2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Ankara’ya Seyahat Etmeyi Düşünenlere Tavsiyeler

Başkent Ankara’yı ziyaret ettiğinizde gezebileceğiniz çok sayıda yer olduğunu göreceksiniz. Ankara’nın kendine has özellikleri bulunuyor ve bu özellikleri kente adım atar atmaz hissetmeye başlayacaksınız. Yakın zamanda Ankara’ya seyahat etmeyi düşünenlere bazı tavsiyelerimiz olacak. Bununla birlikte İzmir Ankara uçak bileti için en uygun fiyatı nerede bulacağınızı da aktaracağız.

Anıtkabir

Öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz. 1944 yılında inşa edilmeye başlanan Anıtkabir’in yapımı tam 9 yıl sürdü. Ankara’nın simgesel yapılarından biri olan Anıtkabir’i ziyaret ederek Ankara gezisine başlamak, başkentin geleneklerinden biridir. Anıtkabir, ulaşımı son derece kolay olan bir bölgeye yer aldığından çok kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Kızılay Meydanı

Eğer Ankara’nın ruhunu anlamak istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Kızılay Meydanı’dır. Ankara’nın tam göbeğinde yer alan Kızılay Meydanı aynı zamanda kentlilerin de en sevdiği yerlerin başında geliyor. Alışveriş yapmak ya da yemek yemek için kentlilerin genellikle bu bölgeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz. Kızılay Meydanı Ankara’da yaşayanların buluşma noktasıdır. Özellikle Sakarya Caddesi gençlerin sıklıkla zaman geçirdiği bir yer olma özelliği taşıyor. Bu bölgede kafe, bar ve restoran sayısı çok daha fazla olduğundan kentliler sosyalleşmek için genellikle Sakarya Caddesi’nin yolunu tutar. 

Atakule 

Kentin simge yapılarından biri de Atakule oluyor ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olma özelliği de taşıyor. En üst kısımda yer alan restoranlar, leziz yemekler yerken bir yandan da Ankara’yı kuşbakışı izlemenizi sağlayacaktır. Kenti üstten izlemek isteyenler Atakule’ye çıkmayı tercih eder. Fotoğraf tutkunları için de Atakule en ideal yerdir çünkü muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Atakule’nin yüksekliği 125 metre ve Çankaya’da yer alıyor. Şehirdeki gezi planınıza keyifli bir mola vermek istediğinizde rotanızı hemen Atakule yönüne çevirebilirsiniz. 

Tunalı Hilmi Caddesi

Kuşkusuz Ankara’nın en ünlü caddelerinden biridir. Sosyal yaşamın bir hayli aktif olduğu Tunalı Hilmi Caddesi’nde restoran ve alışveriş yapılabilecek mağaza sayısı da fazladır. Aynı zamanda kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Gezi programınıza kültür ve sanat etkinliklerini de dahil etmek isterseniz rahatlıkla tercih edebileceğiniz yerlerden biri olduğunu eklemeliyiz. Bu arada Tunalı Hilmi Caddesi’nden Kuğulu Park’a da kolayca erişim sağlayabileceğinizi belirtelim.  

Kuğulu Park

Kentin en popüler buluşma noktası neresi diyorsanız Kuğulu park yanıtını verebiliriz. Kavaklıdere Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kuğulu Park, kentlilerin yemyeşil bir alanda ve sakin bir ortamda zaman geçirmek istediklerinde tercih ettikleri bir alandır. İçerisinde bir gölet bulunuyor ve parka adını veren kuğular da bu göletin sakinleridir. Kuğulu Park, içerisinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz ve aynı zamanda fotoğraflar da çekebileceğiniz bir yerdir. Ağaçlandırılarak çok daha cazip bir yer haline gelen bu parkı görmeden asa Ankara’dan ayrılmamalısınız. 

Ankara Kalesi

Elbette gezilerin olmazsa olmazı, tarihi yerlerdir ve Ankara bu açıdan sizi fazlasıyla memnun edecek. Tarihi yerler dendiğinde ilk akla gelenlerden biri Ankara Kalesi oluyor. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarından sonra Ankara Kalesi uzaktan da harika görünmeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Ankara Kalesi’ni siz de gezi programınıza dahil edebilirsiniz. Kaleye çıkarken çok sayıda restoran ve kafe de göreceksiniz. İç Anadolu mutfağının en leziz yemeklerini ve atıştırmalıklarını burada tadabilirsiniz. Kentliler sabah kahvaltısını eşsiz bir manzara eşliğinde yapmak için de bu bölgeyi tercih edebiliyor. 

Kocatepe Cami 

Hem mimarisi hem de tarihi bir cami olmasıyla ön plana çıkan Kocatepe Cami, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir. Heybetli yapısı ile kentin siluetine muazzam bir katkıda bulunan Kocatepe Cami, yapımına başlandıktan sonra uzun süre ara verilmiş olan bir camidir. Sonrasında yapımı tamamlandı ve ibadete açıldı. Ayrıca gayet kolay ulaşım sağlayabileceğiniz yapılardan biri olduğunun altını çizelim. 

Etnografya Müzesi 

Ülkemizin en güzel müzelerinden biri Ankara Etnografya Müzesi’dir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk resmi müzesi olma özelliği de taşıyor. Özellikle Selçuklu döneminden sayısız tarihi yapının sergilendiği müze, kentin Altındağ adlı ilçesinde bulunuyor. Müzeyi gezmek için bir tam gününüzü ayırabilirsiniz. Görülecek çok sayıda önemi tarihi eser yer aldığından müzeye girenler kolay kolay gezisini tamamlayamıyor. Bu arada müzede Anadolu’nun pek çok bölgesinden yerel giysileri görme ve Türk sanatının en güzel örneklerine tanıklık etme şansınız da olacak. 

Ankara’da Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? 

Ankara’ya en uygun fiyatla uçmak istiyorsanız öncelikle Pegasus internet sitesine tıklamalısınız. Site üzerinden bilet fiyatlarına göz attığınızda neden çok sayıda kişinin Pegasus’u seçtiğini siz de anlayacaksınız. Pegasus tarafından sunulan en uygun uçak bileti sayesindeseyahatlerinizi daha ekonomik kılabilirsiniz. Ayrıca indirimli olarak satışa sunulan uçak biletlerinden faydalanma imkânınız da var. 

Zamanında havalanan ve zamanında varan Pegasus, gayet güvenli bir şekilde seyahat etmenizi sağlıyor olmasıyla da ön plana çıkıyor. Pegasus’u seçtiğinizde sadece uygun fiyatlardan değil çok daha fazlasından faydalanma şansınız oluyor. Hemen siteye uğrayarak bilet fiyatlarını inceleyin. 

Bu yazıyı paylaşın
Giresun Blog
Giresun Blog

Giresun Blog, şimdi Giresun'u keşfedebileceğiniz kapsamlı bir şehir rehberine dönüştü. Mekanları keşfedin, yazıları okuyun ve alışveriş yapın!

Articles: 101

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.