlanması görsel güzelliğini arttırıcı bir sebeptir.

Şu an caminin inşaatı tamamen bağışlarla külliyesi ve çevre düzenlemeleri hariç tamamlanmıştır. Birçok kandil ve bayramlarda çevre il ve ilçelerden gelen insanlarla dolup taşmakta, Tv programlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bulancak Sarayburnu Camii elbet bir gün külliyesiyle birlikte tamamlanacak, hak ettiği değeri görecek ve yöreye kattığı güzellikler daha da fark edilecektir. Yapımına öncülük eden ve emeği olan herkes hayırla yad edilecektir. Bu eser tüm Karadeniz’indir ve tüm yöre halkı eserine günden güne daha da sahip çıkacaktır. Mimarisi, tüm ilk ve özellikleriyle sonsuza kadar yaşayacak bu eserin tanıtımı ve bilinmesi adına gerekenler yapılacaktır. Artık Karadeniz denildiğinde akıllara Bulancak Sarayburnu Camii de ilk sıralarda gelecektir.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.