Bulancak Merkez Sorunlar

Bulancak bu gidişle Giresun’u geçecek (!)

Bulancak Kültür Merkezi ve Pazar Yeri
Bulancak Kültür Merkezi ve Pazar Yeri
Bulancak Kültür Merkezi ve Pazar Yeri

Bulancak Kültür Merkezi ve Pazar Yeri

Giresun’un merkez ilçesinden sonraki en büyük ilçesi olan Bulancak‘ta yaşanan yeni gelişmeler ve aktiviteler, beni oldukça düşündürmeye başladı.

En son Karadeniz Girişimcilik Zirvesi‘ni düzenleyerek önemli bir protokolü bir araya getirip ilimize büyük bir imaj kazandıran Bulancak Belediyesi, kültür ve sanat alanında da Giresun‘a fark atacağa benziyor.

İlk bahsedeceğim olay: Kültür merkezleri… Yenisi yapılacak denilerek, Sokakbaşı‘ndaki Kültür Sitesi‘nin yıkılmasının ardından Giresun‘da gösteri yapılabilecek modern ve büyük bir salon kalmadı. Derme çatma bir Vahit Sütlaş Sahnesi var. O da koca bir şehir için oldukça yetersiz.

Giresun Üniversitesi Rektörlük Binası‘nda bulunan geniş kapasiteli konferans salonu ise hem kullanışsız, hem de etkinlik yapılması bürokrasi nedeniyle biraz zor.

Giresun Yeni Kültür Sitesi

Giresun Yeni Kültür Sitesi

Şuanda İl Özel İdaresi tarafından Teyyaredüzü mevkiinde yapılan “İl Özel İdaresi Binası ve Kültür Merkezi” inşaatıyla, Giresun‘un salon ihtiyacı bir nebze olsun giderilecek gibi, ama yine yüzde yüz çözüm değil. Ayrıca uzun bir süre ortalıkta dönen ve projesi çizilen kültür sitesi projesinden de ses seda yok (yanda proje resmi bulunuyor)

Yakında yazacağım bir eleştiri yazısıyla bu konuya daha fazla değineceğim, o yüzden konuyu dağıtmadan asıl meseleye geri dönmek istiyorum.

Giresun‘da bu gelişme(me)ler yaşanırken, Bulancak Belediyesi modern bir projeye imza atarak, yazının başında gördüğünüz Kültür Merkezi ve Pazar Yeri’nin inşaatına başladı. Bir yandan da Bulancak İçme suyu Temini ve Atıksu Projesi kapsamında, Bulancak‘ın altyapısı yeniliyorlar.

Tek mesele bu değil, Bulancak birçok alanda Giresun’un önüne geçmeye başladı. En basitinden şu somut örneği vermek doğru olacaktır; Giresun il merkezinde büyük kapasiteli cami bulunmadığından dolayı Atatürk Meydanı‘na taşan Cuma Namazlarına rağmen, Bulancak‘a Sarayburnu Camii gibi devasa bir eser kazandırıldı.

IF ISTANBUL FESTİVALİ BULANCAK’TA?

Bugün mailime gelen bir basın davetiyesi, beni daha da düşündürdü. 13. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali Türkiye’yi dolaşmaya başlıyor. Gelen mailde bizi ilgilendiren kısmı sizinle paylaşmak istiyorum;

“Alakır Nehri Kardeşliği’nin şehir ortaklığında gerçekleşecek !f² Antalya gösterimlerinden sağlanacak gelir, geçen yıl olduğu gibi yine Alakır HES davasının giderleri için kullanılacak. !f2 şehirlerine bu sene eklenen ve Bulancak Belediyesi ortaklığında yapılacak Giresun gösterimlerden sağlanan gelir Bulancak Engelliler Derneği’ne bağışlanırken, Ordu’da CO2 Medya’nın gerçekleştireceği gösterimler de sokak çocukları yararına yapılacak.”

Böyle önemli bir festival çoğu ilde, il merkezlerinde yapılırken; bizde, ilçedeki Bulancak Sanat Tiyatrosu Sahnesi‘ne sıkıştırılıyor. Bunu Bulancak’ı küçümsemek için söylemiyorum. Bu bizim ayıbımız değildir de nedir?

