Beyin Fırtınası Sorunlar

Belediyelerimiz sosyal medyada nasıl temsil ediliyor?

Giresun Blog Twitter
Giresun Blog Twitter
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun Blog Twitter

Giresun Blog Twitter

Giresun‘u internet ortamında yeni boyutlara taşımayı hedefleyen bir Giresun Blog olarak; belediyelerimizi teknolojiye yakınlıkları açısından eleştirmek de en çok bize düşüyor :)

Şehrimizi internette iyi bir şekilde temsil etmeye çalışıyor, sosyal medyaya meraklı gençlerin de internet ortamında Giresun‘a odaklanmalarını sağlayacak projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Farkındaysanız, sosyal medya hesaplarımız üzerinden yaptığımız yarışmalar bunun en iyi göstergesi.

Fakat Giresun Blog olarak herşeye yetişmemiz mümkün olmuyor. Yani bize özel talepte bulunmadıkları sürece belediyelerin yaptığı hizmetlerin hepsine ve diğer olup biten herşeye yer veremiyoruz.

Bundan dolayı, sosyal medyada; şehrimizle alakalı çeşitliliğin olması ve açılan hesapların profesyonel bir şekilde yönetilmesi hem Giresun’u daha keyifli bir hale getirecek, hem de şehrimizi turistik açıdan daha kolay tanınabilir ve bulunabilir bir şekle sokacak.

O yüzden Belediyelerin öncülüğünde Giresun’da yeni bir sosyal medya hareketliliğini başlatmak gerekiyor!

Bu yazımda Giresun‘daki belediyelere nacizane önerilerim olacak. Eğer bunu gerçekleştirmeyi başarabilirsek, il bazında çok rahat bir şekilde örgütlenebiliriz.

HALK TEK TWEETLE BELEDİYEYE ULAŞABİLMELİ

Örneklerini daha çok İstanbul’da gördüğümüz çoğu belediye sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Halk ise tek tweetle şehirde gördüğü sıkıntıları belediyeye iletebiliyor. Böylelikle şehirdeki sıkıntılar çabucak giderilmiş oluyor.

Giresun’a baktığımızda ise durum oldukça vahim. İlçeler de dahil (Bulancak dışında) olmak üzere adam akıllı yönetilen bir resmi sosyal medya hesabı göremedim.

GİRESUN MERKEZ

Giresun Merkez’de belediyeye ait sosyal medya hesapları bulunmuyor. Sadece Mevcut belediye başkanı Kerim Aksu‘nun kendine ait kişisel profilleri bulunuyor. Kerim Aksu‘nun Facebook’taki takipçileri; kişisel profili ve 9500’ü aşkın beğeniye sahip hayran sayfası olmak üzere ikiye bölünmüş durumda. Ayrıca Twitter‘da 6300’ü aşkın takipçisi bulunuyor. Hesaplar Kerim Aksu’nun basın danışmanı tarafından yönetiliyor ve daha çok belediyenin icraatlarını duyurmaya yönelik kullanılıyor.

Fakat bu durum büyük sıkıntılara ve boş yere kaybedilen takipçilere yol açıyor. İnsanlar arama bölümüne “Giresun” yazdığında Twitter algoritması otomatik olarak ilk sırada “Giresun Belediyesi”ni gösterebilir. Ama şuan “Giresun” arama sonuçlarına baktığımızda; Giresun Blog da dahil olmak üzere birkaç büyük Twitter sayfası arama sonuçlarında listeleniyor. Belediyenin icraatlarının duyurulduğu Kerim Aksu‘nun Twitter hesabı ise şimdilik 11. sırada…

Bu da Giresun‘u ve Kerim Aksu‘yu hiç bilmeyen bir kişinin şehrimizin sosyal medyada temsil edilmediğini düşünmesine yol açıyor. Ve bu yüzden şehrimiz birçok takipçi kaybediyor.

Önerimiz: En kısa sürede “Giresun Belediyesi” adı altında Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram ve Youtube hesaplarının açılması ve bunların profesyonel bir şekilde düzenli olarak yönetilmesi

BULANCAK

Bulancak’ta düne kadar durum aynıydı. Eski Belediye Başkanı Kadir Aydın, kişisel profilleri üzerinden Bulancak duyurularını paylaşıyordu. Fakat yeni Belediye Başkanı Recep Yakar, göreve gelir gelmez “Bulancak Belediyesi” adı altında yeni Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube sayfaları açtırarak beni fazlasıyla şaşırttı :) Bu yeni sosyal medya hamlesinden dolayı Bulancak Belediyesi‘ni tebrik ediyorum.

PİRAZİZ

Piraziz Belediyesi’nin resmi web sitesine baktığımda “Foto Piraziz” adındaki bir sayfayı beğendirmeye yönelik bir çalışmaya gidilmiş. Belediyeye ya da belediye başkanına yönelik bir çalışma yok. Yeni dönem Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu ise Facebook’ta kendi kişisel profiliyle temsil ediliyor. Bu tarz bir yönetim Piraziz adına büyük bir eksiklik.

KEŞAP

Keşap Belediyesi’nin resmi web sitesi şuanda yapım aşamasına girmiş. Yeni dönem Belediye Başkanı Mehmet Emür, göreve gelir gelmez siteyi yeniletme talebinde bulunmuş gibi görünüyor. Umarım site açıldığında, sosyal medya hesapları da açılmış olur.

ESPİYE

Espiye Belediyesi’nin de resmi web sitesi yeni dönem Belediye Başkanı Mustafa Karadere‘nin talimatıyla yenilenmeye başlamış. Ayrıca Belediyenin Facebook’ta düzgün yönetilemeyen resmi bir sayfası da bulunuyor. Umarım sosyal medyada profesyonel anlamda yeni bir hamle yaparlar.

GÖRELE

Görele Belediyesi resmi olarak Facebook’ta temsil ediliyor. Fakat şuan onun da resmi web sitesi yenilenme sürecine girmiş. Aynı dileklerim Görele için de geçerli. Umarım yakın zamanda sosyal medyada görürüz.

TİREBOLU

Tirebolu Belediyesi’nin düzenli yönetilmeyen bir Facebook sayfası bulunuyor. İlginçtir ki; Tirebolu gibi doğa harikası ilçemizin bunun dışında sosyal medyada yeri yok. Web sitesinde ise herhangi bir yenileme çalışması yapılmamış. Umarım bunun için çok geç kalınmaz.

VE DİĞER İLÇELER

Burada bütün ilçelerden tek tek bahsederek sizi daha fazla sıkmak istemiyorum. Çünkü bahsetmediğim diğer belediyelerde de durum aynı. Sonuç olarak Giresun’un belediyeleri sosyal medya yönetimi konusunda sınıfta kalıyor. Her belediyenin, Bulancak Belediyesi gibi yeni bir atak yapması gerekiyor. Emin olun Giresun böylelikle internette çok daha keyifli ve eğlenceli olacak.

Biz Giresun Blog olarak bunu başarmak için uğraşıyoruz. Şimdiki destek sırası belediyelerimizde…

Giresun Blog‘un FacebookTwitter,YoutubeFoursquare ve Google Plus sayfaları bulunuyor. Instagram’de ise #giresunblog hashtagi üzerinden resim paylaşımlarımıza devam ediyoruz!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.