2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Bir Giresunlunun sahip çıkması gereken değerler

Giresun
Giresun

“Bir Giresunlu olarak değerleriniz neler?” diye bir soru yöneltilse sizlere hangi cevapları verirdiniz? Durun ben tahmin edeyim; fındık, karşılama, horon, kiraz, Topal Osman Ağa… Herhalde cevaplarınızın belli başlıları bunlar olacaktır. Peki, Giresunlu olmayan birinin size bu soruyu sorduğunda ve siz bu cevapları kendisine yönelttiğinde size söyleyeceği ne olacaktır.

Gelin beraber biraz düşünelim bu konu üzerinde. Fındık; Giresun’umuz fındığın başkentidir. Evet, haklısınız fakat dışarda birine fındık bizim değerlerimiz arasında dediğinizde size Ordu fındığı varken Giresun fındığı ne ki diye bir cevap gelecektir, emin olun. Ya da karşılama dediğinizde alacağınız cevap çok açık. O nasıl bir oyun ki? Horon derseniz de tahmin edersiniz ki Trabzon gelir akla. Kiraz her yerde yetişir. Topal Osman ise Türkiye’nin gözünde milletvekili katilidir. Diyeceksiniz ki sen bunları nerden biliyorsun? Biliyorum çünkü 5 senedir dışarda yaşıyorum ve bunlarla emin olun haftada birkaç kere karşılaşıyorum. İnsanlara Giresun’u anlatmaya çalıştığımda sürekli Ordu ve Trabzon şehirlerinin adı geçiyor.

Peki neden?

Nedeni çok açık değil mi? Tüm neden gözümüzün önünde. Biz değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Görele Horonu dediğimiz bir oyunumuz var. Ya da Tüfekli Çandır Karşılaması… Neden bu oyunlarımız bir Zeybek ya da Halay gibi hak ettiği değeri göremiyor? Ya da neden fındığımız Ordu ya da Samsun’un gerisinde kalıyor? Reklamımız iyi yapılamıyor mu yoksa yapmak istemiyor muyuz? Soru muammalı fakat ben yine de düşüncelerimi söyleyeyim. Bence biz harekete geçmiyoruz. Harekete geçmek istemiyoruz. Yılların vermiş olduğu diğer şehirlerin bize karşı uyguladıkları ezme politikasıyla sesimizi çıkaramıyoruz.

Hadi farklı bir açıdan bakalım. Ordu – Giresun havaalanı projesine de değinelim biraz. Gerçekten cumhuriyet tarihinin en önemli ve en değerli projelerinden birisi. Peki, dışardan birisiyle konuştuğunuzda bu havaalanının daha yapımı bitmeden Ordu’ya mâl edildiğini ya da tüm Ordulu kardeşlerimizin buraya sadece Ordu’nun havaalanı gibi baktığını biliyor musunuz? Nedeni yine aynı biz değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Biz en önemli değerlerimizin reklamını iyi yapamıyoruz.

Bu konu için örnekler bitmez. Yaylalarımız, tarihi kişilerimiz, tarihi yerlerimiz, şarkılarımız, türkülerimiz, manilerimiz, sanatçılarımız… Bizden çalınanlar çok fazla. Peki, bizler geri kazanmak için ne yapıyoruz?

Sonuç olarak Türk Milleti olarak değerlerimize sahip çıktığımız gibi Giresun halkı olarak da yerel değerlerimize sahip çıkmamız şart. Yoksa ilerde tanıtımını yapabileceğimiz hiçbir değerimiz kalmayacak.

Sürç-i lisan ettiysem ve istemeden de olsa kalbinizi kırdıysam affola. Değerlerimize sahip çıkmak dileğiyle…

Bu yazıyı paylaşın
Furkan Özcan
Furkan Özcan

6 Temmuz 1991 tarihinde Giresun'da doğdu. 11 yaşına kadar Tirebolu'da, 12 yaşından itibaren de Giresun Merkez'de yaşadı. Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi mezunudur. 2014 yılı itibariyle Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunudur. Giresun kültürü ile yakından ilgilenmektedir. Web ve grafik tasarımın yanı sıra, şiir, deneme, makale yazmak hobileri arasındadır.

