Merkez Sorunlar

Batlama yolu ölüm yolu mu?

Yazan: Mehmet Talha
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Aslında Türkiye’de yaşamıyoruz, ölmemeye çabalıyoruz. Ne kadar iyi çabalarsak günlük hayat içinde o kadar uzun hayatta kalıyoruz. Ölmek çok kolay burada mesele hayatta kalmayı başarmak. Niye böyle diyorsun diye soranlara Soma’dan bu yana yaşanan kazalara ve ölümlere bir baksın derim.

27 eylül 2015 akşamı 40’a yakın köyün ulaşımını sağlayan Batlama yolunda sözde göreve giden sivil polis aracı halamı katletti. Katletti diyorum çünkü o yolda ortalama 100 km gibi bir hızla giderseniz bunun amacı göreve gitmek değil, katliam yapmak olur.

Böyle bir olayın yaşanabileceğini yetkililerin bilmesine rağmen ne bir kaldırım yapıldı ne de araçların en azından iskan alanından geçerken yavaşlamalarını sağlayacak hız kesiciler konuldu yola. Yolun akşamları yeterli  aydınlatılması da sağlanmadı. Yıllarca sadece araçlar daha da hızlı geçsin diye yol zemini düzeltildi durdu.

batlama-vadisi

Taziye ziyaretine gelen Giresun İl Emniyet Müdürü’ne ”Bakın başka insanların canı yanmasın, en azından iskan alanlarının yakınına hız kesici koyun.” dediğimizde aldığımız cevap ise böyle bir şeyin dünyada olmadığı, bunun sadece Türkiye’de olduğunu hatta kendini teyit etmek için vefat eden halamın Almanya’da yaşayan oğluna sorduğunda aldığı ”Müdür bey Almanya’da da var.” cevabı üzerine hiç bozuntuya vermeden lafı geçiştirmesine şahit oldum.

Buradan sormak istiyorum Giresun Karayolları Müdürü’ne, İl Emniyet Müdürü’ne, Belediye Başkanı’na; acaba kaç insanın  daha ölmesi gerekli Batlama yolunun yapılması için? 5 yıldır yarı inşaat halinde olan yol çalışmaları sırasında millet Marmaray’ı açtı ama siz  yolun en azında iskan alanlarından geçen kısmını standart hale getiremediniz. Standarttan kastım gerekli trafikle ilgili önlemlerin alınıp kaldırımı yapılmış olması. Yani gerekenlerin olduğu bir yol!

Bundan sonra o yolda yaşanacak kazalar sonucu vefat edecek insanların katili bellidir. Gerekli önlemleri bir türlü almayan yetkililere sesleniyorum, halamın yetim olan çocukları şimdi hem yetim hem öksüz kaldı. Bunun vebali hepinizin boynuna. Siz sevdiklerinize sıkı sıkı tembih edin, eğer yürüdükleri yolda kaldırım varsa oradan yürüsünler. Çünkü bu ülkede trafik kurallarının denetleyicisi olan polis bile çarpabilir onlara. Bu acı çok zor dostlarım, kimsenin yaşamasını istemem.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.