Giresun Belediyesi Gündem

Avrupa Birliği Müzakerelerine Giresun’dan Büyük Destek

Yazan: Yavuz Kartal
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemini bilmeyenimiz yoktur. Türkiye bu uğurda son kırk yılını verdi ve vermeye de devam ediyor. Bizi çok uğraştıran zaman zaman bizi asla almazlar dediğimiz, bazen ise belki bir ümit gireriz dediğimiz oldukça karışık bir süreç. Ancak ne olursa olsun demokrasi, ekonomi, insan hakları ve hukuk başta olmak üzere Türkiye’yi her anlamda ileri götürecek bir birlik.

AB bölgeler komitesinin her yıl biri Brüksel’de diğeri Türkiye’de olan toplantılarının bu seneki Türkiye ayağı Giresun’da gerçekleşiyor. Türkiye’nin AB yolunda önemli adımlarından biri olan 25 Kasım’daki bu görüşmelere Giresun’da bu yıl büyük katkı sağlayacak. Sürecin artık hızlanması ve ilerlemesi için her ayağı ayrı önem taşıyor. Bir çok başlık adı altında toplanılacak Giresun’daki toplantılarda bu sürecin önemli ayaklarından biri.

Avrupa’ya Türkiye’nin sadece üç beş popüler şehirden oluşmadığını göstermemiz gerekiyor. Ayrıca Türkiye’nin küçük şehirlerinde de modern ve gayet ileri seviyede bir yaşam olduğunu bilmeleri gerekiyor. AB Bölgeler Birliği Başkanı Heinz Lahmann da zaten Giresun’dan etkilendiğini gizlememiş. Bu amaçlar adına örnek bir şehir olduğunu düşündüğüm Giresun Türkiye’yi hiç şüphesiz çok iyi temsil edecektir. Peki Giresun’un kattıkları dışında bu program Giresun’a neler katabilir?

Öncelikle AB bölgesel komitesi tarafından sayılan ve önemsenen bir şehir haline geleceğiz. Bu da hem ekonomik hemde kültürel anlamda Giresun’a çok büyük kazanımlar sağlayacaktır. Yapılan adımların AB düzeyinde olması,onlarla olan ilişkimiz ve aktivitelerimiz bu ölçü ve kalitede ilerleyecek. Yani bu süreç bizi AB karşısında diğer şehirlere göre hep bir adım önde tutacak. Bunun dışında ilimizde gerçekleştirilecek olan projelerde ve fikirlerde de bulunacak olan bu komite Ankara’nın dolduramadığı eksiklerde bizim için önemli bir ortak olabilir.
Bu gelişmeler hiç şüphesiz Türkiye ve Giresun adına çok önemlidir. Bu başlangıçlar sonrası büyük adımlar atılacağını düşündüğüm bu süreçte yol uzun ancak bir o kadar da kıymetli olacak. Avrupa Birliği ile Ankara’nın arasına köprü olabilecek konumdaki Giresun’un bu süreçteki gelişmelerini zaman gösterecek.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.