Articles: 18

7 Comments

 1. Havaalanı Ordu sınırları içinde :D Giresuna noluyor? Kullanmayın demiyoruz kullanın ama sahiplenmek ne demek :D
  Giresunu Ordu ile karşılaştırmak :D hadi Ordu ile karşılaştırdınız Trabzon ile karşılaştırmak ne :D
  Ha bu arada şunu söliyim hepiniz beni Ordu’lu olduğum için böle diyor diceksiniz ama Soyum Baba tarafımın soyu Of’tan gelme.Anne tarafım Giresun. Hatta kimiğimde Giresun bulancak yazıyor.Tabi çok eskiden Orduya yerleşmişler o ayrı.İnternette rizeli trabzonlu kişileri gördüğümde (genelde kızları takip ettiğim için kızlar oluyor yalan yok :D) hepsi Ordu’ya gezmeye geliyor.Fakat Giresuna gezmeye giden yok.TRT Avaz gibi sayfalar Haftada en az 3 kez ordu fotoğtafları paylaşırken Giresunu nerdeyse 2 haftada 1 kez paylaşıyor ki buda gezilecek ve güzel bir yeri olmadığı anlamna geliyor.Giresun ile Ordu’yu karşılaştırmak biraz komik ama siz bilirsiniz gene.Giresunlu olmama rağmen bir çok Giresunlu akrabamız olmasına rağmen hiç gitmiyoruz oraya. Trabzona Rizeye gitmek daha mantıklı.Giresun çok gereksiz bir şehir bence.

 2. Havaalanı Ordu sınırları içinde :D Giresuna noluyor? Kullanmayın demiyoruz kullanın ama sahiplenmek ne demek :D
  Giresunu Ordu ile karşılaştırmak :D hadi Ordu ile karşılaştırdınız Trabzon ile karşılaştırmak ne :D
  Ha bu arada şunu söliyim hepiniz beni Ordu’lu olduğum için böle diyor diceksiniz ama Soyum Baba tarafımın soyu Of’tan gelme.Anne tarafım Giresun. Hatta kimiğimde Giresun bulancak yazıyor.Tabi çok eskiden Orduya yerleşmişler o ayrı.İnternette rizeli trabzonlu kişileri gördüğümde (genelde kızları takip ettiğim için kızlar oluyor yalan yok :D) hepsi Ordu’ya gezmeye geliyor.Fakat Giresuna gezmeye giden yok.TRT Avaz gibi sayfalar Haftada en az 3 kez ordu fotoğtafları paylaşırken Giresunu nerdeyse 2 haftada 1 kez paylaşıyor ki buda gezilecek ve güzel bir yeri olmadığı anlamna geliyor.Giresun ile Ordu’yu karşılaştırmak biraz komik ama siz bilirsiniz gene.Giresunlu olmama rağmen bir çok Giresunlu akrabamız olmasına rağmen hiç gitmiyoruz oraya. Trabzona Rizeye gitmek daha mantıklı.Giresun çok gereksiz bir şehir bence.

 3. artık birileri bunlara dur demeli ben istanbulda yaşayan biriyim mesela fındık konusu açıldığında arkadaşlarıma fındığın bizim oldugunu söylüyorum ve çogu arkadaşımda bunu anladı ama anlamayanları da internetten baktırıp en iyi fındık kiminmiş onu gösterince o suratını görmeyi benimde hoşuma gidiyor.Geçenlerde gördüğüm karadeniz kültüründe de Gİresunu çok yanlış anlattıklarına şahit oldum müzik kültürümüzü resmen rezil etmişler.Adamlar klarneti giresun çalgılarında baş köşeye koymuşlar yok böyle bişey sanki bütün Giresunda klarnet çok meşhur.Yani kültürümüzüde tam olarak tanıtmamız lazım.Daha birçok konu varr ama söyleyeceklerim bundan ibaret artık birilerinin bunlara çare bulmalı…

 4. öncelikle güzel bir yazı yüreğine sağlık. ama bu kadar karamsar olmamanız için kendi hikayemi anlatayım.
  ben üniversiteyi samsunda okudum malum sivas,tokat,amasya,çorum,zonguldak,yozgat,ordu ağırlıklı olmak üzere türkiyenin her ilinden arkadaşlarım oldu. malum sık sık karadeniz turları düzenlenirdi. çoğu arkadaşımdan ordu-trabzon hatta rize gelişmiş yerler ama giresun gibi sempatik rahatlatıcı yerler değil derlerdi.
  her zaman giresunumla gurur duydum herkes giresunu bilsin gıpta etsin dedim ama bir yandan da korktum fazla kalabalığın güzelliğini bozacağından. hani bir şeye çok değer verirsiniz kimse bilmesin istersiniz ya aynen öyle bir şehir benim için. nedeni bilinmemesini istemem değil bu güzelliği karalayacak laf kalabalığını duymak istememem. ben sadece samimi arkadaşlarıma anlatıyorum giresunu davet ediyorum evime. gelenler hak veriyor bu da beni mutlu ediyor ama o her güzellikte dikkatini kusurlar çeken insanlara anlatmıyorum bilmesinler memleketimi istemiyorum.

  ordu fındığı giresun fındığından daha güzel diyenlere fındık götürüyorum yediklerinde o g.t olmuş yüz ifadelerini görmek hoşuma gidiyor.

  giresunlular düzgün türkçe konuşamıyor diyenlere giresun sokak röportajlarını izletiyorum kendisinden daha düzgün türkçe konuştuğunu görünce ki yüz ifadesini görmek için.

  giresunun halkı yobaz diyenlere karadenizde bir kızın gece 1-2 de bile rahat rahat gezebildiği tek yer olduğunu gösteriyorum. kendi memleketinden utanışını izlemek hoşuma gidiyor.

  giresunspor- yeşil giresun belediyespor diye takım mı var diyenlere taraftarlarımızın fotoğraflarını gösteriyorum kendi ilinin takımını tutamadığı için utanıyor.

  kısaca bir söz vardır ya reklamın iyisi kötüsü olmaz diye. olur arkadaşlar kötü reklamımız olmasın biz iyi reklamlarla gündeme gelelim varsın bizi karalamak isteyen karalasın. bilin ki ben çok denk geldim(şuan ığdır da öğretmenim burada bile) giresun karadenizde yaşanılacak tek il diyenlere beni bu insanlar mutlu ediyor sizde bunlarla mutlu olun fazlasına ihtiyacımız yok bence

  • Giresun’un tadı elbette çok başka, fakat biraz daha imkan sağlanması şart. Gelişmişlik değil asıl istek, biraz daha imkana sahip olmak bana göre

 5. Çok önemli bir noktaya deginmissiniz tebrik ederim. Bende orduya gidiyorum işim gereği hergün otobüste Giresunluları küçümseyici laflar duyuyorum. Bunu otobüs şoförü olsun muavin olsun yolcu olsun hepsi yapıyor. Sen ne diyosun diye soruyorum laftan anlamiyorlar. Dün ordudan Giresun’a gelirken adam sgk nın orada inecek ordunun ic tarafında bir ilçenin köyünden gelmiş dediği laf şu “Beni sgk da bırak diyor şoföre şoför burda birakamam durakta brakacam diyor. Adam burda bırak beklesin a.k..nun Giresunluları diyor.” O sırada adama laf söyleyeceğim olmayacak yaşını başını almış. Arkadan biriside beklesin nolacak Giresunlular diyor. Bence bu ordu trabzon milletine birinin Üstün ırktan falan gelmediğini söylemeli. Bu kadarda olmaz. Orduda Giresunluyum desem insanlar düşman gözü ile bakıyor. Ama iş paraya gelince Giresunlular çok iyidir sözünün insanıdır. Oluyor. Ordu maçına ordulu dan çok Giresunlu gidiyor. Caddesi teleferigi Giresunlular kullanıyor. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Giresun, Bulancak, Piraziz insanı hergün orduya gidip para hacayacagina Giresun merkeze gelse eminim Giresun refaha kavuşur. Ayni şey Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye, Yağlıdere, Keşap halklarıda hergün Trabzona gitmesinler Giresun merkeze gelsin. Giresun halkı kazansın para Giresunda kalsın. Yoksa bu böyle yürümez. Birde son olarak sayfa admininden ricam Giresun’da bu blogun reklamlarını görüyorum. KTÜ ve Ordu Üniversitesinde okuyan kişilerle irtibata geçip onlara Giresun’u tanıcı broşür afiş vererek üniversitelerine yapistirsinlar. Afişde broşürde Giresun’un gezilecek yerleri olsun. Gazi caddesi, g-city, kale, gedikkaya, kumyalı Cumhuriyet parkı, meydan, cafeler, barlar olsun cunku ordu ve Trabzondaki öğrenciler hep aynı şeylerden sıkılıyor. Bunu görebiliyorum. Bunuda sadece giresunblog yapabilir.

 6. Havaalanı konusunda bende böyle bir yazıyı ele alacaktım. Gerçekten ilk başlarda Giresun sınırları içerisinde olan havaalanını sürükleyip ( kaydırıp ) Ordu’ya tamamen bağladılar. İsim konusunda da tartışmalar bizim aleyhimize oluyor. Zira iki ilin ortak noktasından bir isim çıkartıp koymayacaklar. Kesinlikle Ordu’nun değerlerinden bir isim seçilip, oraya o isim verilecek. Bundan eminim.

  Yazı için tebrik ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.