Sorunlar

Bir Giresunlunun sahip çıkması gereken değerler

Giresun
Giresun
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun

Giresun

“Bir Giresunlu olarak değerleriniz neler?” diye bir soru yöneltilse sizlere hangi cevapları verirdiniz? Durun ben tahmin edeyim; fındık, karşılama, horon, kiraz, Topal Osman Ağa… Herhalde cevaplarınızın belli başlıları bunlar olacaktır. Peki, Giresunlu olmayan birinin size bu soruyu sorduğunda ve siz bu cevapları kendisine yönelttiğinde size söyleyeceği ne olacaktır.

Gelin beraber biraz düşünelim bu konu üzerinde. Fındık; Giresun’umuz fındığın başkentidir. Evet, haklısınız fakat dışarda birine fındık bizim değerlerimiz arasında dediğinizde size Ordu fındığı varken Giresun fındığı ne ki diye bir cevap gelecektir, emin olun. Ya da karşılama dediğinizde alacağınız cevap çok açık. O nasıl bir oyun ki? Horon derseniz de tahmin edersiniz ki Trabzon gelir akla. Kiraz her yerde yetişir. Topal Osman ise Türkiye’nin gözünde milletvekili katilidir. Diyeceksiniz ki sen bunları nerden biliyorsun? Biliyorum çünkü 5 senedir dışarda yaşıyorum ve bunlarla emin olun haftada birkaç kere karşılaşıyorum. İnsanlara Giresun’u anlatmaya çalıştığımda sürekli Ordu ve Trabzon şehirlerinin adı geçiyor.

Peki neden?

Nedeni çok açık değil mi? Tüm neden gözümüzün önünde. Biz değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Görele Horonu dediğimiz bir oyunumuz var. Ya da Tüfekli Çandır Karşılaması… Neden bu oyunlarımız bir Zeybek ya da Halay gibi hak ettiği değeri göremiyor? Ya da neden fındığımız Ordu ya da Samsun’un gerisinde kalıyor? Reklamımız iyi yapılamıyor mu yoksa yapmak istemiyor muyuz? Soru muammalı fakat ben yine de düşüncelerimi söyleyeyim. Bence biz harekete geçmiyoruz. Harekete geçmek istemiyoruz. Yılların vermiş olduğu diğer şehirlerin bize karşı uyguladıkları ezme politikasıyla sesimizi çıkaramıyoruz.

Hadi farklı bir açıdan bakalım. Ordu – Giresun havaalanı projesine de değinelim biraz. Gerçekten cumhuriyet tarihinin en önemli ve en değerli projelerinden birisi. Peki, dışardan birisiyle konuştuğunuzda bu havaalanının daha yapımı bitmeden Ordu’ya mâl edildiğini ya da tüm Ordulu kardeşlerimizin buraya sadece Ordu’nun havaalanı gibi baktığını biliyor musunuz? Nedeni yine aynı biz değerlerimize sahip çıkamıyoruz. Biz en önemli değerlerimizin reklamını iyi yapamıyoruz.

Bu konu için örnekler bitmez. Yaylalarımız, tarihi kişilerimiz, tarihi yerlerimiz, şarkılarımız, türkülerimiz, manilerimiz, sanatçılarımız… Bizden çalınanlar çok fazla. Peki, bizler geri kazanmak için ne yapıyoruz?

Sonuç olarak Türk Milleti olarak değerlerimize sahip çıktığımız gibi Giresun halkı olarak da yerel değerlerimize sahip çıkmamız şart. Yoksa ilerde tanıtımını yapabileceğimiz hiçbir değerimiz kalmayacak.

Sürç-i lisan ettiysem ve istemeden de olsa kalbinizi kırdıysam affola. Değerlerimize sahip çıkmak dileğiyle…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.