Bu etkinlik kapsamında !f İstanbul ekibi tarafından seçilen filmlerin gösterimlerini şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat inisiyatifleri ve sivil toplum kuruluşlardan sinemaseverler organize ediyor. Eminim ki Giresun‘daki birçok sanatsever bu etkinliği biliyor ve takip ediyor. Onlar da eminim ki Giresun‘da yapılmasını istiyor. Fakat akıllarındaki tek soru şu: Nerede yapılacak, salon mu var?

Özetle; Bulancak‘taki kültür-sanat adına yaşanan bu gelişmelerin yanında Giresun‘un geride kalması beni oldukça endişelendiriyor. 

NOT: Derdim “Bulancak’ta bir şey yapılmasın” demek değil, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyelim.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

10 Yorum

  • Giresun’dan batıya doğru gittikçe deniz ile dağların arasının düzleştiği aşikar. Düzlüklere böylesi kompleksler daha rahat oturtuluyordur zannımca. Ayrıca Bulancak ya da Piraziz’in şehir içindeki yapılaşmmanın azlığı da yeni yapıla(biline)cek böylesi merkezlere fırsat doğurur. Giresun merkezde ise şehir içi tıkış tıkış, şehrin ardı ise çok dar. Eminim arsa masrafı da daha maliyetlidir. Bu gibi dez avantajları var merkezin zamanından beri gelen çarpık kentleşmeden dolayı. Ayrıca bunun faydalı sayılabilecek yönleri de var gibi. Hava alanına daha yakın olması ve bulancağın da en azından böyle bi yapılaşmadan ekonomik anlamda istifade etmesi güzel bi gelişme gibi görünüyor bana. Çünkü eğer gelişebilirse bu Bulancak’a yeter. Tabi bununa birlikte merkez ve diğer ilçelerinde yararlanabileceği bu ve benzeri projelere kavuşturulması gerekir. Gerekir ki böylece şehrimiz genişler ve büyük şehir olma yolunda ilerler. Mesela İstanbul’u düşünelim. Bütün önemli merkezleri ”eski İstanbul” diye tabir ettiğimiz boğaz kıyısında değil herhalde. İlçelerine dağılmış durumda .Ağırlıklı ihtimal olarak getirdikleri avantajlarına göre… yani bunu orası burasını geçecek şeklinde değilde ilimiz büyüyecek şeklinde algılarsak belki iki büyük şehrin arasında kalmaktan kurtuluruz. Bulancak’ın gelişmesi demek Giresun’a yaklaşması demek böylece Merkez büyümüş oluyor yani,şehir genişlemiş oluyor. Bişeyler anlatmaya çalıştım ama becerebildim mi bilmiyorum… Saygılar :)

  • bulancağa yapılan diğer büyük projeleride yayınlarsan sevinirim bu paylaşımından sonra belediye 20 büyük proje açıkladı ve 9 unu aynı anda şu anda yapmakla meşgul ve bu gidişle gerçekten giresunu geçiçek :D

  • Giresun bu gidişle Ordu ile birleşmeli en azından kendi ilçesinin ilçesi durumuna düşmez başka bir ilin ilçesi olur Şebinkarahisarada bekledikleri illik verilsin

  • (!) söylenilen cümlenin tam tersinin anlatılmak istediği durumlarda kullanılır. Deneyimli bir blog yazarının başlıkta böyle basit bir imla hatası yapması şaşırtıcı.

    • Tam da bahsetmek istediğiniz anlamda kullandım zaten. Orada bir alay söz konusu. Bulancak’ın Giresun’u geçme gibi bir durumu yok. Fakat ben Giresun’un gidişatı hakkında ufak bir farkındalık yaratmak için bu işareti kullandım. Yanlışlık yok

  • dusunun birde Bulancak belediye baskanı calıskan bir adam olsa neler olacakmıs Bulancakta.

  • Bence artık Trabzon’un ilçesi değil, Bulancak’ın ilçesi olmaktan korkalm biz :)

%d blogcu bunu beğendi: